Od czasu uderzenia Orkanu do Polski, kiedy produkcja energii z wiatru dobiła do 30%, utrzymuje się średnio na poziomie 20%. Wiatraki pracują wykorzystując około 70% mocy zainstalowanej. Jak wyglądała sytuacja w innych krajach? Wczoraj Polska znalazła się na 7. miejscu w Europie pod względem energii wyprodukowanej z wiatru.

Produkcja w innych krajach

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w poniedziałek o godzinie 11:00 wiatraki w Polsce pracowały z mocą 5 GW. 10.02.2020 Polska znalazła się na 7. miejscu w Europie pod względem ilości energii wyprodukowanej z wiatru, generując 118 GWh.

Pierwsze miejsce należało do Niemców, którzy wyprodukowali 969 GWh, drugie do Francji, która wyprodukowała 281 GWh, a trzecie do Wielkiej Brytanii, która wyprodukowała 279 GWh.

Kolejne miejsca należą do Hiszpanii, Szwecji, Włoch, Polski, Danii, Irlandii. Czołówkę zamknęła Belgia z 58 GWh wyprodukowanymi z wiatru.

 

Udział energii elektrycznej w innych krajach

Wczoraj, 10.02, 27,9% energii elektrycznej wyprodukowanej w Europie pochodziło z energii wiatrowej, przy czym 24,5% z lądowych farm wiatrowych, a 3,4% z morskich farm wiatrowych.

Największy udział w produkcji miała Dania, gdzie aż 94% wyprodukowanej wczoraj energii elektrycznej pochodziło z wiatru. Na drugim miejscu znalazła się Irlandia z udziałem 65%, a na trzecim Niemcy z udziałem na poziomie 63%.

Kolejne miejsca należą do Szwecji, Litwy, Hiszpanii Wielkiej Brytanii, Austrii, Rumunii oraz Belgii, a udział energii wyprodukowanej z wiatru w tych krajach oscyluje od 35% do 24%. Udział energii wiatrowej w Polsce dnia 10.02 wynosił około 20%.

Spadek znaczenia importu energii

Dzięki tak dużej produkcji energii elektrycznej w Polsce, spadło zapotrzebowanie na energię importowaną. W nocy z niedzieli na poniedziałek, import energii nie przekraczał 250 MW. Dopiero przed południem w poniedziałek przekroczył poziom 700 MW.

Źródła: WindEurope, PSE, businessinsider.com.pl

Redakcja GLOBEnergia