Powrót do portalu

XXIX Forum Energia w Gminie w Gdańsku

04.10.2018
Gdańsk, Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska

Dziękujemy za udział w XXIX Forum Energia w Gminie!

Tournée Energia w Gminie 2018 z finałem w Gdańsku!

4 października w Gdańsku zakończyło się tegoroczne tournée po Polsce cyklu konferencji Energia w Gminie!

XXIX edycja i IV w tym roku konferencje z cyklu Energia w Gminie odbyła się w Nowym Ratuszu Rady Miasta Gdańska 4 października 2018 roku. Tym wydarzeniem, redakcja zakończyła tegoroczne spotkania z gminami w ramach cyklu warsztatów i prelekcji. Gdańska edycja konferencji to 5 godzin rozmów i prelekcji, prawie 100 przedstawicieli gmin, kilkunastu prelegentów i ogromna dawka wiedzy i inspiracji.

Dlaczego Gdańsk?

Gdańska edycja konferencji Energia w Gminie jest realizowana przez redakcję od kilku lat i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Zdaniem Grzegorza Walczukiewicza, Dyrektora biura Związku Miast i Gmin Morskich, sytuacja pomorskich gmin chociażby w tematyce zanieczyszczenia powietrza jest nieco inna, niż gmin w południowej Polsce:

Wszystkie ciekawe tematy, które do tej pory były poruszane głównie na południu kraju są teraz poruszane również na północy. Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że jeżeli chodzi o czystość powietrza mamy nieco łatwiej niż koledzy z południa, ponieważ nadmorskie położenie pomaga nam w przewietrzaniu naszych miast. Natomiast tematyka jest interesująca również dla nas, ponieważ kwestie zanieczyszczenia powietrza są w tej chwili bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, również dla gmin nadmorskich. – podsumowuje wydarzenie Grzegorz Walczukiewicz dodając, że bardzo cieszy się z tego, że grono fachowców przyjeżdża raz w roku do Gdańska i wspólnie z przedstawicielami rozmawia na tematy tak ważne dla rozwoju gmin nadmorskich.

Gdańsk – dobre miejsce, by rozmawiać o energetyce w województwie pomorskim

Aby zrozumieć, dlaczego pomorskie gminy zapraszane są na konferencję o energetyce, efektywności energetycznej i oszczędzaniu energii, konferencja rozpoczęła się od zapoznania uczestników z polityką energetyczną samorządu województwa pomorskiego. To zadanie przypadło w udziale Jarosławowi Kumiędze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Polityka energetyczna samorządu województwa pomorskiego w zakresie energetyki opiera się przede wszystkim na tym, żeby zapewnić zrównoważony rozwój, polegający na odpowiednim rozwoju źródeł energii, zarówno tych konwencjonalnych jak i odnawialnych, przesyle i dystrybucji tej energii oraz poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy. – wyjaśnił Jarosław Kumięga.

Czyste Powietrze, smog, niska emisja – nie zabrakło sporej dawki wiedzy

Podczas prelekcji, prelegenci często zwracali uwagę na jakość powietrza i ograniczanie niskiej emisji. Oprócz wielu pytań o zagadnienia niskoemisyjne kierowane do autora monografii naukowej pt. „Niska Emisja | Efektywność energetyczna w gminach i samorządach”, uczestnicy zostali zapoznani z programem rządowym Czyste Powietrze – opowiedział o nim Marcin Gregorowicz z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Zostali też zainspirowani działaniami antysmogowymi.

Czyste powietrze czy działania antysmogowe to bardzo modny temat. Wszedł w życie program Czyste Powietrze, w którego przygotowaniu SPIUG uczestniczył jako ciało doradcze. Większość naszych uwag została tam uwzględniona. Moim zdaniem ten program musi ewoluować, warto go uzupełnić o takie rzeczy jak lista referencyjna urządzeń które spełniają warunki programu. – podsumowuje swoje wystąpienie  Janusz Starościk, prezes zarządu SPIUG.

Energia w gminie to też transport – zrównoważony i ekologiczny

Emisja komunikacyjna to kolejny temat priorytetowy w rządowych działaniach antysmogowych. Nie zabrakło więc rozmów na temat pojazdów elektrycznych.

O tym, że planując infrastrukturę do ładowania pojazdów w gminie należy zwrócić uwagę gdzie, dla kogo i jakiego typu stacje chcielibyśmy zastosować mówił Michał Lodziński, ABB.

–  Jeżeli chodzi o stacje szybkiego ładowania, będą to lokalizacje gdzie użytkownicy będą chcieli szybko załatwić swoją sprawę i przy okazji naładować pojazd, to może być np. Urząd Miasta. Natomiast jeżeli chodzi o te wolne stacje do ładowania pojazdów, to powinny być lokalizowane przy nowych biurowcach, nowych osiedlach mieszkaniowych gdzie użytkownicy są w stanie zostawić swój pojazd na kilka lub kilkanaście godzin. – twierdzi Michał Lodziński.

Pompy ciepła – dla nowych i termomodernizowanych obiektów

Mity i wątpliwości związane z pompami ciepła zawsze budzą spore zainteresowanie wśród uczestników. Tak było i tym razem. O hałasie w pompach ciepła opowiedział Artur Karczmarczyk, Viessmann, który uważa, że hałas w pompach ciepła nie stanowi problemu, jeżeli urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane:

Wtedy oddziaływanie fali dźwiękowej poza granicą działki nie powinno być nieprzyjemne dla użytkowników czy sąsiadów. Trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów związanych z konstrukcją urządzenia i sposobem montażu. – doradza Artur Karczmarczyk.

Czyste Powietrze to też termoizolacja

Temat programu Czyste Powietrze i termomodernizacji budynków nie cichnie. Nie mogło go więc zabraknąć podczas spotkania z gminami. O termoizolacji, jako podstawie do zmniejszenia zapotrzebowania na energię opowiadał Jakub Zarzycki z Saint-Gobain – Isover.

Termoizolacja, według Jakuba Zarzyckiego jest podstawą do redukcji zapotrzebowania na energię z jednego prostego powodu:

Musimy od niej wyjść, aby w późniejszym etapie, kiedy następuje dobór źródła ciepła, był on dobrze dopasowany dla danej kubatury budynku, czyli najpierw dobrze izolujemy wszystkie przegrody zewnętrzne, a dopiero później myślimy o samym źródle ciepła. – przekonywał podczas prelekcji Jakub Zarzycki.

Dodatkowo, o renowacji typu makro i mikro, z uwzględnieniem dobrych praktyk w ociepleniach opowiadał też Paweł Gałuszka – kierownik działu szkoleń w firmie Farby KABE.

Edukacja w wielu dziedzinach – będzie jeszcze ciekawiej

Uczestnicy gdańskiej edycji konferencji dowiedzieli się też, jak wybierać okna – taki temat poruszył Michał Piekarski z Saint Gobain Glassolutions. Rozmawiano o tym, jak finansować inwestycje energooszczędne w samorządach oraz czy warto inwestować w budynki prefabrykowane. O zaletach i technologii budynków prefabrykowanych opowiadał Michał Beśka ze Stowarzyszenia Energooszczędne Domu Gotowe. Z zasadami kompletowania, doboru i konfiguracji systemów fotowoltaicznych zapoznał uczestników Michał Marona, SolarEdge.

Wysoka frekwencja i wiele pytań pokazuje, że spotkania edukacyjne dla samorządów są potrzebne! Dziękujemy organizatorom i uczestnikom gdańskiego wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim, którzy byli z nami w ciągu tego roku. Energia w Gminie wróci w 2019 roku – z nowymi tematami, pomysłami i w nieco zmienionej formie.

Do zobaczenia!

Redakcja GLOBEnergia

Program XXIX Forum Energia w Gminie w Gdańsku

09:30 | Rejestracja uczestników

Prowadzący: dr inż. Michał Kaczmarczyk | AGH WGGiOŚ KSE, GLOBEnergia

10:00 | Rozpoczęcie

Grzegorz Walczukiewicz | Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich
Grzegorz Burek | Redaktor naczelny GLOBEnergia

10:10 | Sesja 1 – tematyka

Paneliści: Jarosław Kumięga – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Artur Karczmarczyk – Viessmann, Michał Marona – SolarEdge, Michał Lodziński – ABB, Jakub Zarzycki – Saint Gobain – Isover, Paweł Gałuszka – Farby Kabe

 • Cele i strategia polityki energetycznej w Województwie Pomorskim
 • Hałas w instalacjach z pompami ciepła – ważne informacje dla inwestora
 • Na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń do instalacji fotowoltaicznej
 • Praktyczne aspekty zarządzania gminną infrastrukturą elektryczną (PV) i transportową
 • Termoizolacja podstawą zmniejszenia zapotrzebowania na energię
 • Dobre praktyki w ociepleniach – renowacja typu mikro i makro

12:10 | Przerwa kawowa

12:40 | Energetyczny Talk Show

Energetyczny Talk Show: program „Czyste Powietrze”, rynek OZE w liczbach, finansowanie i błędy wykonawcze w inwestycjach, planowanie przestrzenne

13:00 | Sesja 2 – tematyka

Paneliści:  Marcin Gregorowicz – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Michał Piekarski – Glassolution, Janusz Starościk – Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Grzegorz Narwojsz – TUV Nord, Michał Beśka – Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Paulina Smaczna – Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini, dr inż. Michał Kaczmarczyk – AGH WGGiOŚ KSE

 • Budynki prefabrykowane – możliwości rozwoju z technologią OZE
 • Wybieramy i montujemy okna – jak, dlaczego i po co
 • Działania antysmogowe w praktyce
 • Krajowy Program Czyste Powietrze
 • Prawne i inwestycyjne aspekty ustawy o elektromobilności
 • Finansowanie samorządowych inwestycji energooszczędnych
 • Środowiskowa Ocena Cyklu Życia LCA w energetyce odnawialnej na przykładzie geotermii

15:00 | Konkurs dla uczestników

*Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

Odbiorcy

 • Osoby odpowiedzialne za inwestycje i zamówienia
 • Przedstawiciele spółek i instytucji gminnych
 • Wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast
 • Jednostki naukowe

Prelegenci

Grzegorz Walczukiewicz

Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich (ZMiGM).
Od 2008 r. prowadzi biuro stowarzyszenia skupiającego miasta i gminy z polskiego wybrzeża, współtwórca i członek zarządu Bałtyckiego Klastra Przemysłu Czasu Wolnego (BKPCW), organizator i współorganizator wielu konferencji z dziedziny ochrony środowiska, turystyki i gospodarki.
Realizator Forum Bursztynowego oraz wystaw promujących Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu w kraju i za granicą.

Grzegorz Burek Redaktor Naczelny 500 x 500Grzegorz Burek 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA. Wieloletni działacz na rzecz zrównoważonego rozwoju. Propagator rozwoju rynku pomp ciepła i fotowoltaiki, jako dwóch uzupełniających się źródeł energii. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Michał Kaczmarczyk GLOBEnergiaMichał Kaczmarczyk

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Inżynieria Środowiska, o specjalności Odnawialne Źródła Energii. Posiada stopień naukowy doktora inżyniera w dziedzinie Nauk o Ziemi. Zwolennik idei efektywności energetycznej, poszanowania energii i odnawialnych źródeł energii. Autor wielu publikacji, zarówno naukowych jak i popularnonaukowych z zakresu energetyki i ochrony środowiska. Redaktor naukowy monografii „Niska emisja od przyczyn występowania do sposobów eliminacji”.

fot. Mateusz Ochocki / KFP

Maciej Kazienko
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Absolwent Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Od 24 lat pracuje w administracji publicznej: rządowej i samorządowej, zaangażowany jest w społeczną działalność w organizacjach pozarządowych.
Ukończył studia podyplomowe na kierunkach: „Świadectwa i audyty energetyczne” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, „Nowoczesna energetyka odnawialna” na Politechnice Warszawskiej, a także „Inwestycje w odnawialne źródła energii” w Instytucie Energetyki Odnawialnej w Warszawie.
Od 2009 roku pracował na stanowisku zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Koordynuje pracę Zespołu Programów Regionalnych i Projektów Środowiskowych oraz Zespołu Doradców Energetycznych. Wspiera działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej, oszczędności energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Realizuje założenia Porozumienia Burmistrzów w regionie pomorskim.
Odpowiadał za opracowanie koncepcji i budowę nowej siedziby Funduszu, obiektu stanowiącego przykład energooszczędnego budownictwa dla sektora publicznego, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne.
Funkcję Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku pełni od 24.07.2017 roku.

Jarosław Kumięga

Audytor energetyczny. Ekspert w zakresie planowania energetycznego, szeroko rozumianej gospodarki energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy efektywności energetycznej, projektów proekologicznych i termomodernizacyjnych, z wieloletnim doświadczeniem w przedsiębiorstwie zajmującym się przesyłem i dystrybucją ciepła, firmach konsultingowych, doradczych i projektowych. Od roku 2009 pracuje w Referacie Planowania Energetycznego w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którym (referatem) kieruje od 2016 roku.

Janusz Starościk
Absolwent dwóch wydziałów Politechniki Warszawskiej, gdzie zdobył tytuły magistra inżyniera mechanika i magistra inżyniera budownictwa. Ponadto ukończył European University z siedzibą w Montreux/Szwajcaria gdzie uzyskał dyplom Executive MBA, oraz Informację i Zarządzanie Systemami Informacyjnymi na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje doświadczenie zdobywał pracując przez wiele lat na kierowniczych stanowiskach w takich firmach jak: Hochtief AG, ACO Severin Ahlmann , ACO Passavant oraz Robert BOSCH. Obecnie prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, oraz współwłaściciel firmy, zajmującej się wspieraniem wymiany gospodarczej pomiędzy przedsiębiorstwami oraz organizacjami gospodarczymi z krajów UE i innych. Niezależny ekspert szwajcarskiej agendy rządowej Switzerland Global Enterprise.
Autor kilkudziesięciu artykułów i opracowań dotyczących tych zagadnień w Polsce i za granicą. Członek Polskiej Rady Koordynacyjnej OZE. Współtwórca programu „Dobre Klimaty” emitowanego na TVN METEO.
Michał Lodziński

Product Manager w dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji w ABB odpowiedzialny za produkty dla fotowoltaiki jak również systemy zasilania gwarantowanego UPS. W ABB od 2012. Ukończył studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej i Technische Universitat Berlin. Następnie kontynuował karierę naukową na uczelni Swansea University w UK, gdzie uzyskał tytuł doktora.

Artur Karczmarczyk

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej o specjalizacji Technika Cielna, Piece Przemysłowe i Ochrona Środowiska. Doświadczony w zakresie prowadzenia szkoleń i seminariów w tematyce pomp ciepła, techniki chłodniczej, klimatyzacji, kolektorów słonecznych, kompleksowej obsługi technicznej pomp ciepła. Wykładowca studiów dziennych, podyplomowych, seminariów AGH Kraków oraz innych uczelni. Trener Eucert z zakresu teorii i praktyki pomp ciepła. Autor licznych publikacji w tematyce pomp ciepła, techniki grzewczej, klimatyzacji, energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Współautor „WYTYCZNE PROJEKTOWANIA, WYKONANIA I ODBIORU INSTALACJI Z POMPAMI CIEPŁA”. Członek założyciel, członek zwyczajny, V-ce Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Obecnie pracownik firmy Viessmann Sp. z o.o. – PM. OZE Dział Projektów Inwestycyjnych.

Paweł Gałuszka

Wykształcenie techniczne, od bliska 25 lat związany z branżą chemii budowlanej. Od 20 lat na stałe zatrudniony w firmie Farby KABE Polska Sp. z o.o., której misją jest „dostarczanie nowoczesnych produktów dekoracyjno-ochronnych, tak aby zawsze cieszyły się aprobata i zaufaniem Klientów – solidnie spełniając swoje zadanie przez długie lata”. Obecnie pełni funkcję Kierownika Działu Szkoleń.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Śląskich Konferencji RENOAKATYWATOR, która porusza zagadnienia związane z szeroko pojętą tematyką renowacji obiektów budowlanych.

Michał Marona

Prawie 8 lat doświadczenia w branży fotowoltaicznej jako doradca techniczny, trener, konsultant.

Techniczny doradca sprzedaży w SolarEdge Technology – firmie która za cel ma zrewolucjonizowanie przemysłu fotowoltaicznego. Odpowiedzialny za techniczne doradztwo techniczne oraz handlowe, a także prowadzenie szkoleń technicznych oraz handlowych.

Marek Beśka

Prezes Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Od 15 lat związany z branżą energooszczędnego budownictwa szkieletowego w Polsce i w Europie. Promotor nowoczesnych technologi budowlanych i rozwiązań pro ekologicznych. Zwolennik realizacji obiektów według idei zrównoważonego rozwoju, według zasady 3E: Energooszczędne, Ekologicznie, Ekonomicznie. Obecnie Dyrektor działu Industry w Niemieckiej firmie STO, dostarczającej rozwiązania największym producentom obiektów prefabrykowanych drewnianych w Polsce i Europie.

Grzegorz Narwojsz

Ekspert w branży budowlanej, od wielu lat związany z TÜV Nord Polska. Posiada uprawnienia inspektora Nadzoru w branży konstrukcyjnej oraz jest wieloletnim członkiem Śląskiej okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Z pasja prowadzi liczne branżowe spotkania i szkolenia. W chwili obecnej pracuje nad wdrożeniem udziału w inspekcjach technicznych i budowlanych wielowirnikowców.

Jakub Zarzycki

Kierownik Produktu w firmie Saint-Gobain Construction Products Polska, marka Isover. W branży budowlanej obecny zawodowo od 7 lat, pierwsze lata pracując jako Analityk Rynku. Obecnie odpowiedzialny za rozwój produktów z wełny mineralnej dedykowanych głównie do fasad oraz dachów płaskich. W ramach edukacji rynku wykonawczego, prowadzący szkolenia tematyczne w Centrum Szkoleniowym Isover.

Paulina Smaczna

Absolwentka kierunku Inżynieria Środowiska, na specjalności Odnawialne Źródła Energii na AGH w Krakowie. Obecnie Specjalista do spraw marketingu i szkoleń w Instytucie Zrównoważonej Energii „Miękinia”. Organizuje oraz realizuje projekty z edukacji ekologicznej oraz warsztaty w zakresie OZE. Prowadzi współpracę pomiędzy sektorem publicznym, naukowym i biznesem w projekcie SPIN – Małopolskie Centrum  Transferu Wiedzy.

 

Miejsce wydarzenia

Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, 80-853 Gdańsk

Fotorelacja

Organizator

Współorganizator

Patronat honorowy

Patronat merytoryczny

Patronat

Partnerzy

Patronat medialny

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.