W 2015 roku 21% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii pochodziło z odnawialnych źródeł energii. 

 
Energia wiatrowa przyczyniła się do pokrycia w 11% zapotrzebowania na energię – 2015 rok był rekordowy dla energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. 
 
Pokrycie w 11% zapotrzebowania na energię elektryczną to o 9,5% więcej niż w 2014r. Tak podają oficjalne statystyki z National Grid. W ubiegłym roku energia produkowana z energetyki wiatrowej pozwoliła zaspokoić roczne potrzeby więcej niż 8,25 mln domów – to ponad 30% gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. 11% energii elektrycznej wytworzonej w Wielkiej Brytanii w 2015 roku przez wiatr obejmuje 5,8% z wiatru na lądzie i 5,2% z morskiej energetyki wiatrowej. W 2014 roku, 5,5% pochodziło z energetyki wiatrowej na lądzie i 4% z instalacji off shore. 
 
Grudzień 2015 był rekordowy dla energetyki wiatrowej – w skali roku. Dostawy energii z farm wiatrowych pokryły w 17% zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dotychczasowy rekord na poziomie 14% miał miejsce w styczniu 2015. W tym roku ustalony został też nowy tygodniowy rekord produkcji energii z wiatru. W okolicach Bożego Narodzenia energetyka wiatrowa dostarczyła 20% konsumowanej energii elektrycznej. 
 
Dyrektor RenewableUK Gordon Edge powiedział: "Jest to świetny sposób na rozpoczęcie nowego roku – przemysł wiatrowy może być dumny, że ma zarówno  tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne rekordy – wszystkie w 2015 roku. (…) Pokazuje to, dlaczego rząd powinien nadal wspierać energię wiatrową. (…) Możemy nadal zwiększać udział energii elektrycznej z wiatru, co pokazuje jak oddalamy się od paliw kopalnych i kierujemy w stronę czystych źródeł energii."
 
Źródło: sunwidnenergy.com
 

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus! 

appstore        google play