Od kilkunastu lat problematyka wykorzystania wodoru w sektorze energetycznym jest jednym z głównych przedmiotów debaty naukowców, przedstawicieli firm oraz polityków związanych z tym sektorem. Technologii wodorowej poświęca się coraz więcej uwagi.
Postrzeganie wodoru zaczęło się zmieniać wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, które dają szansę na produkcję tzw. zielonego wodoru. Również Komisja Europejska pochyliła się nad wodorową strategią, która ma wyznaczyć kierunki rozwoju gospodarki wodorowej.

Wodór na III Trendach Energetycznych

Jednym z tematów poruszanych podczas III Trendów Energetycznych, był rozwój technologii wodorowej. O wodorze podczas wydarzenia mówili Paweł Wróbel z Gate Brussels, Jakub Kupecki z Centrum Technologii Wodorowych Instytutu Energetyki oraz Maciej Piliński z firmy Fronius Polska.

Jak powiedział Paweł Wróbel, realizacja Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie możliwa bez udziału technologii wodorowych. Z punktu widzenia polskiej transformacji energetycznej, która musi przebiegać w sposób racjonalny kosztowo, obszary, w których warto postawić na wodór powinny być trafnie rozpoznane szczególnie, że wskazuje na nie unijna strategia wodorowa przyjęta w lipcu bieżącego roku.

Jakub Kupecki wskazał, że Polska potrzebuje zielonego wodoru nie tylko od strony technologii i jej rozwijania w kraju, ale także od strony kadr, które będą niezbędne, aby budować nowe gałęzie i przedsiębiorstwa. Według eksperta, wodór zaczyna być traktowany jako realne rozwiązanie przystosowania się do nowych standardów emisyjnych.

Firma Fronius uważa, że zielony wodór stanowi zarówno zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych w zakresie mobilności, jak i potencjalne rozwiązanie do długoterminowego magazynowania energii odnawialnej. Podczas III Trendów Energetycznych, Maciej Piliński wspomniał o stacji ładowania zielonym wodorem SOLHUB, czyli rozwiązaniu systemowym do lokalnego wytwarzania, magazynowania i wykorzystania zielonego wodoru.

Posłuchaj pełnych wypowiedzi prelegentów!

Dowiedz się więcej!

Redakcja GLOBEnergia