Powrót do portalu

III Forum BUDYNEK I ENERGIA

19.10.2016

"Obiekty wielkopowierzchniowe"

III Forum Budynek i Energia

Dziękujemy za udział w III Forum Budynek i Energia, które odbyło się 19 października 2016 r. podczas targów RENEXPO!

Podczas III Forum BUDYNEK I ENERGIA „Technologie energooszczędne w obiektach wielkopowierzchniowych i wielkogabarytowych” zarządcy, osoby odpowiedzialne za zarządzanie energią i właściciele takich obiektów, spotkali się ze specjalistami, którzy doradzali i przedstawiali różne rozwiązania zapewniające odpowiedni komfort i podnoszące jakość użytkowania obiektów.

Większość problemów dotyczyła obiektów, które już istnieją, a których eksploatacja jest kosztowna i mało komfortowa. Właśnie dlatego spotkanie rozpoczęto od przedstawienia zasad prawidłowego audytu energetycznego. Według Dominika Wojewódki z firmy STEKRA, obiekty wielkopowierzchniowe wymagają specjalnego przygotowania do inwestycji energetycznych ze względu na wymagania i specyficzny sposób ich użytkowania. Problemem jest brak adaptacji rozwiązań projektowych do wymagań i warunków lokalnych. Co więcej, niejednokrotnie założenia architektoniczno-budowlane w przypadku takich obiektów są bardzo skomplikowane. Właśnie dlatego uczestnicy poznali zasady optymalizacji bryły budynku, zasady audytu i najczęstsze błędy, jakie towarzyszą takim inwestycjom.

Każda inwestycja to proces optymalnych wyborów

Optymalny wybór danego systemu (grzewczego, wentylacyjnego) to kompromis pomiędzy kosztami inwestycyjnymi a eksploatacyjnymi przy zachowaniu wymagań technicznych i komfortu użytkowania. O sposobie na znalezienie takiego kompromisu opowiadał podczas spotkania Artur Karczmarczyk z firmy Viessmann. Skoncentrował się on na zagadnieniach efektywnego ogrzewania obiektów przy pomocy wysokosprawnych pomp ciepła, które mogą obniżyć koszty eksploatacji budynku i przyczyniają się do poprawy jakości środowiska, przy wykorzystaniu ciepła odpadowego. Mogą one uzyskiwać na zasilaniu temperatury powyżej 70°C. Przedstawiony został również zbiornik lodu jako opcja wykonania dolnego źródła dla pomp ciepła. Taki zbiornik jest polecany wtedy, gdy nie ma technicznych możliwości wykonania odwiertu, kiedy nie ma pozwolenia na wykonanie odwiertów, a zarządca dąży do obniżenia kosztów klimatyzacji z wykorzystaniem źródeł ciepła odpadowego lub np. geotermii.

Co to jest komfort?

Dla właścicieli hoteli oznacza to idealne środowisko dla gości – sytuacja, w której mogą oni wybierać między trybem grzania a chłodzenia według indywidualnych upodobań. W przypadku biur oznacza to idealny klimat do pracy, zarówno dla pomieszczeń od strony północnej, jak i południowej. Potrzebę komfortu jest więc bardzo trudno zaspokoić. Odpowiedzią na zapotrzebowanie zarządców jest system firmy Daikin, który zaprezentowany został przez Daniela Ładziaka. To kompleksowe rozwiązanie do grzania, chłodzenia, wentylacji, wytwarzania ciepłej wody użytkowej, kurtyn powietrznych i centralnego sterowania, czyli wielostrefowy klimatyzator, który posiada możliwość sterowania poszczególnymi strefami w każdym pomieszczeniu i na podłodze budynku komercyjnego.

Cieszyć się ciszą…

Duży wpływ na poczucie komfortu w domu czy biurze mają hałasy dochodzące zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz budynku. Dlatego tak istotnym parametrem wszystkich przegród budowlanych – ścian i stropów – jest wysoka izolacyjność akustyczna. Można ją osiągnąć dzięki odpowiednio dobranym oraz prawidłowo zamontowanym materiałom izolacyjnym. Właśnie dlatego, podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać system izolacji akustycznej firmy ISOVER oraz dopytać o niego przedstawiciela firmy, Władysława Pawłowskiego. Uczestnicy zapoznani zostali z systemem, który posiada zdolność do pochłaniania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to – poprzez eliminację fal odbitych – redukuje hałas. Co więcej, przedstawiciel firmy ISOVER przedstawił dodatkowo sposób renowacji dachu i zarządzania wilgocią. Zaprezentowany system konserwacji dachu jest sprawdzony, trwały, niepalny, wytrzymały na ściskanie oraz zabezpieczający konstrukcję dachu przed zawilgoceniem.

Energia elektryczna – tania, bo moja!

Sposobem na oszczędności na rachunkach za energię elektryczną jest instalacja fotowoltaiczna. Produkując energię elektryczną, redukujemy konieczność jej zakupu z sieci elektroenergetycznej – czysty zysk! O zasadach doboru optymalnej instalacji fotowoltaicznej opowiadał podczas spotkania Bogdan Szymański ze Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Tłumaczył, jak ocenić potencjał dachu budynku jako miejsca do instalacji elektrowni fotowoltaicznej. Duże zainteresowanie wzbudził problem mocy biernej i kompensacji mocy biernej, a zwłaszcza możliwość czerpania dodatkowych korzyści finansowanych z kompensacji mocy biernej. Na spotkaniu pojawił się również Bartłomiej Paprocki z firmy PozEnergy – przedstawiciel dystrybutora modułów fotowoltaicznych wysokiej jakości, firmy Jinko Solar, który opowiadał o certyfikatach urządzeń, gwarancji i nowościach produktowych.

Efektywność energetyczna a codzienne użytkowanie

O codziennych czynnościach i zabiegach, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania energii w obiekcie, opowiadał Radosław Grech z Centrum Energetyki Odnawialnej. Doradzał m.in., że ograniczenie odsłoniętej powierzchni budynków, poprawa izolacji materiału budowlanego czy inwestycja w system kontroli grzewczej pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło obiektu, a kontrolowanie pozyskiwania energii słonecznej poprzez szyby, czy skuteczna wentylacja oraz kontrola oświetlenia mogą przyczynić się do ograniczenia wydatków na chłód. Jeśli światło dzienne będzie maksymalnie wykorzystane i zainstalowane zostaną systemy sterowania oraz wydajne oprawy oświetleniowe, to zużycie energii na oświetlenie również można mocno zredukować. Efektywność dotyczy również energii do ogrzewania ciepłej wody. W tym celu proponuje się ustawienie sanitarnych termostatów do odpowiedniej temperatury, wymianę uszkodzonych rur, czy wyłączenie wszelkich pomp oraz elektrycznych elementów grzejnych, w okresie, kiedy ciepła woda nie jest wymagana.


Udział bezpłatny dla:
– zarządców i właścicieli obiektów produkcyjnych i magazynowych (hale)
– zarządców obiektów użyteczności publicznej (termomodernizacja)
– przedstawicieli sieci handlowych
– zarządców szpitali
– zarządców i właścicieli biurowców
– osób odpowiedzialnych za zarządzanie energią w ww. obiektach: działy techniczne, zakupowe, itd.

Fotorelacja

Program

Program ramowy III Forum BUDYNEK I ENERGIA „Technologie energooszczędne w obiektach wielkopowierzchniowych i wielkogabarytowych”

10:00 Rejestracja zgłoszonych uczestników

10 30 Rozpoczęcie GLOBENERGIA
10 40 Audyt energetyczny – prawidłowe przygotowanie inwestycji oraz zarządzanie obiektem Dominik Wojewódka Stekra
11 00 Systemy grzewcze dla obiektów komercyjnych i produkcyjnych. Nowoczesna integracja Artur Karczmarczyk Viessmann
11 20 Renowacja dachu skośnego metodą nakrokwiową Władysław Pawłowski Isover
11 40 Efektywność Energetyczna z wykorzystaniem systemów pompy ciepła wraz z odzyskiem ciepła dla wielkopowierzchniowych obiektów komercyjnych Daniel Ładziak Daikin
12 00 Energia elektryczna z OZE czyli prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja PV Bartłomiej Paprocki PozEnergy / Jinko Solar
12 20 PRZERWA
12 40 Efektywność energetyczna w codziennej eksploatacji obiektu wielkokubaturowego Radosław Grech CEO Sulechów
13 00 Problemy inwestora: kompensacja mocy biernej z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej. Bogdan Szymański GLOBENERGIA
13 20 Problemy inwestora: typowe problemy instalacyjne w fotowoltaice Bogdan Szymański GLOBENERGIA
13 40 Podsumowanie
14 00 Konkurs z ankietami
Konsultacje z ekspertami

Data i miejsce wydarzenia

DATA:

19 października 2016 r. Targi RENEXPO Poland

MIEJSCE:

Warszawskie Centrum EXPO XXI, 1 piętro, sala A.

ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Poprzednia edycja - galeria

II Forum Energia i Obiekty Wielkopowierzchniowe miało miejsce 24 września 2015 podczas targów RENEXPO.

Organizatorzy

Partnerzy

Partnerzy

Patronat

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.