Wielka Brytania już ponad dwa miesiące nie wykorzystuje węgla do produkcji elektryczności!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Konwencjonalna vs. OZE

Okres wolny od węgla bije poprzedni rekord, który wyniósł 18 dni, 6 godzin i 10 minut i padł w czerwcu 2019 r. Dwa miesiące bez węgla w energetyce minęły o północy w środę 10. czerwca i oznaczały 61 dni - 1464 nieużywanych elektrowni węglowych. Co więcej, bicie rekordu trwa dalej, bo węgiel w produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wciąż nie jest wykorzystywany.

Według aktualizacji Drax Electric Insights z godziny 7:00, 16 czerwca w Wielkiej Brytanii minęło 67 dni i 6 godzin bez wykorzystania węgla do produkcji energii elektrycznej. To najdłuższy okres od lat ‘80 XIX wieku odkąd w Wielkiej Brytanii zaczął być wykorzystywany węgiel!

Proces odchodzenia od węgla w Wielkiej Brtanii, Źródło: Drax Electric Insights

Węgiel coraz mniej opłacalny

W ramach starań o osiągnięcie rządowego celu zerowej emisji netto do 2050 r., Wielka Brytania ma nadzieję zamknąć wszystkie elektrownie węglowe do 2024 r. Obecnie, niskie ceny energii spowodowane zmniejszonym popytem przemysłowym oraz opłaty za emisje dwutlenku węgla sprawiają, że prowadzenie elektrowni opalanych węglem staje się coraz bardziej nieopłacalne.

Elektrownie węglowe emitują prawie dwukrotnie więcej dwutlenku węgla - kluczowej przyczyny globalnego ocieplenia - niż elektrownie opalane gazem. Z kolei wykorzystanie energii odnawialnej, takiej jak wiatr i słońce, ostatnio gwałtownie wzrosło, ze względu na niższe koszty eksploatacji od elektrowni gazowych i węglowych oraz sprzyjających warunków pogodowych.

Maj najbardziej ekologicznym miesiącem

Według National Grid, maj był najbardziej ekologicznym miesiącem w historii produkcji energii elektrycznej, z najniższą zarejestrowaną średnią intensywnością emisji dwutlenku węgla - na poziomie 143 gramów CO2 na kilowatogodzinę.

Liczby dotyczą tylko Wielkiej Brytanii - Anglii, Walii i Szkocji - Irlandia Północna nie jest częścią National Grid.

Źródło: The Guardian,  Drax Electric Insights

Zobacz również