Nanoparticle Networks przedstawiło innowacyjny pomysł na produkcję baterii do przechowywania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Nowa konstrukcja baterii może doprowadzić do taniego sposobu na rozwiązanie problemu związanego z niestabilnością energii słonecznej i wiatrowej. Płynne materiały, zawierające w swojej strukturze sieć nanocząstek mogą sprawić, że baterie staną się tanie w produkcji. Co za tym idzie problemy z wykorzystaniem i  przechowywaniem dużych ilość energii słonecznej i wiatrowej znikną bezpowrotnie.

Konwencjonalne akumulatory są zbyt drogie, aby gromadzić energię elektryczną z wielkich elektrowni słonecznych i wiatrowych. Dlatego instalacje typu  off-grid przestają być efektywne w sytuacji, gdy nie wieje wiatr lub nie świeci słońce.  Może właśnie dlatego energia wiatrowa i słoneczna są wykorzystane w ograniczony sposób,  a paliwa kopalne ciągle stoją na piedestale i uzupełniają wszelkie niedobory energii. Odnawialne źródła energii rozwijają się jedynie  w miejscach takich jak przykładowo Kalifornia.  Baterie są nie tylko ekologiczne, ale też mogą reagować na zmiany w  natężeniu promieniowania słonecznego lub prędkości wiania wiatru znacznie szybciej niż elektrownie oparte na paliwach kopalnych.

W konwencjonalnych akumulatorach, materiały przechowujące energię oraz urządzenia niezbędne do jej uzyskania są umieszczone w jednym „pojemniku”.  W opracowanych właśnie bateriach nowej generacji materiały magazynujące energię są cieczami i mogą być przechowywane w dużych zbiornikach oraz pompowane do stosunkowo małego urządzenia w zależności od potrzeb.  

Zwiększenie zdolności magazynowania energii akumulatora opartego na cieczach jest tanie i nie wymaga skomplikowanych technologii. Potrzebne są jedynie duże zbiorniki. Jednak materiały wykorzystywane w tych akumulatorach są jeszcze stosunkowo drogie, a naukowcy cały czas poszukują  tańszych odpowiedników.  Sieć nanocząstek tworzy ścieżki przepływu energii elektrycznej przez ciecz. Dzięki temu, można zmagazynować i potem odzyskać z niego ok. 5-6 razy więcej energii niż z akumulatora litowo-siarkowego. Wykorzystanie nanocząstek w akumulatorach nie jest czymś nowym, natomiast to co wyróżnia opisywane baterie to wykorzystanie nanocząstek w sieciach krystalicznych cieczy.

Amerykański Departament Energii szacuje, że  aby baterie te były uzasadnione ekonomicznie ich cena nie może przekroczyć 100 dolarów/kWh. Dlatego też, mają ona szansę stać się popularne za ok. dekadę, ponieważ obecnie ich ceny sięgają setek dolarów za kilowatogodzinę. To co również należy wziąć pod uwagę to fakt, że aby zyskały one popularność muszą być bardzo wytrzymałe. Oznacza to, że powinny wytrzymać cykle ładowań i rozładować przez dziesięciolecia, a ta kwestia nie jest jeszcze dokładnie zbadana.
Źródło:
Nanoparticle Networks
Technologyreviw.com
Anna Będkowska