Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem TÜV Rheinland i Fraunhofer ISE zbada w ciągu najbliższych trzech lat niezawodność oraz wydajność techniczną i ekonomiczną systemów fotowoltaicznych.

Jest to kontynuacja projektu, który rozpoczął się w 2010 roku i ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa dla inwestorów, deweloperów i operatorów elektrowni słonecznych. Naukowcy z osiemnastu krajów będą sprawdzać wydajności eksploatowanych systemów PV w różnych strefach klimatycznych.
 
Wśród partnerów inicjatywy jest Instytut Badań w Hameln oraz Stowarzyszenie EPIA. Projekt, potrwa do 2018 roku i jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Ekonomii.
Poprzez systematyczne gromadzenie danych, analizy wydajności i wizualizacje wskaźników, jak również poprzez ocenę danych z działających systemów PV, naukowcy chcą być w stanie ocenić i dokładniej przewidzieć wydajność instalacji w różnych strefach klimatycznych w przyszłości.
 
Aby to zrobić, naukowcy będą gromadzić również dane na temat błędów modułu i awarii systemu podczas pracy na obszarach instalacji PV w ciągu kilku ostatnich lat.
 
Zespoły ocenią, które metody  badania są odpowiednie do dokonania rzetelnej oceny stanu modułów fotowoltaicznych. Wykorzystywane będą różne metody wizualnej inspekcji. Oprócz pomiarów wydajności, będą to również badania kamerą termowizyjną i  elektroluminescencyjne. Porównanie zostaną efekty ekonomiczne z oceną techniczną. 
 
Ogólnym rezultatem projektu, będzie mapa świata wysokiej rozdzielczości do wizualizacji wskaźników wydajności systemów w różnych regionach.
 
Opracowanie: GLOBEnergia
Źródło: EPIA, sunwindenergy.com,