Wirtualna waluta OZE połączy pół miliona domów w Niemczech

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia
Obowiązki wytwórców OZE

Blockchain wspiera OZE w Niemczech. Tym razem na wielką skalę.

Wykorzystanie technologii blockchain w energetyce odnawialnej to temat, który ciągnie się od dłuższego czasu. W skrócie, implementacja rozwiązania z sektora IT pozwoli znacznie uprościć handel wytworzoną energią. Wirtualna waluta połączy konsumentów i producentów elektryczności z OZE w zautomatyzowaną, inteligentną sieć.

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo w Niemczech zostanie uruchomiony gigantyczny projekt oparty na technologii blockchain. Tamtejszy startup Swytch we współpracy z Energy2market GmbH planuje utworzyć sieć łączącą ponad 3,5 GW odnawialnych źródeł energii. Współpracować ze sobą będą elektrownie wodne, wiatrowe i biogazowe z terenu całych Niemiec. Ich łączna moc pozwoli na zasilenie ponad pół miliona gospodarstw domowych.

Rdzeniem Swytch jest technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję i machine-learning (możliwość do samodzielnego uczenia się). Będzie ona w stanie obliczyć, jak dużych emisji dwutlenku węgla udało się uniknąć dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W zależności od tego, system będzie przyznawał specjalne tokeny, które staną się wirtualną walutą na tym rynku. W przyszłości pojawią się też funkcje zbierania ich poprzez podtrzymywanie pracy magazynów energii bądź poruszanie się elektrycznym samochodem.

Każdy token będzie reprezentował określoną ilość dwutlenku węgla, którego emisji udało się uniknąć dzięki wykorzystaniu OZE. Jeżeli system okaże się wiarygodny, to tak wykonane uprawnienia do emisji będą mogły być odkupowane przez inne firmy, którym zależy na tym, by wykorzystywany przez nie prąd pochodził z OZE. W ten sposób nabywając ilość tokenów adekwatną do zużycia elektryczności, dana firma będzie mogła ogłosić, że jest w 100% zasilana OZE.

Andreas Keil, CEO Energy2market twierdzi, że wiele firm jest zainteresowanych zakupem "zielonego prądu", a dzięki Swytch Niemcy mogą osiągnąć cel nawet 70% udziału OZE w miksie energetyczym - i to już do 2050 roku. Jeżeli system sprawdzi się w Niemczech, technologia ma wyjść poza granice tego kraju i pozwalać firmom na zakup "uprawnień do emisji CO2" z instalacji OZE znajdujących się na drugim końcu świata.

Źródła: www.windpowerengineering.com, swytch.io

Zobacz również