Etykiety efektywnościowe poszczególnych źródeł ciepła nie charakteryzują efektywności całej instalacji. W przeciwieństwie do chłodziarek lub pralek, instalacja grzewcza składa się z wielu składników, wpływających na efektywność energetyczną.

 
Etykiety produktów będą uzupełniane etykietą zestawu lub pakietu urządzeń po skonfigurowaniu instalacji. Etykieta zestawu urządzeń podaje obszerną informację o efektywności energetycznej kompletnej instalacji grzewczej. Musi ona być wyliczona z danych z kart produktu poszczególnych składników – na przykład kotła grzewczego, regulatora, zasobnika i kolektorów słonecznych. Rozporządzenia unijne podają odpowiednią metodę obliczania. Instalator będzie w przyszłości podawać w swoich ofertach wynik klasyfikacji efektywności energetycznej całej instalacji i przy instalowaniu udostępniać odpowiednią etykietę.
Dla inwestorów, zamierzających budować lub modernizować instalacje grzewcze, etykieta efektywności energetycznej dla produktów techniki grzewczej będzie podstawą do porównywania różnych rozwiązań. 
Zadaniem dystrybutora i instalatora będzie podawanie informacji swoim klientom w ofertach, do jakiej klasy efektywności energetycznej będzie zaliczona proponowana instalacja. 
Wyboru określonego rozwiązania instalacji grzewczej nie powinno się jednak dokonywać na podstawie samej klasyfikacji efektywności energetycznej, podawanej na etykiecie. Decydujące jest współdziałanie wykonania budowlanego budynku i techniki instalacyjnej. Dlatego urządzenia grzewcze dobiera się pod specjalne wymagania danego budynku, niezależnie od ich etykiet. Maksymalną efektywność instalacji osiąga się tylko przy jej starannym dopasowaniu do stanu danego budynku i fachowym wykonaniu przez instalatora. Zadaniem instalatora pozostaje nadal odpowiedzialne doradztwo klientowi i zaoferowanie mu indywidualnego, najbardziej odpowiedniego dla niego systemu.
 
Komentarz: Łukasz Sajewicz Dyrektor ds. Klientów kluczowych, Viessmann

Wszystkie komentarze branży o rynku OZE – TUTAJ