NAJWAŻNIEJSZE SPOTKANIE PRAKTYKÓW I UCZESTNIKÓW RYNKU POMP CIEPŁA!
Zapraszamy na branżowe otwarcie sezonu 2021!
Forum Pomp Ciepła to wyjątkowe spotkanie i idealna okazja do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła. To przestrzeń do konfrontacji teorii z praktyką. To w końcu miejsce do analizy cen, rozmów o zmianach w prawie, czy o kolejnych wymaganiach dla instalatorów. To też przestrzeń do zadawania pytań i rozwiązywania problemów!
W tym roku, Forum Pomp Ciepła odbędzie się w nowej formie – spotkamy się z Państwem online.
Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące pomp ciepła, takie jak możliwości zarządzania pracą pompy ciepła, nowe czynniki chłodnicze i ich wpływ na rynek pomp ciepła, a także rolę pomp ciepła w systemach ciepłowniczych.
XIV Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła to także Energetyczny Talk Show! Poznasz nowości produktowe 2021, rynek pomp ciepła w Polsce, czy też perspektywy łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką.
Tematyka spotkania
W tym roku poruszymy takie tematy jak:
*Organizator zastrzega możliwość zmian w programie. Program wydarzenia będzie aktualizowany na bieżąco
Liczba miejsc na wydarzenie ograniczona!
RELACJA! Tak było podczas XIII Forum Pomp Ciepła
XIII Forum Pomp Ciepła 2020,odbyło się 26 lutego 2020 roku podczas Targów ENEX. O czym rozmawialiśmy? Kto nas odwiedził? Zapraszamy na relację!
XIII Forum Pomp Ciepła rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW, który poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Jarosław Kotyza- Kierownik Laboratorium Edukacyjno- Badawczego w Miękini. Wstęp wprowadził uczestników Forum w rynek pomp ciepła w Polsce, odpowiadając na pytania o nowości w ofertach producentów pomp ciepła, czy też omawiając miejsce pomp ciepła w polskich domach.
Energetyczny Talk Show, Jarosław Kotyza (z lewej strony) oraz Grzegorz Burek
Następnie odbyła się rozmowa z Pawłem Lachmanem, Prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Port PC. Paweł Lachman podsumował rynek w 2019 roku, a także wpływ programu Czyste Powietrze na jego rozwój. Omówił również zmiany technologiczne w pompach ciepła, a co za tym idzie – ich ceny.
Grzegorz Burek -oraz Paweł Lachman – prezes PORT PC
Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku pomp ciepła, tym razem przez producentów urządzeń grzewczych. W panelu I: Technologia i rozwój rynku, zostały omówione Warunki Techniczne 2021 w kontekście rynku pomp ciepła i wymagań w ofertach rynkowych. Następnie temat przeszedł do monoblokowych pomp ciepła typu powietrze/woda z czynnikiem ekologicznym R290 w modernizacji budynku jednorodzinnego. Zostały omówione zasady doboru pomp ciepła do budynków modernizowanych, współpraca pomp ciepła z grzejnikami oraz wskazane najnowsze możliwości zarządzania pracą pompy ciepła.
Jak wiadomo, pracę pompy ciepła można łączyć z wykorzystaniem fotowoltaiki. W drugiej części panelu zostały omówione korzyści zasilania pompy ciepła energią ze słońca oraz sposoby prawidłowego łączenia pracy urządzeń. Na koniec panelu został przedstawiony pokaz zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT.
Panel firm wykonawczych
W panelu wzięli udział Roman Cionćka z firmy Dimplex, Marcin Demczuk z firmy Vaillant, Adam Minikowski z firmy NIBE, Robert Kałużny z firmy Panasonic, Andrzej Oczoś z firmy Galmet, Maciej Piliński z firmy Fronius oraz Jakub Pawłowicz z firmy Viessmann.
W II panelu Forum, wzięli udział przedstawiciele firm wykonawczych z Wejherowa, Krakowa, Żywca oraz okolic Kalisza. Przedstawiciele omówili wyzwania i absurdy na polskim rynku pomp ciepła.
W panelu wzięli udział Artur Wiertel z firmy Waterm, Krzysztof Mrowiński z firmy Ekokomfort Mrowiński, Aleksander Juraszek z firmy Instalex oraz Paweł Paszkowski z firmy Kraktherm.
Na polskim rynku pomp ciepła jest wciąż wiele wyzwań. Jednym z nich jest wykorzystanie czynników naturalnych w pompach ciepła. Podczas III panelu Forum został poruszony temat wykorzystania dwutlenku węgla w pompach ciepła do domów jednorodzinnych, schemat pracy oraz serwis.
Jako kolejne wyzwanie na rynku, zostały przedstawione mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej, które mogą stanowić wsparcie dla rozwoju technologii gruntowych pomp ciepła.
W panelu wzięli udział Richard Gundzik z firmy Flexit Polska oraz Grzegorz Ryżyński z PIG PIB.
Na zakończenie XIII Forum Pomp Ciepła, jako wisienka na torcie, zostały wręczone nagrody w konkursie Dobre Praktyki w Dobrych Rękach. Nagrody zostały przyznane za najciekawsze instalacje OZE wykonane w 2019 roku.
Laureaci Konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach
Ostatnim elementem Forum, była rozmowa z finalistami konkursu zorganizowanego przez PORT PC na najciekawsze referencje.