Powrót do portalu

XIV Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej

09.03.2021
Wydarzenie online!, Dołącz do wydarzenia z wygodnego dla Ciebie miejsca!

NAJWAŻNIEJSZE SPOTKANIE PRAKTYKÓW I UCZESTNIKÓW RYNKU POMP CIEPŁA!

XIV Forum Pomp Ciepła - branżowe otwarcie sezonu 2021!

XIV Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej 2021 już za nami! W tym roku wydarzenie odbyło się wyjątkowo w formie online. O czym rozmawialiśmy? Kto nas odwiedził? Zapraszamy na relację!

RELACJA

XIV Forum Pomp Ciepła odbyło się 9.03.2021 roku, a rozpoczęło je wystąpienie Ireneusza Zyski – Sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciel rządu przedstawił perspektywy rozwoju pomp ciepła oraz OZE w Polsce. Minister podkreślił, że w ciągu najbliższych 4-5 lat tj. od 2025 r. rynek powinien ukierunkować się na instalacje pomp ciepła czy też ogrzewnictwa opartego o energię elektryczną. Ireneusz Zyska powiedział, że rząd przewiduje dwa scenariusze rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce do 2030 r. Pierwszy przewiduje, że za 10 lat w Polsce będzie zainstalowanych łącznie ponad 1 mln pomp ciepła. Scenariusz optymistyczny zakłada instalację nawet 2 mln pomp ciepła.

Po Wiceministrze Klimatu, ze studiem połączył się Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Przedstawiciel NFOŚiGW podkreślił, że fundusz wraz z wojewódzkimi jednostkami oraz Bankiem Ochrony Środowiska jest na stałe obecny w przedsięwzięciach z obszaru transformacji i efektywności energetycznej budownictwa. Artur Michalski w odpowiedzi na pytania słuchaczy Forum poinformował, że najprawdopodobniej dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne w ramach programu Mój Prąd będą dostępne dla tych, którzy zrealizowali projekt między naborami, jednak podkreślił, że nie jest to ostateczna informacja. Wprowadzenie rozwiązania zostanie potwierdzone w momencie ogłoszenia trzeciej edycji.

Po wystąpieniu Wiceprezesa NFOŚiGW, Paweł Lachman – Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Koordynator Porozumienia Branżowego Rzecz Efektywności Energetycznej POBE omówił rozwój rynku pomp ciepła na przestrzeni ostatnich lat. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda w 2020 r. w Polsce wzrosła o 108%. Łącznie w 2020 roku sprzedano 42 tys. sztuk tych urządzeń. Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł o około 77% w stosunku do 2019 r., a cały rynek pomp ciepła – o ok. 52%. W roku 2020 sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła łącznie z pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Rynek, zmiany i inwestycje

Panel I: “Rynek, zmiany i inwestycje” rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW. Prowadzący: Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bartłomiej Świderek – Manager ds. Rozwoju/Wiceprezes Zarządu w Globenergia Sp. z o.o. poświęcili kilka minut na gorące rozmowy o rynku pomp ciepła. Moderatorzy Forum rozmawiali o etyce firm wykonawczych, makdonaldyzacji pomp ciepła w Polsce oraz barierach rozwoju polskiego rynku. Następnie zostały przedstawione redakcyjne notowania cenowe.

Grzegorz Burek i Bartłomiej Świderek podczas XIV Forum Pomp Ciepła

Od początku 2021 roku obowiązują nowe Warunki Techniczne 2021, które stanowią spore wyzwanie dla rynku urządzeń grzewczych. W Panelu I zostały omówione wybory przed jakimi stają inwestorzy, którzy budują nowe domy. Następnie uwaga została poświęcona rozwojowi rynku pomp ciepła, a także zagrożeniom i korzyściom dla instalatorów.

Pompy ciepła to urządzenia przeznaczone nie tylko do nowych budynków. Doskonale sprawdzają się również w budynkach modernizowanych. W drugiej części Panelu I zostały omówione ekologiczne, powietrzne pompy ciepła dedykowane do kompleksowej termomodernizacji budynków. Na koniec uczestnicy mieli możliwość obejrzenia referencji z pompą ciepła.

W panelu wzięli udział Anna Będkowska z Redakcji Globenergia, Adam Minikowski z firmy Nibe, Piotr Kokoszka i Łukasz Matykiewicz z firmy Daikin, Maciej Ferdek z firmy Mitsubishi Electric oraz Sebastian Słabosz z firmy Fronius.

Prelegenci po swoich prezentacjach poświęcili czas, aby odpowiedzieć na pytania, które uczestnicy XIV Forum Pomp Ciepła zadawali na czacie.

Technologia i wyzwania

Panel II został poświęcony technologii i wyzwaniom na rynku pomp ciepła. Omówiono kontrowersyjne tematy, które stanowią świętą wojnę w branży grzewczej: dlaczego na rynku powietrznych pomp ciepła jest miejsce na splity i monobloki oraz kiedy pompa ciepła powinna zostać wyposażona w bufor.

W dalszej kolejności omówiono komercyjne zastosowanie pomp ciepła, modulację mocy, kompaktowość, technologię gorącego gazu oraz akustyczność.

Najczęściej stosowanym źródłem ciepła wspomagającym pracę pompy ciepła jest grzałka elektryczna – sporą chwilę poświęcono wyznaczaniu punktu biwalencyjnego, czyli punktu, w którym grzałka się włączy. Po tym została przedstawiona kompleksowość obsługi i oferowanych produktów na rynku pomp ciepła.

Na koniec, wciąż w kontekście techniki grzewczej uwaga została poświęcona Słońcu i zielonym gazom jako niedocenianym źródłom energii. Na koniec Panelu II poznaliśmy prognozę rozwoju rynku gruntowych pomp ciepła w świetle danych z Narodowego Archiwum Geologicznego.

W panelu wzięli udział: Dawid Pantera z firmy Viessmann, Robert Kałużny z firmy Panasonic, Adam Koniszewski z firmy Stiebel Eltron, Andrzej Oczoś z firmy Galmet, Paweł Kaproń z firmy Netsu S.A., Janusz Starościk ze Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych oraz Grzegorz Ryżyński z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prelegenci po swoich prezentacjach poświęcili czas, aby odpowiedzieć na pytania, które uczestnicy XIV Forum Pomp Ciepła zadawali na czacie.

XIV Forum Pomp Ciepła w liczbach

Na Forum Pomp Ciepła zarejestrowało się łącznie 1184 uczestników. 38% z nich stanowili instalatorzy, 9% – projektanci, 9% – przedstawiciele producentów, 8% – inwestorzy, 8% – przedstawiciele dystrybutorów oraz 28% – osoby, które nie określiły swojej działalności.

Podział uczestników zarejestrowanych na XIV Forum Pomp Ciepła

Zakończenie XIII Forum Pomp Ciepła

XIV Forum Pomp Ciepła już za nami. Zapraszamy na XV – jubileuszowe Forum Pomp Ciepła, które mamy nadzieję odbędzie się już tradycyjnie podczas Targów Enex w Kielcach.

Prelegenci

Ireneusz Zyska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Prawnik, przedsiębiorca i samorządowiec, poseł VIII i IX kadencji Sejmu. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. został wybrany do Sejmu VIII kadencji z okręgu wałbrzyskiego. W tym okresie działał w Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, a także założył Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii, który stał się ogólnopolską platformą merytorycznej dyskusji i kształtowania opinii na temat transformacji polskiej energetyki, w tym rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Ireneusz Zyska przewodniczył pracom tego zespołu. Ukończył aplikację radcowską. Jest absolwentem WPiA Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej (Wrocław).
Artur Michalski – Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Mgr inż. Artur Michalski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej (1999). Ukończył specjalistyczne studia podyplomowe, m.in. Międzyuczelniane Podyplomowe Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW i SGH, Podyplomowe Studium Kompensacje Przyrodnicze Natura 2000 (SGGW), a także Studium Relacje Międzynarodowe i Dyplomacja oraz Podyplomowe Studium Polityka Ochrony Środowiska – Ekologia i zarządzanie. Jest autorem lub współautorem kilkunastu publikacji naukowych, a także działa społecznie w organizacjach ekologicznych, m.in. w Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
Grzegorz Burek – Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA. Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.  Wieloletni działacz na rzecz zrównoważonego rozwoju, współzałożyciel Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE. Propagator rozwoju rynku pomp ciepła i fotowoltaiki, jako dwóch uzupełniających się źródeł energii. Członek PORTPC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) oraz oraz PSG (Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne).
Bogdan Szymański – Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Wykładowca akademicki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. członek zarządu wydawnictwa GLOBEnergia.Autor wielu kursów min „Eko-Gmina”, „Samorządowy Menedżer ds. Energii” oraz szkoleń z zakresu systemów fotowoltaicznych prowadzonych w ramach cyklu Solar+. Autor wielu poradników, w tym książki “Instalacje fotowoltaiczne”
Bartłomiej Świderek – Wiceprezes zarządu GLOBEnergia. Prawnik, w latach 2003-2004 pracownik Parlamentu Europejskiego gdzie doradzał w zakresie polityk związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej.Absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Aktualnie wiceprezes zarządu Globenergia Sp. z o.o., odpowiedzialny za współpracę z kluczowymi partnerami branżowymi działającymi na polskim rynku.

Anna Będkowska – na co dzień redaktor prowadzący GLOBEnergia. Absolwentka AGH WGGIOŚ. Dawniej członek koła naukowego OZE „Grzała” oraz manager ds. zarządzania projektem w firmie SOLGEN.

Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej „Polska PV” i członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Efektywności Energetycznej i Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii „Helios”.

Paweł Lachman – Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, czołowego stowarzyszenia branży pomp ciepła w Polsce. Koordynator i członek zespołu autorskiego branżowych wytycznych PORT PC w zakresie pomp ciepła cz. 1-8 . Absolwent studiów na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej, kierunek inżynieria środowiska. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie z prowadzenia szkoleń dla instalatorów i projektantów branży grzewczej oraz OZE.
Adam Minikowski – absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wydział Mechaniczno-Energetyczny , specjalizacja chłodnictwo, obecny w branży OZE od 15 lat, pracownik NIBE BIAWAR od 9 lat na stanowisku Menedżera Produktu ds. OZE
Maciej Piliński – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, kierunku Zarządzanie Energią Elektryczną. Tytuł doktora nauk technicznych obronił w 1997 roku w Instytucie Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej. Od ponad 10 lat zdobywa doświadczenia na rynku fotowoltaiki. Jest członkiem i niezależnym ekspertem wielu stowarzyszeń, autorem licznych publikacji i prezentacji. Od 2014 pracuje w firmie Fronius Polska Sp. z o.o. 
Dawid Pantera – inżynier produktu Viessmann Sp. z o.o. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 2004 roku pracownik firmy Viessmann sp. z o.o. Początkowo pełnił obowiązki technika serwisu fabrycznego, a po 2 latach dysponenta serwisu. Od 2007 roku pracownik działu szkoleń – Akademii Viessmann, której przewodzi od roku 2009.
Prywatnie interesuje się astronomią, ale na rozwijanie zainteresowań nieco brakuje czasu ponieważ cały wolny czas poświęca dwóm małym, rozrabiającym córeczkom.
Robert Kałużny -magister inżynier Inżynierii Środowiska i Energetyki. Specjalizuje się w dziedzinie pomp ciepła od 2010 roku. Wiedzę teoretyczną dotyczącą budownictwa i energetyki poparł doświadczeniem zdobytym podczas budowy czterech kątów i wyposażenia ich w instalacje, w tym OZE. Od 2016 rozwija świadomość biznesową w dziedzinie powietrznych pomp ciepła. Jest członkiem PORT PC. Zainteresowania koncentrują się wokół budownictwa, dobra dzieci oraz piłki nożnej.
Paweł Kaproń – Dyrektor Generalny NETSU S.A Zdobył wyższe wykształcenie techniczne o specjalizacji: Informatyka. Z branżą grzewczą związany jest od blisko 30 lat. Doświadczenie nabywał w firmie Buderus jako Serwisant Fabryczny. Pracował także jako Szkoleniowiec i Inżynier Sprzedaży w firmach Buderus, Immergas oraz De Dietrich. Zajmował także stanowisko Inżyniera OZE w Hydrosolar Górny Śląsk. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Generalnego w spółce NETSU S.A. Prywatnie miłośnik cięższych brzmień. Szczęśliwy mąż i ojciec. Pasjonat nowych technologii i OZE.
Adam Koniszewski – Dyrektor ds. Inwestycji w STIEBEL ELTRON Polska. Ukończył dwa kierunki studiów magisterskich ściśle związanych z branżą HVACR. W 2009r. Politechnikę Gdańską, kierunek: Mechanika i budowa maszyn, specjalność: Systemy, urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne. W 2012r. Politechnikę Białostocką, kierunek: Inżyniera środowiska, specjalność: Sieci i systemy sanitarne. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów na temat systemów grzewczych i chłodzących opartych na OZE. Okazjonalnie prowadzi zajęcia na wyższych uczelniach. Dodatkowo posiada uprawnienia budowlane.
Janusz Starościk – Prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.  Niezależny ekspert szwajcarskiej agendy rządowej Switzerland Global Enterprise. Współwłaściciel firmy, zajmującej się wspieraniem wymiany gospodarczej pomiędzy przedsiębiorstwami oraz organizacjami gospodarczymi z krajów UE i innych. Absolwent dwóch wydziałów Politechniki Warszawskiej, gdzie zdobył tytuły magistra inżyniera mechanika i magistra inżyniera budownictwa, European University z siedzibą w Montreux/Szwajcaria (Executive MBA) a także absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.
Grzegorz Ryżyński – Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy. Doświadczenie w dokumentowaniu geologiczno-inżynierskim zdobył podczas pracy w Instytucie Techniki Budowlanej, w latach 2006-2011. Od 2012 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym. Jest zaangażowany w działania Instytutu związane z geotermią niskotemperaturową. Od roku 2017 koordynuje w Państwowym Instytucie Geologicznym (PIG-PIB) zadanie państwowej służby geologicznej pn.: „Ocena potencjału energetycznego i uwarunkowań środowiskowych dla wsparcia zrównoważonego rozwoju geotermii niskotemperaturowej”. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Geotermii Niskotemperaturowej w Zakładzie Geologii Inżynierskiej PIG-PIB.
Andrzej Oczoś – kierownik ds. kluczowych klientów OZE w firmie Galmet. Jeden z założycieli Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – PORT PC, obecnie w Zarządzie. Absolwent Wydziału MEiL (Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) Politechniki Warszawskiej – rocznik 1982. Wieloletni pracownik firm ciepłowniczych i chłodniczych. Z branżą pomp ciepła związany ściśle od 2005 roku.
Maciej Ferdek – od wielu lat powiązany z branżą pomp ciepła w Polsce. Obecnie piastuje stanowisko Sales Managera ATW w Mitsubishi Electric Poland. W swojej pracy na co dzień boryka się z problemami rynku pomp ciepła w Polsce, rozmawia z projektantami, wykonawcami oraz inwestorami.

Jestem fanem redukcji emisji CO2 do atmosfery oraz szeroko pojętej ekologii w każdym aspekcie naszego życia. Jego marzeniem jest, aby Polacy zaczęli sortować śmieci nie tylko na te do spalenia w nocy i w dzień.


Piotr Kokoszka – Dyrektor Sprzedaży Systemów Klimatyzacji i Ogrzewania. Ukończył Politechnikę Krakowską na wydziale Mechanicznym w zakresie specjalności Urządzenia Chłodnicze i Klimatyzacyjne. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w firmie Daikin, gdzie dzięki swojej pracy i chęci do rozwijania umiejętności zarówno handlowych jak i biznesowych przeszedł całą ścieżkę rozwoju od Inżyniera Sprzedaży poprzez Doradcę, Kierownika Regionu, aż do aktualnej pozycji Dyrektora Działu Rezydencyjnego, gdzie kieruje pracą kilkunastu Inżynierów Sprzedaży w całej Polsce.  Pomimo młodego wieku posiada ponad 15 letnie doświadczenie w sprzedaży i skutecznym zarządzaniu w branży HVAC-R.
Łukasz Matykiewicz – Heating Systems Sales Engineer. Ukończył Akademię Górniczo – Hutniczą na wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Swoja karierę zawodową z pompami ciepła rozpoczynał z Daikin w Dziale Technicznym ponad 10 lat temu. Zdobyte bogate doświadczenie serwisowe i handlowe pozwala mu pracować nie tylko jako Inżynier Sprzedaży, ale również wspiera cały zespół sprzedaży i prowadzi cykliczne szkolenia produktowe i autoryzacyjne dla firm instalacyjnych.

PROGRAM

TEMATYKA*

XIV Ogólnopolskiego Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej
9 marca 2021 r.

10:00 ROZPOCZĘCIE XIV Ogólnopolskiego Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej

 • Rola i perspektywy rozwoju pomp ciepła w Polsce
  Ireneusz Zyska – Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • Sposoby finansowania dla pomp ciepła
  Artur Michalski – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Rynek pomp ciepła 2020/2021
  Paweł Lachman – Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

11:00 PANEL I RYNEK, ZMIANY I INWESTYCJE

 • ENERGETYCZNY TALK SHOW (etyka firm wykonawczych, makdonaldyzacja pomp ciepła w Polsce, bariery rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce)
  Grzegorz Burek – GLOBEnergia, Bogdan Szymański – SBF POLSKA PV
 • Notowania cenowe systemów opartych o pompy ciepła
  Anna Będkowska – GLOBEnergia
 • Pompa ciepła czy kocioł? WT 2021 – przed jakimi wyborami stają inwestorzy?
  Adam Minikowski – Nibe
 • Rozwój rynku pomp ciepła, zagrożenia i korzyści dla instalatora
  Piotr Kokoszka, Łukasz Matykiewicz – Daikin
 • Ekologiczne, powietrzne pompy ciepła dedykowane do kompleksowej termomodernizacji budynków
  Maciej Ferdek – Mitsubishi Electric
 • Referencja z pompą ciepła
  Maciej Piliński – Fronius 

12:30 PANEL II TECHNOLOGIE I WYZWANIA

 • Powietrzne pompy ciepła – dlaczego na rynku jest miejsce na splity i monobloki?
  Dawid Pantera – Viessmann
 • Kiedy pompa ciepła z buforem?
  Robert Kałużny – Panasonic
 • Pompy ciepła do zastosowań komercyjnych (modulacja mocy, kompaktowość, technologia gorącego gazu, akustyczność)
  Adam Koniszewski – Stiebel Eltron
 • Wyznaczanie punktu biwalencyjnego
  Andrzej Oczoś – Galmet
 • Kompleksowość obsługi i oferowanych produktów na rynku pomp ciepła
  Paweł Kaproń – Netsu
 • Niedoceniane źródła energii – Słońce, zielone gazy
  Janusz Starościk – SPIUG
 • Prognoza rozwoju rynku gruntowych pomp ciepła w świetle danych z Narodowego Archiwum Geologicznego
  Grzegorz Ryżyński – PIG-PIB

*Organizator zastrzega możliwość zmian w programie. Program  wydarzenia będzie aktualizowany na bieżąco


REJESTRACJA OBOWIĄZKOWA – WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY – tutaj

Liczba miejsc na wydarzenie ograniczona!

FOTORELACJA - XIV FORUM POMP CIEPŁA

ORGANIZATOR

PATRON HONOROWY

PATRON

PARTNERZY

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.