813 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej w Wielkiej Brytanii produkuje więcej energii elektrycznej niż wiatrowe instalacje offshore reszty świata.  

 
Dania jest na „odległym drugim” miejscu. Duże postępy zrobiły Niemcy w ubiegłym roku. Według prognoz dominacja Wielkiej Brytanii będzie się zmniejszać  gdy rynek chiński wystartuje na dobre, co jest spodziewane w ciągu najbliższych trzech lub czterech lat.
 
Kluczowymi wyzwaniami w skali globalnej dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są oczywiście koszty!Dla branży energetyki wiatrowej roku 2014 to był bardzo dobry rok dla energetyki wiatrowej. Chiny oddały 23GW nowych mocy co w sumie daje im 114GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej. 


W stosunku do roku poprzedniego odnotowano 16% wzrost mocy zainstalowanych. W sumie światowa moc zainstalowana osiągnęła 369,597GW. W czołówce światowej zaraz po Chinach znalazła się  Brazylia i Meksyk. 
Prognozy pokazują, że do końca dekady będzie następował stały wzrost w mocach zainstalowanych ale będzie się to koncentrowało na Chinach. Naukowcy zauważają, że wzrost zainteresowania energetyką wiatrową napędzany jest problemami z jakością powietrza, mniej zmianami klimatu. Z pewnością jednym z powodów, który wzmacnia chińską transformację energetyczną jest duszący smog.
 
Źródło: utilityweek.co.uk