Wydajne magazynowanie energii odnawialnej za 5 lat?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

glob oze

Firma IBM Polska podczas konferencji Forum IT po raz szósty ogłosiła doroczną listę „IBM Next Five in Five” prezentującą 5 innowacyjnych rozwiązań, które znacząco mogą wpłynąć na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat:

• Wydajne magazynowanie energii odnawialnej

Wszystko, co się porusza bądź produkuje ciepło, ma potencjał generowania energii, którą można magazynować: chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, ciepło generowane przez nasz komputer, a nawet woda krążąca w rurach. Postęp dokonywany w technologiach energii odnawialnej pozwoli zmagazynować energię kinetyczną, która dzisiaj jest tracona, wykorzystując ją do zasilania naszych domów, biur oraz miast. Wystarczy wyobrazić sobie przyłączenie niedużych urządzeń do szprych koła roweru, które będą ładowały baterie w trakcie pedałowania. Generowana energia występuje w różnych formach oraz może pochodzić z różnych źródeł dookoła nas. Już dzisiaj naukowcy firmy IBM w Irlandii rozwijają proces konwersji energii fal oceanicznych na prąd elektryczny, aby w ten sposób pozyskiwać w przyszłości energię na szerszą skalę i bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

• Biometryczna identyfikacja

• Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli

• Koniec cyfrowego wykluczenia

• Poczta bez spamu

Kolejna edycja raportu Next 5 in 5 oparta jest na rynkowych i społecznych trendach, jak i na technologiach już obecnie rozwijanych w laboratoriach IBM na całym świecie.

„Rozwój każdej firmy polega na eksperymentowaniu i otwieraniu nowych przestrzeni rynkowych” – powiedziała Anna Sieńko, Dyrektor Generalna IBM Polska i Kraje Bałtyckie. „Doroczna lista pięciu innowacji IBM wskazuje na metody tworzenia innowacyjnych rozwiązań oraz tłumaczy w jaki sposób technologia może zmienić społeczność i biznes w przyszłości” – dodała.

 Źródło: IBM