W myśl ustawy o odnawialnych źródłach energii dotacja i taryfy gwarantowane są uznawane za wsparcie finansowe dla inwestorów.

 
W związku z tym, pozyskiwanie dofinansowania  z oferowanych programów np. program prosument  na etapie realizacji inwestycji uniemożliwia korzystanie z taryf gwarantowanych w trakcie eksploatacji elektrowni. 
 
Programy  oferowane np. przez NFOŚiGW zakładają pomoc w formie kredytu z dotacją – większość programów zakłada właśnie element dotacji, czyli bezzwrotnej pomocy finansowej. 
 
Jeśli inwestorowi zależy na taryfach gwarantowanych może skorzystać z kredytu dedykowanego takim inwestycjom. O takim kredycie poinformował nas rzecznik prasowy BOŚ Banku Piotr Lemberg.
„.(…)BOŚ Bank wspiera inwestorów zainteresowanych mikroinstalacjami OZE nie tylko w ramach Programu Prosument. Mamy np. ciekawą ofertę dla tych osób, które zamierzają skorzystać z taryf gwarantowanych – jest to EKOkredyt PV. Jego wyróżnikiem jest m.in. długi okres kredytowania: spłata zadłużenia może być rozłożona nawet na 15 lat, dzięki czemu Klient płaci niższą miesięczną ratę” – komentuje dla redakcji GLOBEnergia Piotr Lemberg. 
 
Jak podają informacje o kredycie na oficjalnej stronie BOŚ Banku możliwe jest kredytowanie do 100% wartości zakupu i montażu instalacji, okres finansowania do 15 lat i marża kredytowa do 3%. 
 
Przypomnijmy jednak słowa Ministra Energii, dotyczące idei instalacji prosumenckich. Minister Tchórzewski w jednym z wywiadów powiedział, że idea instalacji prosumenckich to maksymalna konsumpcja energii – wykorzystywanie jej na potrzeby własnego gospodarstwa, a nie tworzenie lokalnie małych elektrowni z energią produkowaną jedynie na sprzedaż. Według Ministra sprzedawać będzie można jedynie nadwyżki energii. Co do samych taryf gwarantowanych Minister potwierdził, że taryfy zostaną najprawdopodobniej zostawione, ale będą się odnosiły do cen obowiązujących w zakresie energii odnawialnej i nie będą gwarantowane przez 15 lat. Jak zostanie znowelizowana ustawa przekonamy się zapewne już niebawem. Problem tylko na co powinni postawić inwestorzy – na programy dotacyjne, czy na taryfy gwarantowane?
 
Źródło: Redakcja GLOBEnergia 

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus!

appstore        google play