Wspólnota mieszkaniowa powiedziała STOP kotłowni gazowej – wybrała hybrydową instalację OZE

W bloku przy ul. Śląskiej 12 w Szczytnie funkcjonuje hybrydowa instalacja złożona z paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, gruntowych i powietrznych pomp ciepła. Panele fotowoltaiczne znajdują się na dachu budynków oraz od kilku miesięcy na balkonach. W ten sposób wspólnota mieszkaniowa zrezygnowała ze źródła gazowego.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Członkowie wspólnoty rozpoczęli pierwsze inwestycje w 2014 roku - najpierw postawili na gruntowe pompy ciepła. Decyzja została podjęta na skutek braku środków na ogrzewanie - roczne rachunki sięgały 100 tys. zł, a lokalna kotłownia straszyła kolejnymi podwyżkami. W 2017 roku mieszkańcy całkowicie pozbyli się gazowych podgrzewaczy wody na rzecz kolektorów słonecznych. W kolejnych latach pojawiły się powietrzne pompy ciepła oraz fotowoltaika - zainstalowano 153 moduły fotowoltaiczne o mocy 39,7 kW na dachu budynku liczącego 45 mieszkań. Sam budynek ma już 45 lat. 

Fotowoltaika na balkonie

W tym roku zainstalowano także fotowoltaikę balkonową, gdyż okazało się, że zainstalowana fotowoltaika na dachu nie jest wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania na energię dla pomp ciepła. Wówczas zdecydowano o zwiększenie wolumenu mocy PV poprzez instalację balkonowych modułów PV.

Na ten cel wspólnota zaciągnęła pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Ta nasza inwestycja to przede wszystkim pomysł na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Przy tym jest nie tylko oszczędniej, ale także bardziej ekologicznie.

Zbigniew Chrapkiewicz - prezes Wspólnoty Mieszkaniowej „Śląska 12” w Szczytnie.

Krzysztof Klimek, sekretarz zarządu wspólnoty wspomina w rozmowie z lokalnymi mediami, że na początku wiele osób nie było pozytywnie nastawionych do inwestycji i wspólnota mierzyła się z krytyką. Dziś sytuacja się zmieniła w momencie dramatycznie rosnących cen energii elektrycznej.

Energia z PV zasila gruntowe pompy ciepła

Energia z fotowoltaiki jest wykorzystywane na poczet gruntowych pomp ciepła o łącznej mocy grzewczej 120 kW. Dla ich instalacji wykonano 24 odwierty o głębokości 100 metrów każdy. Ponadto w budynku funkcjonuje także powietrzna pompa ciepła, a na dachu znajdują się kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową.

Koszt całej inwestycji wyniósł 550 tys. zł. Wspólnota mieszkaniowa dołożyła 125 tys. zł z własnych środków.

Źródło: WFOŚiGW Olsztyn, Youtube, Tygodnik Szczytno, infoszczytno.pl

Zobacz również