Wrocławska Straż Miejska kontroluje kotły i ich użytkowanie 

1 lipca 2024 roku we Wrocławiu wchodzi zakaz użytkowania kotłów pozaklasowych oraz kotłów z najniższą klasą, czyli tzw. kopciuchów. Mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą tradycyjnie oraz z wykorzystaniem nowoczesnych dronów. Tylko w tym roku zrealizowano 7,3 tys. kontroli źródeł ogrzewania.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W ubiegłym roku wrocławscy strażnicy miejscy przeprowadzili blisko 5 tys. kontroli i stwierdzili ponad 200 wykroczeń. Wystawili 169 mandatów na łączną kwotę ponad 46 tys. złotych. Z kolei w 2021 roku zrealizowano 7335 kontrole i 148 mandatów na łączną kwotę ponad 45 tys. zł. Skontrolowano w sumie ponad 4000 pieców. Szczegółowe wyniki kontroli w sezonie grzewczym obrazuje poniższa tabela.

Liczba kontroli7335 (3881)
Liczba skontrolowanych pieców4099 (2408)
Liczba ujawnionych pieców poniżej kat. 31125 (265)
Liczba mandatów148 (26)
Kwota mandatów45 250 (7150)
Ujawnione wykroczenia186 (31)
Pouczenia28 (7)
Wnioski do sądu11 (1)
Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia - dane od 1 stycznia 2021 r. do 23 grudnia 2021 r. W nawiasie wyniki kontroli w sezonie grzewczym (1 października - 23 grudnia 2021 r.) / Źródło: Urząd Mista Wrocław

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – wskazuje Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Dodaje, że świadomość zagrożeń dla zdrowia, wynikających ze spalania rzeczy emitujących trujące substancje, wymiana starych pieców, dostosowanie się do uchwały antysmogowej – to wszystko może przynieść poprawę jakości powietrza w mieście.

Pomagają drony

Kontrole źródeł ogrzewania realizowane są bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu. W dniach od 23 października do 10 grudnia, z wykorzystaniem dronów skontrolowano 2070 kominów, pobrano 446 próbek i wykryto 10 nieprawidłowości. Z powietrza w ostatnich tygodniach skontrolowano także 48 ogródków działkowych o łącznej powierzchni ponad 400 hektarów.

- Na wyposażeniu wrocławskiej straży znajdują się 4 drony oraz 2 analizatory jakości powietrza „Nosacz 2”. W trakcie jednego lotu można skontrolować i pobrać próbkę jakości powietrza nawet z kilkudziesięciu kominów - informuje Jarosław Wójcicki, koordynator Zespołu Monitoringu Mobilnego SM Wrocławia.

Każdy analizator potrafi wykryć m.in. podwyższone stężenia pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych czy formaldehydu, co może wskazywać na spalanie w piecu substancji zabronionych (w tym odpadów), opału niewłaściwej jakości lub użytkowaniu przestarzałego kopciucha, w którym nie dochodzi do właściwego procesu spalania.

- W przypadku wykrycia nieprawidłowości, zazwyczaj przekazujemy adres do Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej Wrocławia, którego funkcjonariusze, na tej podstawie, mogą - już bezpośrednio w lokalu - zweryfikować wyniki pomiaru i zdecydować o dalszym postępowaniu – dodaje Wójcicki.

Kontrole były realizowane przez strażników miejskich na terenie kilku osiedli do dnia 24 grudnia.

Problem możesz zgłosić telefonicznie!

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś pali w kotle niedozwolone substancje, możemy to zgłosić pod całodobowym numerem alarmowym 986 lub poprzez specjalny formularz. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, strażnicy miejscy, dokonujący kontroli, posiadają pisemne upoważnienia prezydenta Wrocławia.

Należy pamiętać, że kontrolujący mają prawo do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę a do lokali prywatnych w godzinach 6.00-22.00. Mieszkańcy nie mogą utrudniać lub odmawiać przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż jest to przestępstwo i grozi odpowiedzialnością karną.

Podczas pomiarów strażnicy mogą m.in. pobrać próbki popiołów. Sprawdzają także kategorię pieca i na urządzeniach, które należy wymienić, zostawiają specjalne naklejki.

Jeżeli mieszkańcy Wrocławia nie zastosują  się do przepisów uchwały antysmogowej, czyli nie wymienią starego pieca na system ekologiczny, może grozić grzywna nawet do 5 tys. zł.

Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Zobacz również