Wiatraki wykręciły kolejny rekord produkcji

Wietrzna pogoda na początku stycznia sprzyja biciu kolejnych rekordów generacji bezemisyjnej energii. Kolejny rekord padł 4 stycznia, kiedy wiatraki między 18:00 a 19:00 wyprodukowały około 7576 MWh energii.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Według danych PSE, moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych oscyluje wokół poziomu 9 GW. Jest to obecnie drugie największe źródło OZE w Polsce, pod względem mocy zainstalowanej. Wietrzne dni przyniosły w nowym - 2023 roku nowe rekordy generacji wiatrowej, co widać na poniższej grafice.

Generacja źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych w dobie handlowej 4.01.2023 r., Źródło: PSE

W godzinach wieczornych godzinna generacja przekroczyła poziom 7500 MWh wyprodukowanej energii z wiatru. Poziom powyżej 7000 MWh utrzymywał się przez całą noc, co przedstawia też poniższa grafika. W czwartek rano w Polsce też powiało, co znacznie nakręciło elektrownie wiatrowe. Warto przypomnieć, że poprzedni rekord padł 5 kwietnia 2022 roku, kiedy farmy wiatrowe w Polsce pracowały z mocą 7,2 GW. 

Generacja źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych w dobie handlowej 5.01.2023 r., Źródło: PSE

Wiatraki wczoraj zapewniały znacznie powyżej 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Dziś rano udział generacji wiatrowej utrzymuje się na podobnym poziomie i być może padną kolejne rekordy, ale na ostateczne wyniki trzeba poczekać do wieczora. 

Tym razem PSE nie musiały wydawać dyspozycji o ograniczeniu mocy wiatraków ze względu na mały popyt na energię elektryczną. Tak stało się w Sylwestra i w Nowym Roku, ale też w okresie świątecznym. PSE wyjaśniały wtedy, że decyzja była podyktowana małym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co jest standardem dla okresu świątecznego. W okresie Bożego Narodzenia często dochodzi do splotu dwóch czynników – niskiego zapotrzebowania na moc i energię elektryczną oraz wysokiej generacji z farm wiatrowych.

Na łamach GLOBEnergia.pl informowaliśmy, że dla zachowania zdolności regulacyjnych KSE polecono zmniejszenie generacji w jednostkach konwencjonalnych oraz wykorzystano w pełni zasoby elektrowni szczytowo-pompowych, jak również skorzystano z międzyoperatorskiego eksportu nadwyżek energii elektrycznej. 

Źródło: PSE, Twitter, własne

Zobacz również