Wulkany jako źródło energii geotermalnej w Indonezji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Indonezja ma zamiar zostać światowym liderem w producji energii z zasobów geotermalnych. Jej źródłem mają być wulkany znajdujące się na indonezyjskich wyspach.

Aktywny wulkan Broma na Jawie

Wulkany wysp archipelagu rozciągającego się od  Oceanu Indyjskiego do Spokojnego mogą stanowić źródło nawet około 40% światowych zasobów energii geotermalnej. Obecnie tylko niewielka ich część jest wykorzystywana, w związku z czym indonezyjski rząd szuka inwestorów w sektorze prywatnym, którzy zainteresowani będą współpracą w kwestii pozyskiwania energii. Jako cel państwo to stawia sobie zwiększenie mocy uzyskanej z zasobów geotermalnych z 1189 na 4000 MW w ciągu najbliższych 4 lat.

Największy problem z jakim zetkną się potencjalni inwestorzy to wysoki koszt badań  i  przygotowania zaplecza technicznego gdyż dzisiaj energetyka kraju opiera się na konwencjonalnych elektrowniach zasilanych krajowym węglem. Azja Południowo – Wschodnia  to  trzeci w kolejności emiter gazów cieplarnianych na świecie, a zagospoderowanie zasobów geotermalnych mogłoby przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Obecnie wykorzystuje się tam zaledwie siedem pól geotermalnych, ich szacunkowa liczba to 250.

źródło: www.nettg.pl