Wrocławskie spółdzielnie konsumują energię z fotowoltaiki. Łączna moc zainstalowana sięga 870 kWp 

W ostatnich latach wiele spółdzielni mieszkaniowych w Polsce zainwestowało w instalacje fotowoltaiczne, które produkują energię na wspólne potrzeby mieszkańców bloków. Najlepszym przykładem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która 3 lata temu uruchomiła na dachach 35 bloków pierwszą w Polsce miejską farmę PV. W jej ślad poszły kolejne spółdzielnie. Tylko w tym roku na dachach budynków wielorodzinnych przybyło kilkaset nowych modułów fotowoltaicznych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pierwsza miejska instalacja PV dobrze sprawdza się we wrocławskich warunkach pogodowych i urbanistycznych. Okazuje się, że kolejne spółdzielnie również zdecydowały się zainwestować w fotowoltaikę, a wśród nich Wrocławski Dom, Skarbowiec, Śródmieście-Prasa i MSM Energetyk. 

Tylko w tym roku na dachach wrocławskich spółdzielni przybyło kilkaset nowych modułów fotowoltaicznych. W centrum miasta na dachach budynków zainstalowanych jest 3190 sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 870 kWp. W ciągu roku mogą wyprodukować 890 MWh energii elektrycznej. Ponad 700 ton CO2 rocznie mniej trafia do atmosfery, co odpowiada asymilacji tego gazu przez 60 tys. drzew. W efekcie 20 tys. wrocławian korzysta z bezemisyjnej energii na potrzeby budynków, w których mieszkają. 

- Kiedy uruchomiliśmy naszą elektrownię słoneczną, mogliśmy jedynie wierzyć analizom i liczbom i tylko przewidywać efekty, bo po raz pierwszy w Polsce ktokolwiek inwestował w OZE na taką skalę - komentuje Marek Dera, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Kiedy okazało się, że produkcja energii jest nawet o 10 proc. wyższa od zakładanej, wiedzieliśmy już, że to dobry kierunek i chętnie dzielimy się naszą wiedzą. Ze spółdzielniami inwestującymi w fotowoltaikę we Wrocławiu wymieniamy się doświadczeniami. Każdy kolejny dach wykorzystany do produkcji czystej energii, to zysk ekologiczny dla całego miasta – wskazuje. 

Pierwsza miejsca instalacja PV i jej efekty

Wrocławską elektrownię fotowoltaiczną na wieżowcach spółdzielni Wrocław-Południe tworzy 2771 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 739 kWp, zajmujących powierzchnię aż 0,5 ha i produkujących rocznie blisko 750 MWh. Pozyskiwana ze słońca energia zasila części wspólne budynków: windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie. Po pierwszym roku funkcjonowania zbiorczy rachunek za prąd obniżył się z 425 tys. zł do 120 tys. zł. W 2019 roku zmniejszył się do 83 tys. zł i ta tendencja spadkowa nadal się utrzymuje.

- Nie jest to jeszcze czysty zysk dla kieszeni mieszkańców, bo spółdzielni zostały cztery lata do spłaty pożyczki - czytamy w komunikacie. Jednak już teraz można mówić o realnych korzyściach dla ludzi i środowiska – dzięki instalacjom fotowoltaicznym mieszkańcy uniezależnili się od wzrostu cen za energię elektryczną zasilającą części wspólne oraz każdego roku dzięki panelom na dachach spółdzielni do atmosfery trafia o około 600 ton CO2 mniej.

Inne spółdzielnie poszły w ślad SM Wrocław-Południe

Prawie równocześnie ze startem Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, swoje instalacje fotowoltaiczne uruchomił Wrocławski Dom. 80 paneli o łącznej mocy 20,0 kWp pojawiło się na dachu budynku przy Krzywoustego 85-89, Grudziądzkiej 122. 64 panele o mocy 16,0 kWp pracują przy Grudziądzkiej 93-103. W sumie instalacje produkują prawie 40 MWh energii rocznie i ograniczają o średnio 32 ton emisję CO2 do atmosfery.  Waldemar Witczak, obecny prezes Wrocławskiego Domu poinformował, że w planie jest montaż kolejnych instalacji, jednak jest to trudne przedsięwzięcie, bowiem budynki mają skomplikowane bryły skośnych dachów. Potrzebne będą nowsze technologie. 

Wrocławski Dom zainstalował panele na 4-piętrowych budynkach. Mimo że nie są to wieżowce, do dachów dociera odpowiednia ilość słońca. Żeby spłacić pożyczkę na inwestycję, mieszkańcy tych nieruchomości płacą wyższą stawkę na fundusz remontowy, dlatego też czysty zysk odczują dopiero za kilka lat, natomiast za energię elektryczną płacą obecnie 1 gr/m2 w przypadku części wspólnych budynku np. oświetlenia. 

Z kolei SM Śródmieście-Prasa uruchomiła w czerwcu i październiku bieżącego roku 3 instalacje o mocach 5,4 kWp, 3,4 kWp i 21,75 kWp. Wszystkie budynki są 7-kondygnacyjne i produkują 32 MWh rocznie czystej energii. Spółdzielnia sfinansowała inwestycję z własnych środków, uwzględniając ją w planie remontów. Głównym motywatorem była uchwała Rady Miejskiej Wrocławia, zwalniająca budynki z instalacją fotowoltaiczną od podatku od nieruchomości. Zgodnie z nią nieruchomości, na których zostały zamontowane panele słoneczne w części mieszkalnej, są zwolnione z podatku od nieruchomości na okres do 5 lat. 

Na dachach SM Skarbowiec fotowoltaika działa także od lutego bieżącego roku. Instalacje pojawiły się w 5 lokalizacjach (8,64 kWp, 15,04 kWp, 8,64 kWp, 10,99 kWp, 15,04 kWp, 9,64 kWp, 10,88 kWp, 2,56 kWp. W ciągu roku mogą wyprodukować około 46 MWh energii i dzięki temu ograniczyć emisję CO2 o 38 ton. 

W 2021 roku instalacje fotowoltaiczne uruchomiła Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Energetyk. Jedna, na której pracuje 26 paneli o mocy 9,75 kWp, rocznie wyprodukuje około 10,30 MWh energii. W trakcie realizacji jest druga instalacja o mocy 8,14 kWp z planowaną roczną produkcją 8,5 MWh zmniejszająca emisję CO2 o kolejne 6,8 tony.

Źródło: Nasze Południe

Zobacz również