Wysokie ceny energii drenują portfele i budżety nie tylko firm, ale też gospodarstw domowych z pogranicza ubóstwa energetycznego. To najubożsi najbardziej odczuwają ich wzrosty w domowych budżetach. Przypomnijmy, że od 2021 roku na naszych rachunkach za energię pojawiła się opłata mocowa. Według doniesień medialnych w tym roku spółki energetyczne będą ubiegały się o podwyższenie taryf. Ceny energii mogą więc wzrosnąć nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Wyższe ceny pojawią się także na rachunkach za gaz, gdyż URE zgodził się na podwyższenie taryfy.

Rząd kończy pracę nad wsparciem odbiorcy wrażliwego

Wzrosty odczuwane są w całej Unii Europejskiej, a w przestrzeni medialnej coraz częściej pojawia się określenie „kryzys energetyczny”. Kraje europejskie sięgają po narzędzia, które pomogą zabezpieczyć mieszkańców przed kosztami wyższych cen energii. W Polsce także trwają prace nad dedykowanym rozwiązaniem w ramach zespołu powołanego przez ministra klimatu i środowiska. Efekty prac pojawią się jeszcze w tym roku, ale nie wiadomo, kiedy miałoby obowiązywać nowe rozwiązanie. Przedstawiciele ministerstwa sugerowali w wypowiedziach do mediów, że być może będzie to forma socjalnej taryfy za energię. Minister ponadto poinformował w październikowej rozmowie z Polską Agencją Prasową, że wsparcie dla wrażliwych odbiorców energii będzie zależało od kilku czynników.

– Przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku – powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Prace nad rozwiązaniami prawnymi są już praktycznie na finiszu. Analizowany jest zasięg wsparcia pod względem grup społecznych, dochodów oraz wielkości gospodarstw domowych. Oferta będzie kompleksowa i będzie zawarta w ustawie. Ponadto według doniesień medialnych, pierwotnie założony budżet na ten cel zostanie zwiększony i można go liczyć w miliardach. Niewykluczono rozszerzenia wsparcia na odbiorców gazu.

– Ustawa jest na ostatnim etapie finalizacji prac, jeśli chodzi o wpis do wykazu prac Rady Ministrów i – jak tylko zostanie opublikowana – od razu wyjdziemy z nią do konsultacji – powiedział Kurtyka.

Pogłębiające się ubóstwo energetyczne

Obecnie poziom ubóstwa energetycznego szacowany jest 9,3 proc. Według wstępnych założeń w planie rządu jest zmniejszenie tego zjawiska do 6 proc. do 2030 roku. Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której gospodarstwa domowe nie mają dostępu do podstawowych usług energetycznych. Zjawisko pogłębiło się szczególnie na skutek pandemii COVID-19. Europejski Komitet Regionów wyjaśnia, że zjawisko jest poważnym wyzwaniem społecznym, które odbija się bezpośrednio na zdrowiu około 54 milionów Europejczyków (11 proc.). Do wyższych wskaźników ubóstwa energetycznego w Europie prowadzą wysokie ceny energii, niskie dochody i źle izolowane, wilgotne i niezdrowe mieszkania.

Te zjawisko może się pogłębić w związku z wyższymi cenami energii elektrycznej. Podniesienie taryf zapowiedziała już spółka Enea – taryfy mogą być podniesione nawet o 40 proc. Prezes Enei poinformował, że przełoży się to na realną podwyżkę energii dla gospodarstwa domowego w granicach około 20 proc.

Redakcja: Patrycja Rapacka, Źródło: Cire.pl, Polska Agencja Prasowa, DGP, Europejski Komitet Regionów, Money.pl

Redakcja GLOBEnergia