Naukowcy z niemieckiego Instytutu Badań Energii i Klimatu Jülich (IEK-5) zastanawiają się, w jaki sposób połączyć instalację fotowoltaiczną na dachu z systemem magazynowania energii. Problemem nie jest brak możliwości, lecz osiągnięcie zadowalającej efektywności takiego rozwiązania. Pod lupę wzięto system bez elektroniki śledzącej.

Odejście od MPPT nie powinno dziwić?

Odsunięcie na bok technologii MPPT argumentowane jest rosnącymi kosztami. System magazynowania energii na ten moment jest kosztowną inwestycją, dlatego naukowcy próbują jak najbardziej zminimalizować koszty całego projektu.

Według naukowców, wykorzystanie ‘energy harvestingu” (procesu pozyskiwania energii z otoczenia, która po przetworzeniu na energię elektryczną jest wykorzystywana do zasilania małych autonomicznych urządzeń i czujników) w pomieszczeniu biurowym o niskim natężeniu promieniowania i niewymagającym obciążeniu wraz z systemem fotowoltaicznym na dachu o wysokim natężeniu promieniowania i wymagającym obciążeniu – mogą działać wydajnie bez MPPT, o ile zostanie uwzględniony odpowiedni akumulator ”- stwierdzili naukowcy.

Różne konfiguracje

W swoich testach naukowcy przetestowali dwie konfiguracje, w których jednostki mogą być częścią większego panelu lub systemu, albo stanowić odrębną jednostkę.

Obliczenia zostały wykonywane dla zakresu napięcia otwartego obwodu akumulatora od 3,1 V do 4,6 V. To zakres powszechnie stosowany w nowoczesnych, komercyjnych ogniwach litowo-jonowych.

Grupa badawcza twierdzi, że baterie w tego rodzaju projektach to nie tylko magazyn, ale także element dopasowujący impedancję. To w efekcie może dostosować źródło i obciążenie do takich wartości, aby zmaksymalizować przenoszenie mocy, a zminimalizować odbicia.

Co stoi na przeszkodzie?

Praktyczne wdrożenie modelu jest utrudnione. W przypadku standardowych modułów słonecznych i akumulatorów problemem jest ograniczone spektrum parametrów jakie oferują.

Według naukowców, dostrajanie poszczególnych kombinacji akumulatorów fotowoltaicznych może wymagać specjalnych modułów fotowoltaicznych, i akumulatorów.

Aktualnie naukowcy pracują nad wykorzystaniem powyższego rozwiązania. Ciekawe, czy uda im się je wdrożyć, a w przyszłości rozwiązania, które łączą pozyskiwanie energii słonecznej z jej magazynowaniem, ale bez wykorzystania MPPT będą powszechnie stosowane.

Opracowano na podstawie pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia