Wielkoskalowe pompy ciepła ogrzeją Kraków – duża pompa ciepła w oczyszczalni ścieków

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało umowę z PGE Energia Ciepła dotyczącą instalacji dużych pomp ciepła. Nowoczesna technologia będzie pobierała ciepło w oczyszczalni. Będzie to jeden z elementów dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w stolicy Małopolski.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W celu wdrożenia nowych rozwiązań w krakowskim ciepłownictwie zostanie powołana nowa spółka. Jej celem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako dolne źródła ciepła oraz opcjonalnych jednostek kogeneracyjnych w celu zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie.

Umowa została podpisana podczas konferencji prasowej w Międzyzdrojach, gdzie trwa XXVI Forum Ciepłowników Polskich. Jej sygnatariuszami byli Przemysław Kołodziejak – prezes zarządu PGE Energia Ciepła, Mariusz Michałek – dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie oraz Marian Łyko – prezes zarządu MPEC i Witold Warzecha, członek zarządu MPEC ds. rozwoju.

Pompa ciepła w krakowskiej oczyszczalni ścieków

Pompa ciepła zostanie wybudowana w krakowskiej oczyszczalni ścieków.

Nowe projekty inwestycyjne mają na celu przede wszystkim zwiększyć udział niskoemisyjnych i ekologicznych źródeł produkcyjnych w procesie wytwarzania ciepła. Dotychczasowa współpraca z MPEC to niezawodność miejskiego systemu ciepłowniczego, a dzisiaj zapisujemy nową kartę w historii tej współpracy.

Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła

Marian Łyko, prezes zarządu MPEC, informuje, że dużą szansę na poprawę bilansu energetycznego, a tym samym procesów dekarbonizacji krakowskiego ciepłownictwa, Kraków upatruje w docelowym wykorzystywaniu ciepła odpadowego między innymi z oczyszczalni ścieków.

Ścieki będące „odpadem” ze względu na ich ilość oraz temperaturę są ogromnym potencjałem energetycznym. Proces technologiczny odzysku energii cieplnej ze ścieków przy użyciu pomp ciepła da dodatkową szansę na zasilenie miejskiej sieci ciepłowniczej.

Marian Łyko, prezes zarządu MPEC S.A. w Krakowie

Celem nadrzędnym podjętych działań jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Dodatkowo realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki Miasta Krakowa, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta do 2050 roku. 

To nie jedyna inicjatywa Krakowa wspierająca wdrażanie pomp ciepła. Mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowań do wymiany tzw. “kopciuchów” w domach na pompy ciepła. Ta technologia jest też wdrażana w budynkach wielorodzinnych. W ubiegłym roku ratusz poinformował, że mieszkańcy budynku wielorodzinnego przy ul. Kantorowickiej 46B skorzystają z OZE do wytwarzania ciepłej wody. Budynek znajduje się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej, ale MPEC zastosowało tam rozwiązanie w postaci powietrznej pompy ciepła typu powietrze/woda o mocy 20 kW wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Źródło: Urząd Miasta Kraków

Zobacz również