Wiosna pod znakiem fotowoltaiki! Enea przyłączyła w tym roku już 8 MW mikroinstalacji!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Tak duży boom w fotowoltaice nie jest wynikiem atrakcyjnych programów dotowanych z Unii Europejskiej, a dużego zamieszania ze wzrostem cen energii elektrycznej. Polacy obawiają się, że w najbliższych latach ich rachunki za prąd mogą znacząco wzrosnąć, więc decydują się na zainwestowanie w tę formę zielonej energii.

8 MW mikroinstalacji PV - w 2019 będzie rekord?

Enea w I kwartale 2019 roku przyłączyła już 1028 mikroinstalacji PV (o mocach do 50 kW). Łączna moc uruchomionych systemów wyniosła 8,032 MW. Takie liczby zapowiadają rekordowy rok dla branży! Dla porównania, w całym 2018 roku Enea przyłączyła 19,4 MW mikroinstalacji. To nieco ponad 2 razy więcej, niż w pierwszych czterech miesiącach 2019 roku! Liczba mikroinstalacji uruchomionych na obszarze tego operatora  w ubiegłym roku wyniosła 2600.

Wśród wszystkich OZE, poza fotowoltaiką przyłączono tylko jedną mikroinstalację na biomasę o mocy 34 KW.

Przyłączone mikroinstalacje w I kwartale 2019
Rodzaj technologiiMoc

[MW]

Liczba

[szt.]

Promieniowanie słoneczne8,0321028
Biomasa0,0341
Razem8,0661029

Mikroinstalacje przyłączone do sieci przez Enea Operator w I kwartale 2019 r. Źródło danych: Enea

Imponująca moc OZE zakwalifikowanych do II i III

Fotowoltaika wyróżniła się na tle innych OZE także wśród źródeł zakwalifikowanych do II i III grupy przyłączeniowej. Od początku roku Enea przyłączyła do sieci 21 takich instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna moc wyniosła 16,294 MW. Poza fotowoltaiką liczył się tu tylko jeden system kogeneracji o mocy 2,4 MW.

Ogromny ruch na rynku PV - brakuje komponentów!

Wzrost rynku znacząco przerósł oczekiwania firm. Prognozy producentów na ten rok były znacznie niższe niż obserwowane.

W magazynach brakuje najczęściej falowników najpopularniejszych producentów. W przypadku modułów sytuacja jest nieco ułatwiona, ponieważ klienci chętniej akceptują wybór innego producenta, którego urządzenia są akurat dostępne.

“Jak przyjdzie falownik – będzie montaż”

Z powodu utrudnień związanych z zamówieniami urządzeń, firmom instalatorskim ciężko jest zaplanować z klientem dokładną datę montażu fotowoltaiki. Często zmuszeni są podać informację, że montaż odbędzie się, jak tylko dostarczony zostanie falownik i moduły.

Problem na rynku pojawia się też w kwestii braku wystarczającej liczby wykwalifikowanych instalatorów. Niektóre firmy deklarują, że w tym roku dążą do zwiększenia ilości ekip montażowych niemal dziesięciokrotnie!

Zobacz również