Wybór paneli fotowoltaicznych to jedna z ważniejszych decyzji, przed jaką stoi każdy inwestor z branży PV. Decyzja ta jest o tyle kluczowa, że koszt zakupu modułów fotowoltaicznych stanowi ponad 50% kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowo zastosowanie niskiej jakości urządzeń stwarza ryzyko produkcji mniejszej ilości energii niż zostało to założone, a zagrożenie awarii będzie wysokie. Jakie zatem wybrać panele fotowoltaiczne

Cienkowarstwowe czy krzemowe? Każdy inwestor po zapoznaniu się z technologiami fotowoltaicznymi wcześniej czy później stanie przed wyborem, czy w swojej instalacji PV postawić na sprawdzoną technologię I generacji opartą na krzemie krystalicznym mono lub poli, czy pójść drogą nowszej technologii II generacji skoncentrowanej wokół paneli cienkowarstwowych a-si, CdTe, CIGS. Jeszcze kilka lat temu panele cienkowarstwowe były wyraźnie tańsze, dziś ta różnica zmalała do kilkunastu procent, a uwzględniając wyższe koszty montażu instalacja paneli cienkowarstwowych jest porównywalna cenowo z klasyczną, wykorzystującą panele z krzemu krystalicznego. Każda technologia ma także swoje wady i ograniczenia. Panele cienkowarstwowe w zdecydowanej większości mogą współpracować tylko z inwerterami transformatorowymi, a brak odpowiedniego uziemiania grozi ryzykiem korozji warstwo TCO. Z drugiej strony klasyczne panele krzemowe mogą współpracować zazwyczaj z każdym typem inwertera, z kolei w ich przypadku pojawia się ryzyko wystąpienia gorących punktów. Z tego względu każdy inwestor musi sam zbilansować korzyści i ograniczenia danej inwestycji, mając na uwadze stosunek ceny do jakości.
Niemieckie, chińskie czy polskie?
Wśród inwestorów utarło się przekonanie, że szukając dobrych urządzeń z branży fotowoltaicznej skazani jesteśmy na drogie urządzenia niemieckie czy szerzej amero-europejskie. Z drugiej strony w Chinach dostępne są produkty tanie i słabej jakości. Z kolei powstające polskie firmy wypełniają niszę produktów dobrej jakości za rozsądną cenę.(…)

Wybór paneli PV nie jest łatwy, chociażby z uwagi na mnogość technologii i producentów. W szczególności każdemu inwestorowi można zalecić poniższą listą sprawdzającą:

• czy panel posiada stosowne certyfikaty,
• czy parametry panelu wpływające na uzysk energii są powyżej średniej,
• czy dostępne są niezależne informacje na temat jakości danego panelu,
• czy producent prowadzi serwis i dystrybucję w Europie,
• czy pozycja producenta na rynku daje nadzieję, że będzie on działał w okresie gwarancji,
• jaka jest cena panelu w przeliczeniu na kWh wyprodukowanej energii?

Przy zakupie paneli PV powinniśmy zadać sobie te pytania i w oparciu o nie podjąć decyzję co do zakupu.

 
Bogdan Szymański
GLOBEnergia

Czytaj całość w GlobEnergia 5/2012
GLOBEnergia 2012 5 01