To niemal dwukrotny wzrost porównując z wynikami z 2017 roku, kiedy zainstalowano 135 MW!

Hiszpania wykorzystała świetne warunki dla PV!

Wszystko wskazuje na to, że trudności poprzednich lat hiszpańskiego sektora energii odnawialnej zostaną przezwyciężone. Obiecujący trend w branży PV zauważalny jest w kraju, który wykorzystuje swoje, jedne z najlepszych warunków dla energii słonecznej w Europie. Obniżki cen – m.in. niższe koszty produkcji, korzystniejsze warunki dla samodzielnego zużycia energii słonecznej oraz anulowanie opłat i prowizji – były głównymi czynnikami rozwoju rynku fotowoltaicznego w Hiszpanii w ubiegłym roku.

Bruce Douglas, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor operacyjny SolarPower Europe skomentował, że Hiszpania jest jednym z najbardziej ekscytujących rynków energii słonecznej w Europie. Po usunięciu „podatku od słońca” i zobowiązaniu się do przejścia w całości na zieloną energię do 2050 r., Hiszpania jest gotowa na duży rozwój energii słonecznej – dodał.

Powiało optymizmem!

Prognozy SolarPower Europes’ dla hiszpańskiego przemysłu solarnego nie są zatem zaskakujące: 8,8 GW nowych mocy zostanie dodane do 2022 roku w średnim scenariuszu. Łączna pojemność wyniesie wtedy 14,6 GW na koniec 2022 r! Hiszpanię zaliczyć należy zatem do 15 największych rynków energii słonecznej na świecie pod względem prognozowanych dodatków PV.

Dodatkowo przewiduje się, że energia słoneczna stanie się konkurencyjna kosztowo w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami energetycznymi w nadchodzących latach, co będzie sprzyjać nowym modelom biznesowym i możliwościom sprzedaży.

Obecne projekty pokazały, że elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii są w stanie wytwarzać energię po tych samych lub nawet niższych cenach, co elektrownie zasilane paliwami kopalnymi.

W związku z nowym prawem wprowadzonym przez hiszpański rząd, t.j. zniesieniem tzw. słonecznego podatku, francuska firma Leroy Merlin wychodzi naprzeciw oczekiwaniom hiszpańskich klientów. Do oferty wprowadzono fotowoltaikę! Sprawdziliśmy, czy to się opłaca!

Źródło: Intersolar Summit Spain

Redakcja GLOBEnergia