Wycieczka do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii

Zdjęcie autora: Dimplex
Zdjęcie autora: Dimplex

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność

Podziel się

Wycieczka do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria), czyli do miejsca gdzie od ponad 40 lat, doskonali się sztukę budowania układów chłodniczych. Pracuje tutaj 270 pracowników na powierzchni fabryki równej 21 000m2 czyli mniej więcej tyle, co 3 stadiony do piłki nożnej.

Rury miedziane: podstawowy element w układzie chłodniczym.

W Glen Dimplex sa one starannie cięte, gięte i lutowane. Około 180 rur miedzianych jest wyginanych każdego dnia. W większości robi to maszyna posiadająca 5 000 różnych programów, ale niektóre rury wygina się ręcznie. Każdego roku w firmie Glen Dimplex przetwarzanych jest około 180 ton miedzi na potrzeby produkcji agregatów wody lodowej i pomp ciepła. Miedź jest cennym produktem, dlatego bardzo dba się ten o surowiec, a odpady miedzi są zbierane i poddawane recyklingowi.

Fot. Dimplex

Połączenie idealne

Obserwacja techniki pracy lutowaczy to prawdziwa lekcja doświadczenia, dokładności i niesamowitego kunsztu, widocznego w każdym ich ruchu. Cały czas odnosi sie wrażenie uczestniczenia w pracy starej manufaktury. Kwalifikacje członków zespołu lutowaczy są weryfikowane wewnątrz firmy raz w roku, a co dwa lata przez grupę ekspertów zewnętrznych.

Fot. Dimplex

Jakość – co to oznacza?

Daniela Reuther – szef działu kontroli jakości zwykle mawia, że „jakość oznacza zgodność z wymaganiami”. Jakość wyraża przez najwyższe standardy, umiejętność znalezienia najlepszych dostawców, czy właściwą analizę danych. Musi mieć pewność, że przed opuszczeniem fabryki, każda pompa ciepła jest dokładnie sprawdzona. Jakość musi być widoczna i wymierna. Ale właśnie, czy tu tkwi tajemnica jakości? Daniela Reuther, która bardzo wysoko ustawia poprzeczkę mówi:

 – W dawnych czasach, kontrolerzy jakości mieli reputację pedantycznych, gdyż zawsze starali sie wykryć błędy popełnione przez innych.

Dzisiaj widzimy siebie jako ważne ogniwo pomiędzy wszystkimi działami i procesami w firmie: rozwój, produkcja, kontrola zakupów.

Jesteśmy zaangażowani w te procesy od samego początku, aż do ich zakończenia. Pomagamy znaleźć kompleksowe rozwiązania i uniknąć błędów podejmowanych na każdym z etapów. Unikanie bledów jest o wiele bardziej fascynujące niż ich poprawianie. Ale tworzenie kultury wysokiej jakości jest możliwe tylko wtedy, kiedy robimy to wspólnie – opowiada Reuther

Następnie Daniela Reuther zabiera nas na wycieczkę po zakładzie, gdzie wykonuje sie zarówno pompy ciepła Dimplex jak i agregaty chłodnicze Riedel. Jest to miejsce, w którym jakość szumi w naszych uszach i niemal wyczuwa sie ją w powietrzu.

Agregat chłodniczy od pompy ciepła można odróżnić po pozycji wentylatorów. W przeciwieństwie do większości pomp ciepła w większości agregatów chłodniczych są one skierowane do góry.

Fot. Dimplex

Chirurgiczna precyzja

Praca na linii montażowej Glen Dimplex przypomina raczej salę operacyjną lub warsztat zegarmistrzowski. Mimo to, każda nowa pompa ciepła solanka-woda powstaje tu co 29 minut.

Fot. Dimplex

Ręczna robota

W firmie Glen Dimplex świadomie utrzymuje się nadal własną produkcje blach. - Jeśli chodzi o blachy, znamy się na rzeczy – wyjaśnia Daniela Reuther - Własna produkcja blachy jest skutecznym sposobem zagwarantowania jakości, która spełnia nasze wymagania. W tym czasie powstaje duży arkusz blachy wykrojonej przez prasę hydrauliczna.

Fot. Dimplex

Pewna ręka

Nawet w urządzeniach częściowo zmontowanych, ostatnie połączenia musza być lutowane. Każde połączenie musi być doskonałe, tak aby zapobiec ulatnianiu sie czynnika chłodniczego.

Fot. Dimplex

Sowie skrzydła

Kształt łopatek wentylatorów przypomina skrzydła sowy. Miedzy innymi dlatego działają one niezwykle cicho i wydajnie.

Fot. Dimplex

Bezpieczeństwo przede wszystkim…

… i to nie tylko podczas lutowania. – Pracujemy z prądem elektrycznym i wieloma niebezpiecznymi substancjami chemicznymi – mówi Dyrektor Działu Szkolenia Helmut Lauterbach.¬– W związku z tym, w pracy zawsze należy intensywnie myśleć – dodaje.

Zobacz również