XII Forum Solar + - otwarcie sezonu fotowoltaicznego 2021!
RELACJA! Tak było podczas XII Forum SOLAR+
XII Forum Solar + odbyło się 25.02.2021 roku, a je rozpoczęło wystąpienie Ireneusza Zyski – Sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Minister podkreślił, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki można zawdzięczać m.in. programowi Mój Prąd, na który rząd do tej pory przeznaczył fundusze w wysokości 1,1 mld zł, a publiczne dofinansowanie wyzwoliło inwestycje o wartości 5,5-6 mld zł. Ireneusz Zyska potwierdził, że Mój Prąd 3.0, czyli trzecia edycja programu, będzie miała swoją kontynuację. Prosił jednak o cierpliwość i wyrozumiałość, ze względu na konieczność wypracowania budżetu. Po prelekcji Ministra prowadzący: Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV tradycyjnie jak co roku poświęcili kilka minut na gorące rozmowy o fotowoltaice w ramach cyklu ENERGETYCZNY TALK SHOW. Moderatorzy Forum rozmawiali o kodeksach sieciowych, opłacie mocowej i innych czynnikach wzrostu rachunków za prąd, nowym sposobie rozliczenia prosumentów oraz etyce firm wykonawczych.
Bogdan Szymański i Grzegorz Burek podczas XII Forum Solar +
Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku fotowoltaicznego. Na początku panelu I: “Technologia i rynek” zostały przedstawione redakcyjne notowania cenowe. Następnie zostały omówione inteligentne budynki ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań SolarEdge Smart Home.
Fotowoltaika to nie tylko urządzenia takie jak falownik, czy moduły fotowoltaiczne, ale także konstrukcje montażowe, które stanowią kręgosłup dla całej instalacji PV. W panelu I omówiono wykorzystanie uniwersalnych konstrukcji montażowych dla różnych rozmiarów modułów. W związku z wejściem w życie opłaty mocowej, która najbardziej uderza w przedsiębiorców, szczególna uwaga została poświęcona możliwości zmniejszenia opłaty mocowej poprzez mikroinstalacje PV zasilające biznes. Panel I zakończyła prezentacja filmowa firmy Goodwe.
W panelu wzięli udział Anna Będkowska z Redakcji Globenergia, Michał Marona z firmy SolarEdge, Łukasz Kotula z firmy Corab oraz Krzysztof Grobel z firmy Solgen.
Prelegenci po swoich prezentacjach poświęcili czas, aby odpowiedzieć na pytania, które uczestnicy XII Forum Solar + zadawali na czacie.
W II panelu Forum Solar + zostały omówione kwestie dotyczące gospodarowania energią, w tym te dotyczące autokonsumpcji oraz magazynowania energii. Prowadzone rozmowy dotyczyły magazynowania energii w systemie elektroenergetycznym, falowników hybrydowych w kontekście ich funkcji i przeznaczenia oraz zwiększania zużycia energii z PV przez wykorzystanie pomp ciepła. Pod koniec Panelu II, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia pokazu nowej odsłony zarządzania energią z instalacji fotowoltaicznej.
Na koniec panelu uwaga została poświęcona możliwościom sprzedaży i zakupu energii od prosumentów, ze szczególnym uwzględnieniem systemu opustu w stosunku 1:1.
W panelu wzięli udział Barbara Adamska ze Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Łukasz Przygucki z firmy Solis, Rafał Januszkiewicz z firmy Viessmann, Sebastian Słabosz z firmy Fronius oraz Daniel Raczkiewicz z IEN ENERGY.
Na XII Forum Solar + zarejestrowało się łącznie 1196 uczestników. 33% z nich stanowili instalatorzy, 11% – projektanci, 3% – przedstawiciele producentów, 9% – inwestorzy, 8% – przedstawiciele dystrybutorów oraz 36% – osoby, które nie określiły swojej działalności.
Podział uczestników zarejestrowanych na XII Forum Solar+
XII Forum Solar + już za nami. Zapraszamy na XIII Forum Solar +, które mamy nadzieję odbędzie się tradycyjnie podczas Targów Enex w Kielcach.
Prelegenci
![]() |
Ireneusz Zyska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Prawnik, przedsiębiorca i samorządowiec, poseł VIII i IX kadencji Sejmu. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. został wybrany do Sejmu VIII kadencji z okręgu wałbrzyskiego. W tym okresie działał w Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, a także założył Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii, który stał się ogólnopolską platformą merytorycznej dyskusji i kształtowania opinii na temat transformacji polskiej energetyki, w tym rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Ireneusz Zyska przewodniczył pracom tego zespołu. Ukończył aplikację radcowską. Jest absolwentem WPiA Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej (Wrocław). |
![]() |
Grzegorz Burek – Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA. Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Wieloletni działacz na rzecz zrównoważonego rozwoju, współzałożyciel Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE. Propagator rozwoju rynku pomp ciepła i fotowoltaiki, jako dwóch uzupełniających się źródeł energii. Członek PORTPC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) oraz oraz PSG (Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne). |
![]() |
Bogdan Szymański – Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Wykładowca akademicki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. członek zarządu wydawnictwa GLOBEnergia.Autor wielu kursów min „Eko-Gmina”, „Samorządowy Menedżer ds. Energii” oraz szkoleń z zakresu systemów fotowoltaicznych prowadzonych w ramach cyklu Solar+.
Autor wielu poradników, w tym książki “Instalacje fotowoltaiczne” |
![]() |
|
![]() |
Barbara Adamska -Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME), ekspert w dziedzinie energetyki rozproszonej oraz magazynowania energii. Autorka licznych publikacji w prasie fachowej z obszaru transformacji energetycznej, lokalnych obszarów bilansowania oraz magazynowania energii |
![]() |
Maciej Piliński – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, kierunku Zarządzanie Energią Elektryczną. Tytuł doktora nauk technicznych obronił w 1997 roku w Instytucie Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej.
Od ponad 10 lat zdobywa doświadczenia na rynku fotowoltaiki w Polsce, gdzie czynnie uczestniczy w projektach oraz realizacjach różnorodnych instalacji. Jest członkiem i niezależnym ekspertem wielu stowarzyszeń, autorem licznych publikacji i prezentacji. Od 2014 pracuje w firmie Fronius Polska Sp. z o.o. – wiodącego producenta falowników PV i urządzeń do magazynowania i zarządzania energią. Od stycznia 2020 roku również rozwija projekty związane z wytwarzaniem „zielonego” wodoru. |
![]() |
Rafał Januszkiewicz – Absolwent Politechniki Wrocławskiej na wydziale Mechaniczno-Energetycznym, kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o specjalnościach Inżynieria Cieplna oraz Maszyny i Urządzenia Energetyczne.Od sierpnia 2018 roku pracownik firmy Viessmann sp. z o. o. w Dziale Wsparcia Technicznego oraz Szkoleń. Odpowiedzialny za wsparcie techniczne, serwisowe dla firm partnerskich, serwisowych, jak i klientów końcowych. Obecnie referent Akademii Viessmann, odpowiedzialny za prowadzenie szkoleń produktowych z zakresu oferty firmy Viessmann. |
![]() |
Michał Marona – 9 lat doświadczenia w branży fotowoltaicznej jako doradca techniczny, trener, konsultant.
Techniczny doradca sprzedaży w SolarEdge Technology – firmie, która za cel ma zrewolucjonizowanie przemysłu fotowoltaicznego. Odpowiedzialny za doradztwo techniczne oraz handlowe, a także prowadzenie szkoleń w tych obszarach |
![]() |
Łukasz Przygucki – Country Sales Manager – Solis Od kilku lat w branży fotowoltaicznej, wcześniej w dystrybucji, a od 2020 roku odpowiedzialny za rozwój rynku i zwiększenie rozpoznawalności marki Solis w Polsce. Na bieżąco śledzący dynamiczny rozwój polskiego sektora fotowoltaicznego. Z wykształcenia humanista, z zawodu i pasji skuteczny handlowiec. |
![]() |
Łukasz Kotula, dyrektor ds. rozwoju i szkoleń w firmie Corab. W branży fotowoltaicznej od 2014 roku. Uczestnik wielu szkoleń, debat czy wystąpień. Aktywnie działa w stowarzyszeniach branżowych. Współpracował przy realizacji wielu projektów fotowoltaicznych, w tym dużych rozwiązań farmowych. |
PROGRAM
10:00 ROZPOCZĘCIE XII Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+
10:50 PANEL I TECHNOLOGIE I RYNEK
12:15 PANEL II AUTOKONSUMPCJA I GOSPODAROWANIE ENERGIĄ
*Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie. Program wydarzenia będzie aktualizowany na bieżąco
Liczba miejsc na wydarzenie ograniczona!