Wszechobecne neutrina jako źródło energii!

W dynamicznie zmieniającej się energetyce i w ferworze przyłączania nowych mocy w odnawialnych źródłach energii co chwilę powstają nowe pomysły, które poszczególne firmy próbują realizować, mając swoją wizję. Często są to rozwiązania niezwykle innowacyjne opierające się na świeżych odkryciach i badaniach. Czy wiele osób słyszało o neutrinach i wie, czym one są? Prawdopodobnie nie. Poznajmy więc te subatomowe cząstki i zobaczmy, w jaki sposób mogą zrewolucjonizować branżę ekologicznej energii!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Neutrina jako źródło energii? Więcej - niewyczerpywalne źródło wszechobecnej energii? Jak więc ją wykorzystać? Czy neutrina to przyszłość zrównoważonej i nowoczesnej energetyki?

Podziel się

Dla zdecydowanej większości niewtajemniczonych wyjaśnijmy, czym są neutrina. Są to subatomowe cząstki elementarne, które są jednym z podstawowych budulców materii we wszechświecie. Przez długi czas nie zdawaliśmy sobie sprawy z ich istnienia. Dlaczego? Z prostego powodu - praktycznie nie oddziałują na materię i nie posiadają ładunku elektrycznego. Przez wszelkie materiały po prostu przechodzą z bardzo małym oporem. Jak więc je odkryto?

Co powinniśmy wiedzieć o neutrinach?

Pierwszy raz neutrino zarejestrowało dwóch amerykańskich fizyków. W 1954 roku Frederick Reines i Clyde Cowen opracowali metodę wykrywania neutrin pochodzących z reaktora jądrowego, wykorzystując specjalny zbiornik, który zawierał wodę z chlorkiem kadmu. Ich znaczący wkład w naukę został doceniony, gdy otrzymali Nagrodę Nobla w 1995 roku za te osiągnięcia.

Co sekundę, na każdy centymetr kwadratowy powierzchni naszej planety, dociera aż 60 miliardów neutrin pochodzących z kosmicznych źródeł. Neutrina są także produkowane na Ziemi, a jednym z ich źródeł są ludzie, tacy jak my. W ciele każdej osoby można znaleźć minimalne ilości potasu-40, który ulegając rozpadowi, generuje neutrina. W rezultacie nieustannie emitujemy kilka tysięcy tych cząstek. 

Poruszające się miliardy cząstek muszą mieć jakąś energię, pomimo tego, że są elektrycznie obojętne. Co więcej, z uwagi, że są wszechobecne, to ich wykorzystanie eliminuje konieczność magazynowania energii. Z tego samego wnioski wyszli naukowcy Neutrino Energy, którzy stworzyli kostkę. Urządzenie to wykorzystuje neutrina do produkcji czystej energii! Szerzej o technologii przyszłości przeczytasz w najnowszym artykule na GLOBENERGIA+

Zobacz również