Wiercenia wgłąb wulkanu na Islandii w celu pozyskania energii geotermalnej zakończone!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

projektu Iceland Deep Drilling Project (IDDP)

Geolodzy dowiercili się do głębokości 4 659 metrów, tworząc tym samym najgłębszy na świecie odwiert. Celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie pary znajdującej się na dnie odwiertu jako źródła energii geotermalnej.

W środku odwiertu odnotowano temperatury sięgające 427°C, niemniej przewiduje się jeszcze wyższe temperatury w miarę, jak odwiert będzie poszerzany.

Zespół naukowców prowadzących projekt zebrał 21 metrów rdzeni, które zostaną poddane analizie. Gudmundur Omar Fridleifsson z islandzkiego przedsiębiorstwa energetycznego HS Orka, główny fundator projektu, oznajmił:

Pobraliśmy kilka pięknych próbek - wszyscy jesteśmy zadowoleni.

Projekt zlokalizowany jest na półwyspie Reykjanes, gdzie ostatnia erupcja wulkaniczna miała miejsce 700 lat temu. Dużych rozmiarów sprzęt wyróżnia się na tle obszarów pokrytych czarną lawą. Świder pracuje niemal nieprzerwanie od 11 sierpnia 2016 roku.

Celem było sięgnięcie głębokości 5 000 metrów, gdzie spodziewano się temperatur sięgających 500°C. Na takich głębokościach stopiona skała miesza się z wodą. W warunkach wysokich: temperatury i ciśnienia, woda przechodzi w stan nadkrytyczny. Oznacza to, że woda nie jest ani w postaci płynnej, ani w postaci gazowej i posiada potencjał do wytworzenia dużych ilości energii.

Z ciepła pozyskanego z otworu będzie można wygenerować 10 razy więcej energii elektrycznej niż z tradycyjnego źródła energii geotermalnej.

Kiedy geolodzy zbliżyli się do głębokości 5 000 metrów, proces wiercenia stał się bardziej skomplikowany i zespół naukowców zdecydował się wstrzymać operację na głębokości 4 659 metrów. Niemniej na tej głębokości ciśnienie było wystarczająco wysokie, by para osiągnęła stan nadkrytyczny.

Wiedzieliśmy, że już osiągnęliśmy swój cel, zatem zdecydowaliśmy, iż to właściwy moment, by przerwać wiercenia. Zadanie wykonane! - oznajmił Dr Fridleifsson.

Kolejnym krokiem będzie wpompowanie zimnej wody do studni, co spowoduje jej otwarcie.

Następnie trzeba będzie poczekać, aż studnia ponownie się nagrzeje. Oczekuje się podwyższenie temperatury do 500°C, co sprawi, że odwiert ten będzie najgorętszym na świecie. W dalszej kolejności naukowcy zbadają, czy odwiert generuje wystarczającą ilość energii.

Projekt daje także możliwość zajrzenia w głąb wulkanu i poznania tajników działania całego systemu.

Iceland Deep Drilling Project jest finansowany przez firmy energetyczne, takie jak: HS Orka, Statoil, Landsvirkjun oraz Orkuveita Reykjavíkur, ponadto Orkustofnun - Państwową Agencję Energetyczną Islandii,  program o nazwie International Continental Scientific Drilling Program (ICDP), jak również agencję rządową USA- National Science Foundation oraz program badań i innowacji UE - Horizon 2020.

Opracowano na podstawie: BBC News

Zdjęcie główne: Sprzęt wiertniczy, wykorzystany w projekcie Iceland Deep Drilling Project, z ogromnym świdrem o nazwie "Thor", źródło: ThinkGeoEnergy

https://globenergia.pl/6-nietypowych-zrodel-energii-odnawialnej/