Odkrycie Polskiej doktorantki z uniwersytetu w Walencji ma szansę zrewolucjonizować branżę fotowoltaiczną. Olga Malinkiewicz, opracowała innowacyjny sposób wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitu.

Perowskit należy do związków chemicznych zbudowanych z metali grup 1, 2 lub przejściowych, kationu o liczbie koordynacyjnej 6 i anionu tlenkowego. Minerał został odkryty w 1838 roku na Uralu przez L.A.Perowskiego. Perspektywiczny dla fotowoltaiki jest: CH3NH3PbI3 – metyloamonowy jodek ołowiu. W proponowanej przez Malinkiewicz metodzie, ogniwa fotowoltaiczne powstają przez hybrydowe połączenie organicznych i nieorganicznych warstw perowskitu. Proces przebiega przy niskiej – pokojowej temperaturze i ze stabilnych materiałów.

Powstałe w ten sposób komórki PV ze względu na swoje właściwości i znacznie niższe koszty produkcji ma realne szanse zastąpić używany do tej pory w fototechnice i elektronice krzem. Kolejną zaletą ogniw na bazie perowskitu jest ich duża elastyczność. Dzięki niej możliwe jest umieszczanie komórek PV na dowolnych powierzchniach. Dotychczas prowadzone były liczne badania nad elastycznymi ogniwami cienkowarstwowymi, jednak nigdy nie osiągały one wysokiej efektywności. Wg badań zespołu O. Malinkiewicz, efektywność dla innowacyjnych ogniw słonecznych wynosi ok. 12%, a więc porównywalnie do ogniw na bazie krzemu.

perowskit-opissDzięki nowej metodzie ceny za wat energii elektrycznej z fotowoltaiki mogła by spaść ponad trzykrotnie, czyli od 70 d0 20 centów. Za swoje odkrycie Polka otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym „Photonics21”.

Źródło:
www.photonics21.org
www.spie.org