Tesla połączyła siły z Vestas Wind Systems — znanym producentem turbin wiatrowych w celu wypracowania rozwiązań łączących turbiny wiatrowe z akumulatorami. Będą one miały na celu umożliwienie magazynowania energii produkowanej podczas wietrznych dni i wykorzystywania jej wtedy, gdy brakuje wiatru.

Połączenie turbin wiatrowych z akumulatorami – dla tańszej produkcji energii

Vestas ogłosił swój nowy cel — skupienie się na systemach magazynowania energii podczas ostatniego dorocznego spotkania, które odbyło się w kwietniu. Jako pierwsza o partnerstwie z Teslą napisała duńska gazeta Borsen. Prezes firmy, Bert Nordberg powiedział, że Vestas poszukuje rozwiązań, które zwiększą jego konkurencyjność w sytuacji, gdy branża staje się coraz bardziej skonsolidowana. Potrzeba wypracowywania innowacyjnych rozwiązań spowodowana jest również rosnącą pozycją firmy General Electric Co.  na  rynku energetyki wiatrowej.

Spośród licznych projektów, Vestas pracuje nad różnorodnymi technologiami magazynowania energii wraz z wyspecjalizowanymi w tej dziedzinie firmami, w tym Teslą. Celem jest odkrywanie i testowanie nowych możliwości łączenia turbin wiatrowych i akumulatorów, tak aby mogły współpracować razem, zmniejszając tym samym koszt produkcji energii” – wyjaśnia firma Vestas w swoim oświadczeniu.

Program badań nad połączeniem turbin wiatrowych z bateriami rozpoczął się w 2012 roku w Lem-Kaer w Danii projektem testowego połączenia. Vestas podkreśla, że obecnie planuje rozpocząć pracę również nad wieloma innymi projektami, w różnorodnych lokalizacjach — zarówno związanych z magazynowaniem energii, jak i z innymi zagadnieniami.

Nowe zastosowania dla akumulatorów Tesli

W ostatnim czasie Tesla poszukuje nowych zastosowań dla swoich akumulatorów, poza klasycznymi i dobrze znanymi, takimi jak montowanie ich w samochodach elektrycznych bądź jako Powerwall w domach. Wraz z uruchomieniem produkcji w megafabryce akumulatorów Tesli w Nevadzie zwiększenie różnorodności zastosowań tych baterii będzie wzrastać — a co za tym idzie, zwiększy się rynek zbytu. Obecnie Tesla zwiększa skalę produkcji akumulatorów, aby nadążyć za wzrastającym popytem na swoje produkty — przede wszystkim samochody Tesla Model 3 oraz domowe systemy magazynowania energii Powerwall.

 

Źródło: Renewable Energy World, Bloomberg

Redakcja GLOBEnergia