Powrót do portalu

XIX Forum Energia w Gminie w Gdańsku

24.11.2016

Relacja z wydarzenia

24 listopada 2016 r. w Amber Expo w Gdańsku, w ramach Smart Metropolia Eko Forum 2016, odbyło się spotkanie przedstawicieli władz lokalnych z biznesem! XIX Forum Energia w Gminie organizowane przez Redakcję GLOBEnergia przy współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Morskich oraz re:miasto.

Forum poświęcona szeroko pojętej efektywności energetycznej i niskiej emisji miała na celu przybliżenie gminnym inwestorom tematu energooszczędnych instalacji, których zastosowanie wpływa korzystnie nie tylko na stan powietrza, ale i na gminne portfele.

Całe wydarzenie podzielono na panele tematyczne poświęcone:

– technologiom niskoemisyjnym,

– efektywności energetycznej w rozwiązaniach systemowych,

– praktycznym aspektom w inwestycjach samorządowych w ramach programów parasolowych.

Podstawy zagadnienia niskiej emisji przedstawił Bartłomiej Świderek z GLOBEnergii, a o etapach inwestycyjnych w technologie niskoemisyjne oraz programach i działaniach na rzecz ograniczania niskiej emisji w samorządach opowiedział Witold Kurczyński z firmy TUV Nord.

Artur Karczmarczyk z firmy Viessmann opowiedział o wysokotemperaturowych pompach ciepła w inwestycjach wielkopowierzchniowych i zbiorniku lodu jako sposobie na magazynowania energii na potrzeby i chłodzenia, który może być dla pompy alternatywnym dolnym źródłem. „Ważne jest, aby gminy poświęcały uwagę nie tylko nowym projektom energooszczędnym i z wykorzystaniem OZE, ale i tym, które już funkcjonują i borykają się z pewnymi problemami. Częstym problemem jest przewymiarowanie instalacji kolektorów słonecznych np. na budynkach szkolnych. Nowatorskie rozwiązanie, jakim są zbiorniki lodu pozwala gromadzić nadmiary ciepła w celu późniejszego wykorzystania go jako dolnego źródła pompy ciepła – jest to sposób na rozwiązanie problemów funkcjonujących już instalacji, które dzięki temu mogłyby pracować dużo bardziej efektywnie” – dodał.

Popartą rzetelnymi i obfitymi obliczeniami analizę kosztów eksploatacji pomp ciepła na podstawie przykładowych systemów grzewczych przeprowadził dla uczestników Adam Koniszewski z firmy Dimplex. Co według niego było najważniejsze? „Konferencja miała na celu przedstawienie gościom, którzy w dużej mierze byli urzędnikami gminnymi, problematykę niskiej emisji – jak z nią walczyć? Jak weryfikować projekty i pisać programy funkcjonalno-użytkowe? Każdy element od koncepcji – a więc właśnie programu funkcjonalno-użytkowego i projektu wykonania – po wykonanie i sposób użytkowania ma bardzo duży wpływ na dalsze koszty eksploatacyjne, a także remonty i modernizację instalacji, co zostało bardzo mocno podkreślone podczas wydarzenia. Z mojego punktu widzenia była to wymiana doświadczeń, jak należy projektować systemy z wykorzystaniem pomp ciepła, aby w przyszłości cieszyć się niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz niskimi kosztami utrzymania w ruchu tej technologii, które to doświadczenia przekazaliśmy również uczestnikom wydarzenia” – mówił.

Kompleksowo sprawę energooszczędnych: wentylacji, ogrzewania i chłodzenia budynków z wykorzystaniem pomp ciepła omówił Jakub Koczorowski z firmy Rehau, który wyraził zadowolenie z rosnącej świadomości gminnych inwestorów: „Konferencja Energia w gminie była idealnym miejscem, żeby zasiać w głowach inwestorów samorządowych ziarenko informacji na temat energooszczędnych instalacji. Wentylacja mechaniczna z gruntowym wymiennikiem ciepła czy systemy ogrzewania i chłodzenia oparte na pompie ciepła oraz niskotemperaturowych instalacjach płaszczyznowych, to klucz do sukcesu Inwestora publicznego, który gospodaruje pieniędzmi podatników zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i przede wszystkim na etapie eksploatacyjnym. Cieszy mnie, że coraz większa rzesza urzędników państwowych dostrzega w budownictwie energooszczędnym szansę na ograniczenie zużycia energii, zwiększenie zastosowania OZE oraz ograniczenie niskiej emisji.”

Maciej Kozienko z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przybliżył uczestnikom temat efektywności energetycznej w rozwiązaniach systemowych. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, instalacje OZE czy energooszczędne oświetlenie to tylko niektóre z propozycji dla gmin. Również w kontekście rozwiązań systemowych wypowiadała się Anna Jakób z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, której tematem prezentacji było ciepło systemowe.

Agnieszka Grzywacz i Monika Słowińska z Kancelarii Energia i Biznes przybliżyły przedstawicielom samorządów temat klastrów energetycznych, opowiadając o definicji i praktycznych aspektach funkcjonowania klastra oraz przywołując istniejące już przykłady. O instalacjach fotowoltaicznych w programach parasolowych, które stają się coraz popularniejsze wśród gmin, opowiedział Bogdan Szymański, Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, poruszając zagadnienie kwestii formalnych i organizacyjnych, naborów mieszkańców i wyborów obiektów gminnych czy wyboru techniki i technologii.

Moderatorami dyskusji byli Grzegorz Burek, redaktor naczelny GLOBEnergia i Bogdan Szymański, Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Energia w Gminie to ogólnopolski cykl spotkań, warsztatów i konferencji dla samorządów lokalnych organizowany  przez Redakcję GLOBEnergia. Na spotkaniach poruszane są tematy odnawialnych źródeł i poszanowania energii, efektywności energetycznej, finansowania, kompleksowej termomodernizacji, odpowiedniego przygotowywania dokumentacji przetargowych.

W akcji Energia w Gminie wzięło udział już ponad 1100 przedstawicieli samorządów lokalnych, Urzędów Gmin, Miast, Starostw Powiatowych. Na nasze wydarzenia przybywają również przedstawiciele takich instytucji jak Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędy Marszałkowskie, zarządcy gminnych obiektów komunalnych, czy obiektów rekreacyjnych.

Podczas spotkań, eksperci z poszczególnych dziedzin dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zainteresowanymi, odpowiadają na liczne pytania i pomagają rozwiązywać kluczowe dla gmin problemy.

Program

Energia w Gminie to ogólnopolski program spotkań branżowych skierowany do przedstawicieli władz lokalnych: burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji. Program obejmuje tematy dotyczące szeroko pojętej efektywności energetycznej, niskiej emisji, inwestycji energooszczędnych oraz źródeł finansowania.

ENERGIA W GMINIE, 24 listopada 2016 r., sala nr 4
Zgłoszenia uczestników: godz. 9:30

PROGRAM

10:00

Rozpoczęcie – Związek Miast i Gmin Morskich i redakcja GLOBENERGIA.

10:10

Panel I „Technologie niskoemisyjne”
Moderator: Grzegorz Burek,  redaktor naczelny GLOBENERGIA
Paneliści:  Maciej Kazienko – Wiceprezes WFOŚiGW w Gdańsku, Anna Jakób – GPEC, Bartłomiej Świderek – GLOBENERGIA, Witold Kurczyński – TUV Nord,  Artur Karczmarczyk – Viessmann.
Stop Niskiej Emisji – programy i działania na rzecz ograniczania niskiej emisji w samorządach.
Rozwiązania niskoemisyjne – magazyny energii, ciepła i chłodu.
Ekonomika instalacji pomp ciepła w budynkach nowych i modernizowanych.

11:30

Przerwa kawowa.

12:00

Panel II  „Efektywność energetyczna – rozwiązania systemowe”
Moderator: Bogdan Szymański, Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV
Paneliści: Maciej Kazienko – Wiceprezes WFOŚiGW w Gdańsku, Adam Koniszewski – Dimplex, Jakub Koczorowski – REHAU, Monika Słowińska – Drewing, Agnieszka Grzywacz – EIB Kancelaria.
Ciepło systemowe – rozwiązania dla samorządów.
Geotermia płytka – systemowe rozwiązani inwestycyjne.
Klastry energetyczne w ustawie o OZE.

13:30

Lunch.

14:30

Panel III „Programy parasolowe – praktyczne aspekty w inwestycjach samorządowych”

– kwestie formalne i organizacyjne

– nabór mieszkańców i wybór obiektów gminnych, kryteria

– sposób finansowania dokumentacji

– wybór techniki i technologii

– łączenie poszczególnych rozwiązań technicznych, zasadność techniczna a projektowa

Prowadzenie: Bogdan Szymański, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Branży fotowoltaicznej POLSKA PV.

15:15

Podsumowanie, rozstrzygnięcie konkursu dla uczestników i zakończenie konferencji.

 

Tematyka

  • Efektywność energetyczna w obiektach komunalnych
  • Stop Niskiej Emisji – programy i działania na rzecz ograniczania niskiej emisji w samorządach
  • Technika grzewcza – systemy niskoemisyjne
  • Dobór systemów hybrydowych z wykorzystaniem pompy ciepła i PV
  • Transport elektryczny szansą dla zrównoważonego transportu lokalnego
  • Plany funkcjonalno-użytkowe – aspekty praktyczne w inwestycjach gminnych
  • Prawne aspekty inwestycji samorządowych z wykorzystaniem OZE
  • Finansowanie samorządowych inwestycji energooszczędnych

Fotorelacja edycja 2015

Organizatorzy

Organizatorzy

Patronat Honorowy

Partnerzy

Partnerzy

Patronat medialny

Patronat

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.