Powrót do portalu

XI Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+

27.02.2020
Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1

Branża Fotowoltaiczna w jednym miejscu - o tematach istotnych i aktualnych!

Relacja XI Forum Solar + 2020

XI Forum Solar + 2020, które miało miejsce w MiastOZE podczas Targów ENEX już za nami! Jak wygląda rozwój polskiej fotowoltaiki? O czym rozmawialiśmy? Kto nas odwiedził? Zapraszamy na relację!

Relacja z XI Forum Solar +

XI Forum Solar + rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW, który poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Wstęp wprowadził uczestników Forum w rynek fotowoltaiczny w Polsce, perspektywy na kolejne lata, nowe przepisy i wyzwania dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz wyboru firmy wykonawczej.

Energetyczny Talk Show, Bogdan Szymański – Prezes SBF POLSKA PV (z lewej strony), Grzegorz Burek – Redaktor Naczelny GLOBEnergia

Technologia i rynek

Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku fotowoltaicznego. W panelu I: Technologia i rynek zostały omówione realia fotowoltaicznego rzemiosła w nawiązaniu do fachowców, roli Państwa i strefy biznesu. Następnie temat przeszedł do ogniw typu N, roli wydajności oraz modułów fotowoltaicznych typu szkło-szkło.

Fotowoltaika to nie tylko prąd dla domów jednorodzinnych. Energią ze słońca można również zaopatrzyć przedsiębiorstwa. W nawiązaniu do tej kwestii zostało omówione wykorzystanie fotowoltaiki w firmach i opłacalność tego rozwiązania.

W dalszej części panelu, po omówieniu modułów prelegenci przeszli do falowników – ich dostępności i sposobów na osiągnięcie niezawodności. Omówione zostały także falowniki z wbudowanymi ładowarkami i ich wyścig o inteligencję.

Zostając w temacie inteligencji urządzeń, została omówiona inteligentna diagnostyka w instalacjach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika to nie tylko urządzenia, ale także ich montaż. Pod koniec panelu I, przyszedł czas na wykazanie sposobów na obniżenie kosztów i przyspieszenie montażu instalacji PV.

Na koniec panelu został przedstawiony pokaz zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT oraz został omówiony polski rynek fotowoltaiczny z punktu widzenia zagranicznej firmy.

Bogdan Szymański – prezes SBF POLSKA PV oraz Sebastian Walerysiak – prezes zarządu Viessmann

W panelu wzięli udział Sebastian Walerysiak – z firmy Viessmann, Robert Maczionsek z firmy Emiternet, Edyta Witkowska Grześkiewicz z firmy Bruk-Bet Solar, Robert Kubera z firmy Fronius, Radu Roman z firmy Solis, Michał Marona z firmy SolarEdge, Wojciech Szewczyk z firmy Photomate, Paweł Wiktorowicz z firmy Corab, Henning Schulze z firmy JA Solar oraz Jakub Pawłowicz z firmy Viessmann.

Bezpieczeństwo i jakość

W II panelu Forum zostały omówione kwestie dotyczące bezpieczeństwa i jakości w kontekście fotowoltaiki. Prowadzone rozmowy dotyczyły projektowania domów realnie zeroenergetycznych w warunkach polskich, w aspekcie efektywnego połączenia pomp ciepła i fotowoltaiki czy też zagrożenia pożarowego instalacji fotowoltaicznych oraz metod przeciwdziałania im.

Panel II Bezpieczeństwo i Jakość, dr hab. inż. Rafał Porowski

 

W związku z premierą Fotowoltaicznego dekalogu dobrych praktyk – 10 zasad bezpiecznej instalacji PPOŻ, napisanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, zostało szerzej omówione bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej.

Dekalog dobrych praktyk w wersji elektronicznej można przeczytać TUTAJ

Na koniec panelu zostały omówione standardy instalacyjne na 2020 rok.

W panelu wzięli udział Jacek Biskupski z SBF POLSKA PV, dr hab. inż. Rafał Porowski z Politechniki Świętokrzyskiej, Bogdan Szymański z SBF POLSKA PV oraz Krzysztof Grobel z firmy SOLGEN.

Zakończenie  XI Forum Solar +

XI Forum Solar + już się zakończyło, a bramy MiastOZE zostały zamknięte! Zapraszamy na XII Forum Solar + oraz kolejną edycję MiastOZE już w przyszłym roku!

Zapraszamy na XI Forum SOLAR+

Forum Solar+ to wydarzenie poświęcone w pełni branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii. To forum wymiany doświadczeń, analizy zmian prawnych, aktualnych cen, nowości technologicznych, konkretnych porad dla inwestorów i instalatorów.

Poruszana Tematyka

PROGRAM

XI Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+ *

10:00 ROZPOCZĘCIE | ENERGETYCZNY TALK SHOW

Prelegenci: Grzegorz Burek – GLOBEnergia, Bogdan Szymański – SBF POLSKA PV, Anna Będkowska – GLOBEnergia, Bartłomiej Świderek – GLOBEnergia

 • Rynek PV w Polsce 2019, 2020 i perspektywy na kolejne lata?
 • Mój Prąd – II nabór i co dalej?
 • Polskie absurdy fotowoltaiczne

10:30 PANEL I TECHNOLOGIA I RYNEK

Prelegenci:  Sebastian Walerysiak – Viessmann, Michał Marona – SolarEdge, Robert Kubera – Fronius, Jakub Pawłowicz – Viessmann, Radu Roman – Solis, Wojciech Szewczyk – Photomate, Paweł Wiktorowicz – Corab, Robert Maczionsek – Emiternet

 • Realia fotowoltaicznego rzemiosła – o fachowcach, roli Państwa i strefie biznesu
 • Falowniki z wbudowanymi ładowarkami – wyścig o inteligencję
 • Fotowoltaika w firmie – opłacalność małych instalacji fotowoltaicznych
 • Zwiększenie autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT
 • Inteligentna diagnostyka w instalacjach fotowoltaicznych
 • Dostępność i niezawodność falowników – czy ma znaczenie?
 • Jak obniżyć koszt i przyspieszyć montaż instalacji PV?
 • Moduły z ogniwami typu N – wydajność przewyższająca aktualne standardy w branży

13:00 PANEL II BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ

Prelegenci: Jacek Biskupski – SBF POLSKA PV, Rafał Porowski – Politechnika Świętokrzyska,  Bogdan Szymański – SBF POLSKA PV,  Krzysztof Grobel – SOLGEN

 • Projektowanie domów realnie zeroenergetycznych w warunkach polskich w aspekcie efektywnego połączenia pomp ciepła i fotowoltaiki
 • Zagrożenia pożarowe instalacji fotowoltaicznych i metody ich przeciwdziałania
 • Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej – dekalog złotych zasad
 • Satndardy instalacyjne na 2020 rok

14:00 ZAKOŃCZENIE FORUM

*Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 


REJESTRACJA WYMAGANA

FORMULARZ REJESTRACYJNY TUTAJ


Chcesz zobaczyć jak było podczas poprzedniej edycji?
Zobacz relację z X Forum SOLAR+ TUTAJ


 

Relacja - GLOBEnergia SHOW 2019

WIDEORELACJA Z GLOBEnergia show 2019

Fotorelacja 2020

Organizator

Współporganizator

Partnerzy

Patronat honorowy

Patronat medialny

Patronat branżowy

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.