Gigafabryka robi wrażenie!

Szef Tesli Elon Musk opublikował na swoim twitterze zdjęcie planowej “Gigafabryki”. Widnieje na nim instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na dachu fabryki!

Wizualizacja fabryki Tesli w Niemczech

Nim zdjęcie ujrzało światło dzienne pojawiły się wątpliwości związane z tym, że producent samochodów elektrycznych nie wskazał we wniosku o uzyskanie homologacji obecności systemu fotowoltaicznego. Okazuje się jednak, że takie informacje nie są wymagane przez władze niemieckie na obecnym etapie planowania projektu.

Wydano pozwolenie na rozpoczęcie prac

W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Środowiska Brandenburgii wydał pozwolenie na rozpoczęcie prac ziemnych na obiekcie. Pomimo trwającej oceny środowiskowej zezwolono już na wycinkę drzew na tym terenie. Ponadto, wydano również pozwolenie na przeprowadzenie prac fundamentowych i konstrukcyjnych, a także na utworzenie na tym terenie prywatnych stref komunikacyjnych. Tesla wystąpiła o pozwolenie na budowę 8 czerwca, wszystkie zaangażowane organy tę zgodę wyraziły.

Nowa fabryka w Niemczech szansą dla Polaków?

Będzie to pierwsze fabryka samochodów elektrycznych Tesla w Europie. Planowana jest produkcja do 500 000 sztuk rocznie, w szczególności Modelu 3 i Modelu Y. Działalność produkcyjna ma rozpocząć się w połowie przyszłego roku. Fabryka samochodów elektrycznych ma umożliwić powstanie co najmniej 12 000 miejsc pracy. Co ciekawe, wśród wymagań jest przede wszystkim znajomość języków – niemieckiego, angielskiego a także polskiego. Ponadto, fabryka znajdować się będzie blisko polskiej granicy. Tesla mogłaby poszukiwać pracowników na przykład w Słubicach!

Sprzeciw miejscowej ludności

Ponad pół roku temu zarzucano inwestycji Tesli w fabrykę pod Berlinem, że obiekt ma zagrozić rezerwom wody pitnej w regionie. Swoje niezadowolenie wyrażali mieszkańcy Grünheide, zaznaczając, że nie są oni przeciwni budowie samej fabryki, lecz jej lokalizacji. Zarzucano Tesli, że wycięcie pobliskich lasów o powierzchni blisko 300 hektarów pozbawi środowiska naturalnego wielu gatunków zwierząt. Mieszkańcy obawiają się również hałasu i potencjalnych zanieczyszczeń. Tesla przy produkcji modeli 3 i Y planuje zużywać blisko 300 tysięcy litrów na godzinę, wydalając jednocześnie 252 tysiące litrów. Trudności w dostawie wody do pobliskich gospodarstw domowych stanowi największe zarzewie konfliktu.

Źródła: pv-magazine.com,  money.pl, e.autokult.pl

Redakcja GLOBEnergia