Wielka Brytania chce dostosować wszystkie nowe kotły gazowe do spalania wodoru
Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie obowiązku, aby wszystkie nowe kotły grzewcze na potrzeby gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii były "hydrogen-ready" już od 2026 roku.
Podziel się
O planach poinformował Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS). Wraz z pakietem finansowania projektów jądrowych i wodorowych o wartości 100 mln funtów, departament rozpoczął konsultacje na temat propozycji przygotowania domowych kotłów na wykorzystanie niskoemisyjnego wodoru do ogrzewania.
85 proc. domów ogrzewanych gazem ziemnym
W Wielkiej Brytanii około 85 proc. domów jest ogrzewanych gazem ziemnym, a w Irlandii około 705 tys. domów w 22 hrabstwach jest podłączonych do sieci gazowej. Spalanie gazu ziemnego nie będzie zgodne z celem osiągnięcia neutralności klimatycznej na rok 2050, dlatego sposób ogrzewania budynków i podgrzewania wody musi ulec zmianie.
Wielka Brytania przeznaczyła 77 mln funtów na wsparcie produkcji paliwa jądrowego i zaawansowanych reaktorów jądrowych następnej generacji w Wielkiej Brytanii oraz kolejne 25 mln funtów na nowe technologie, które będą wytwarzać czysty wodór z biomasy i odpadów, jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla (CO2) z atmosfery.
Kotły przystosowane do spalania wodoru będą początkowo instalowane w celu spalania gazu ziemnego, ale w przyszłości mogą być łatwo przerobione przez inżyniera gazownictwa na zasilanie wodorem. Kotły będą mogły być dostosowane "pod warunkiem, że te będą spełniać wszystkie odpowiednie normy regulacyjne, oraz będą mogą osiągnąć poziom cenowy na poziomie istniejących kotłów gazowych”.
Rząd ostrzega w dokumentach, że na tym etapie "nie ma gwarancji", że wszelkie kotły “gotowe na wodór” zostaną ostatecznie przerobione na zasilanie gazem wodorowym.
Czy kocioł na wodór będzie droższy?
W lipcu 2021 roku najwięksi brytyjscy producenci kotłów zobowiązali się do tego, że kocioł gotowy na wodór będzie kosztował nie więcej niż jego odpowiednik na gaz ziemny.
Wszelkie nowe standardy miałyby zastosowanie tylko do Anglii, Szkocji i Walii. W obecnym kształcie, zgodnie z umową, Irlandia Północna nadal stosuje się do unijnych przepisów dotyczących produktów.
O tym, czy na rynku znajdzie się miejsce dla kotłów wodorowych, wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu GLOBENERGIA. Kotły wodorowe nie są już wymysłem a rzeczywistością, co udowadniają kolejni producenci. W 2019 roku firma BDR Thermea Group, zaprezentowała pierwszy na świecie wysokowydajny kocioł domowy zasilany wodorem. Z kolei brytyjski producent Baxi Heating w 2021 roku zaprezentował kocioł w 100 proc. przeznaczony do spalania paliwa wodorowego, który został zainstalowany w pierwszym w Wielkiej Brytanii domu wodorowym. W dwóch budynkach mieszkalnych w Low Thornley, niedaleko Gateshead, testowane są urządzenia zasilane wodorem w warunkach rzeczywistych.
Źródło: Insidehousing.com.uk, The Guardian