Podczas konferencji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju został ogłoszony konkurs “Wielkie Wyzwanie: Energia” przeznaczony praktycznie dla wszystkich zainteresowanych. Aby wziąć w nim udział należy opracować prototyp turbiny wiatrowej, która okaże się przełomowym rozwiązaniem w dziedzinie niedużych, a przy tym wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej. Nagrodą jest milion złotych.

Myślę, że projekty, które powstaną w wyniku Wielkiego Wyzwania, mają szansę stać się polską wizytówką, czego Państwu i wszystkim nam życzę – powiedziała podczas zapowiedzi konkursu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Minister Jadwiga Emilewicz podczas zapowiedzi konkursu Wielkie Wyzwanie:Energia

Co trzeba zrobić by wziąć udział w konkursie?

Aby starać się o nagrodę, należy doprowadzić swoje innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie energetyki wiatrowej do etapu prototypu. Prototyp musi się składać z siłowni wiatrowej, a więc urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii. Czas na realizację potrwa do przyszłej jesieni.

Jak pisze Ministerstwo Rozwoju, zadaniem w Wielkim Wyzwaniu jest opracowanie rozwiązań, które w najbardziej efektywny sposób będą w stanie wykorzystać wiatr o niewielkich prędkościach do produkcji, magazynowania i oddawania energii. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowań indywidualnych, domowych.

Podręcznik uczestnika

Parametry, do których mają dążyć uczestnicy, znajdują się w Podręczniku uczestnika. Jak pisze Ministerstwo Rozwoju, podpowiada on klucz do sukcesu. Podręcznik zawiera cały katalog niezbędnych informacji, począwszy od celów Wielkiego Wyzwania, poprzez warunki uczestnictwa, harmonogram, kryteria selekcji, po przebieg finału. Konsultacje dotyczące tego dokumentu ruszają, a uwagi można zgłaszać do 3 lutego 2020 r. Po opracowaniu prototypu, uczestnicy pozostają właścicielami opracowanych rozwiązań.

Przebieg konkursu

Aby wziąć udział w konkursie, w pierwszej kolejności należy w terminie od 1 stycznia 2020 r. – 10 maja 2020 r, wypełnić formularz zgłoszeniowy. Do przyszłej jesieni, prototyp innowacyjnej turbiny musi być już gotowy. Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 podmiotów, podczas którego komisja sprawdzi czy prototypy działają i ile energii generują.

Do Wielkiego Finału z udziałem publiczności trafi nie więcej niż 10 drużyn. Zwycięzcą miliona złotych zostanie ta drużyna, której rozwiązanie okaże się najlepsze. Przewidziana jest także specjalna nagroda dla najbardziej estetycznie wykonanego projektu.

NCBR, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, działająca na rzecz polskiej innowacyjności, dokłada wszelkich starań, aby regulamin konkursu był prosty, przejrzysty i przyjazny dla uczestników. Pierwsze polskie wyzwanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3. Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Więcej informacji na temat Wielkiego Wyzwania: Energia wraz z projektem „Podręcznika Uczestnika” znajduje się na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Redakcja GLOBEnergia