Wrocław będzie pozyskiwał ciepło ze ścieków. Pomoże olbrzymia pompa ciepła

W obszarze zainteresowań ciepłownictwa coraz częściej znajduje się pozyskiwanie ciepła ze ścieków. Największa taka instalacja powstanie we Wrocławiu w 2024 roku. Na początku będzie pozyskiwać 5 proc. rocznego zapotrzebowania odbiorców ciepła w tym mieście.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Projekt zrealizuje fiński lider energetyczny Fortum, obecny od wielu lat w Polsce w sektorze ciepłownictwa. Jak informuje inwestor, inwestycje o wartości 82 mld złotych będzie realizował we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Nowoczesna instalacja ma wesprzeć dekarbonizację systemu ciepłowniczego w tym mieście, który jest oparty o spalanie węgla. Inwestycja wpisuje się też w trend rozwoju technologii pozyskiwania ciepła odpadowego np. w procesach produkcyjnych, serwerowniach lub ze ścieków. Do tego ma posłużyć olbrzymia pompa ciepła. Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Informuje Piotr Górnik, prezes Fortum

Wrocławska pompa będzie miała nazwę „Wrompa”. Powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Działania rozpoczną się w styczniu 2023 roku od budowy przyłącza. W marcu 2023 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastąpi w kwietniu 2024 roku – informuje fińskie przedsiębiorstwo.

Pompę zasili energia z OZE

Pompa ciepła będzie zasilana energię pochodzącą z OZE. Tym samym instalacja pozwoli na ograniczenie produkcji ciepła na bazie węgla o 364 tysiące GJ rocznie. W ten sposób każdego roku można uniknąć emisji rzędu 35 tysięcy ton CO2, ale także innych substancji.

Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku.

Powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Powiedział z kolei Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu

Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.

Źródło: Fortum

Zobacz również