Wojenna farma wiatrowa już działa! Ukraina stawia na wiatraki

Zaledwie 100 km od linii frontu na południu obwodu mikołajowskiego powstała farma wiatrowa. Jest to pierwsza na świecie farma wiatrowa zbudowana w strefie trwającego konfliktu zbrojnego. Tyligulska Elektrownia Wiatrowa w Ukrainie już generuje zieloną energię. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Tyligulska Elektrownia Wiatrowa w pierwszym etapie budowy obejmuje 19 turbin wiatrowych. Produkowana przez nie energia będzie mogła zasilić nawet 200 000 gospodarstw domowych rocznie. Jej budowa to ważny krok w kierunku rozwoju czystej energii na Ukrainie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. 

Budowa elektrowni wiatrowej w trakcie wojny

Prace inwestycyjne przy Tyligulskiej Elektrowni Wiatrowej były prowadzone w naprawdę niesprzyjających okolicznościach. Zostały rozpoczęte przez firmę DTEK pod koniec 2021 r. W lutym 2022 r. po inwazji Rosji inwestor po zainstalowaniu 6 turbin wstrzymał budowę. Rosyjskie wojska prowadziły wówczas natarcie w kierunku Mikołajowa, a zagraniczni partnerzy zostali zmuszeni do ewakuacji personelu i sprzętu. Prace przy budowie elektrowni zostały wznowione latem 2022 roku. Zajęła się nimi ukraińska załoga licząca w szczytowym momencie aż 650 osób. Kamizelki kuloodporne i przebywanie w schonach przeciwbombowych stało się codziennościę personelu.  Od sierpnia 2022 r. do kwietnia tego roku załoga spędziła w schronach przeciwbombowych, pod ciągłym zagrożeniem atakami rakietowymi, ponad 300 godzin.

Czas odgrywał dużą rolę 

Realizując inwestycję w tego typu okolicznościach, budowa musiała skończyć się jak najszybciej. W ciągu 1,5 roku zainstalowano aż 114 MW mocy wytwórczej. Czas budowy był dwa razy krótszy niż zwykle wynosi w przypadku projektów tej skali. To naprawdę wyjątkowe osiągnięcie w tak trudnych warunkach. Załoga zasługuje na ogromne wyrazy uznania, w szczególności, że mimo niesprzyjających uwarunkowań inwestycja obejmuje jedne z największych i najnowocześniejszych wiatraków instalowanych obecnie na świecie. W skład farmy wiatrowej wchodzi 19 turbin po 6 MW każda.

Farma wiatrowa Tyligulska jest symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskich prób zastraszenia Ukrainy i wymuszenia uległości. Dzięki projektom takim jak Tyligulska możemy odbudować Ukrainę bardziej ekologiczną i czystszą oraz stać się kluczowym partnerem w energetycznej przyszłości Europy

mówi Maxim Timchenko, CEO DTEK.

Jak dodaje, stawiając na rozwój infrastruktury opartej na rozproszonym, a nie scentralizowanym wytwarzaniu energii, dostawy energii są bardziej odporne i stabilne. Budowa Tyligulskiej Elektrowni Wiatrowej to ważny krok w kierunku rozwoju czystej energii na Ukrainie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.  

Co dalej z energetyką wiatrową?

Zakończył się pierwszy etap projektu obejmujący 19 turbin wiatrowych, które już produkują energię. Co dalej? Przyszedł czas na etap II. Jego plany przewidują zwiększenie mocy zainstalowanej do 500 MW i dodanie w tym celu nawet do 64 turbin. Po zakończeniu II etapu, Tyligulska będzie największą elektrownią wiatrową w Europie Wschodniej i zapewni bezpieczną energię dla domów i firm na południu Ukrainy.

Przed wojną rozwój energetyki wiatrowej na Ukrainie był postrzegany przede wszystkim jako alternatywa dla gazu ziemnego importowanego z Rosji. Dziś branża ta powinna stać się jednym z głównych narzędzi budowy nowego zdecentralizowanego systemu energetycznego na Ukrainie, który pomoże uniknąć przerw w dostawie prądu, z którymi nasz kraj miał do czynienia tej zimy. Otwarciem Farmy Wiatrowej Tyligulska wysyłamy sygnał do naszych międzynarodowych partnerów, że mogą inwestować na Ukrainie już dziś, nie czekając na zakończenie wojny

mówi powiedział Andrij Konechenkov, przewodniczący Rady Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Przed wybuchem wojny udział produkcji energii z OZE, tj. z wiatru, słońca, biomasy, biogazu i małych elektrowni wodnych, w tym dużych projektów wodnych o mocy ponad 10 MW, był stosunkowo niewielki. Na początku 2020 roku udział zielonej energii wynosił 11 proc., a na koniec roku – 12,4 proc. Dzięki inwestycjom takim jak Tyligulska Elektrownia Wiatrowa, mimo niesprzyjających okoliczności trwającej wojny, ten obraz może się odmienić.

Źródło: PSEW

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia