Większe kotłownie gazowe – o tym musisz pamiętać!
Wymagania określające warunki funkcjonowania kotłowni gazowych powyżej 60 kW narzucają na instalatorów kilka ważnych obowiązków. O tym co powinno się zapewnić w tych kotłowniach mówił w trakcie Webinarowej Środy Dariusz Zabrzycki, Product Manager firmy WOLF. Najważniejsze informacje przypominamy poniżej.
Podziel się
Jakość wody kotłowej – jaką należy zapewnić?
Jakość wody kotłowej w przypadku kotłów dużej mocy ma duże znaczenie, gdyż kotły te są mocno eksploatowane.
– My, jako WOLF wymagamy, aby woda miała odpowiednią twardość, przewodność oraz kwasowość. Pomiar jakości wody powinien zostać wykonany po pierwsze w momencie uruchomienia oraz po około 8 do 12 tygodni od momentu uruchomienia urządzenia – mówił Dariusz Zabrzycki z WOLF.
Dlaczego potrzebne są dwa pomiary? Druga kontrola jest najbardziej istotna, gdyż podaje stan wody po jej całkowitym wymieszaniu i obmyciu zaworów. W ten sposób zyskujemy informacje w jakich faktycznie warunkach kocioł będzie pracował już po wymieszaniu się wody np. z wodą która już była wcześniej w instalacji.
– Co do samych parametrów wody, w zależności od pojemności wodnej instalacji i mocy kotłowni będzie ona różna. W przypadku przewodności wody, wymagamy by była ona poniżej 100 µS. Co sprawia, że we większości przypadków lepszym wariantem zastosowania jest woda zdemineralizowana – Dariusz Zabrzycki
Dodatkowym parametrem jest twardość wody. Przykładowo dla kotłowni 200 kW twardość wody powinna być poniżej 11 stopni twardości w stopniach niemieckich. Wymagania ukazano w tabeli poniżej.
Kwasowość wody ze względu na zastosowanie w kotłach firmy WOLF wymienników alu-krzemowych zalecana jest w przedziale 8,2-9 pH.
– To jest wartość którą polecamy w przypadku zastosowania elementów aluminiowych w naszych instalacjach. W przypadku braku takich elementów pH może zostać zwiększone do 10 – wyjaśnia ekspert.
Warunki techniczne – pomieszczenie kotłowni
Pierwszym, istotnym elementem jest wysokość kotłowni. Zgodnie z Warunkami Technicznymi, powinna ona wynosić co najmniej 2,2 m, by można było tam zamontować kocioł. Przeznaczenie pomieszczenia w którym montujemy urządzenie jest uzależnione od łącznej mocy zainstalowanych kotłów.
Kotły gazowe o łącznej mocy w przedziale 60-2000 kW należy instalować w wyłacznie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu technicznym lub budynku wolno stojącym przeznaczonym na kotłownię.
Inwestując w kocioł na paliwa gazowe o mocy powyżej 2000 kW, urządzenie trzeba już obowiązkowo zamontować w budynku wolno stojącym przeznaczonym na kotłownię.
Kotły do 60 kW (montowane w pomieszczeniu technicznym przeznaczonym wyłącznie do tego celu) powinny mieć zapewnioną kubaturę zgodnie z §172 rozporządzenia. Wycinek poniżej.
Kubatura jest uzależniona od typu kotła. Ustawodawca wyróżnił tutaj dwa rodzaje; typ A – bez odprowadzania spalin oraz typ B – z odprowadzeniem spalin.
Dla urządzeń gazowych kubatura pomieszczeń w których instalowane są kotły, powinna wynosić co najmniej 8 m3 dla urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń (Typ A i B). W przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania, wymagana kubatura wynosi 6,5 m3.
– Dla kotłów powyżej 60 kW należy zawsze montować urządzenia pomiarowe, których zadaniem jest informowanie o niepożądanym wycieku gazu. Jednocześnie obowiązek dla kotłowni powyżej 60 kW dotyczy także urządzeń sygnalizacyjno-odcinających – przypomina Dariusz Zabrzycki.
Sygnalizatory najlepiej montować przed wejściem do kotłowni. Lampka (po prawej na grafice) emituje sygnały świetlne i dźwiękowe, gdy czujnik (po lewej na grafice) wykryje obecność gazu. Taki zestaw powinien być wyposażony w urządzenia odcinające dopływ gazu w przypadku wykrycia nieszczelności.
Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ