System będzie wykorzystywany do podgrzewania wody wpływającej do herbaciarni, która każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy gości. Osoby odpowiedzialne za projekt twierdzą, że jeśli odniesie on sukces podobne instalacje można zacząć montować w szkołach, szpitalach i domach.

O zamku i jego użytecznościach

19-wieczny neogotycki zamek w pobliżu Bangor jest największym obiektem National Trust w Walii i trzecim najdroższym w utrzymaniu w Wielkiej Brytanii.
Mieści się w nim kawiarnia, muzeum kolejnictwa i ponad 100 pokoi, które wymagają około 1,3 mln litrów wody rocznie.

Źródło: nationaltrust.org

O systemie odzysku ciepła

Przez ostatnie 18 miesięcy pracownicy współpracowali z naukowcami z Uniwersytetu w Bangor i Trinity Collage w Dublinie przy systemie monitorowania zużycia wody. Finansowany przez Unię Europejską projekt (dotacja w wysokości 50 000 funtów) pokazał, że istnieje potencjał do zbierania ciepła, z tego co zostaje spłukane bezpośrednio pod pomieszczeniami herbaciarni zamku. Ścieki płyną rurą z kuchni, która ma kilka zlewów, zmywarek przemysłowych i sterylizatorów – do piwnicy, a następnie z budynku do szamba.

W laboratorium zespół przetestował różne sposoby wykorzystania rury odpływowej w piwnicy do podgrzewania wody wchodzącej do budynku. Obejmowały one doprowadzenie wody przez rurę, prowadzenie rury ze ściekami przez zbiornik z wodą doprowadzoną do budynku oraz kombinacje obu powyższych metod.

Naukowcy zastanawiają się czy dodanie pompy ciepła do takiej instalacji byłoby opłacalne. Podwyższyło by to uzysk energii, zwykle traconej o 40 %. Podgrzanie wody zanim wejdzie ona do instalacji oznacza szybsze i tańsze jej podgrzanie do odpowiednich parametrów dla c.w.u. lub instalacji c.o..

Kiedy system zacznie pracować?

Testy są już na ukończeniu, istnieje szansa, że system zostanie zainstalowany na zamku Penrhyn w ciągu najbliższych pary tygodni, powiedział Keith Jones, doradca ds. środowiska National Trust w Walii.

– Gubimy wiele energii, kiedy używamy gorącą wodę do zmywania, podczas gdy możemy ją odzyskać. O to właśnie chodzi w tym projekcie – powiedział Pan Jones.

Źródło: artuk.org

System uniwersalny?

National Trust potwierdziło, że jest zainteresowane wdrożeniem tego systemu również w innych historycznych budynkach w Wielkiej Brytanii, jeżeli system się sprawdzi.

Dr Prysor Williams, starszy wykładowca zarządzania środowiskiem na Uniwersytecie w Bangor, powiedział, że koncepcja może być powielana również w innych miejscach, aby ograniczyć wykorzystanie systemów grzewczych opartych na ropie i gazie. – Jeśli pomyśleć o społeczeństwie nasuwa się wykorzystanie tego systemu w miejscach, gdzie jest duże zużycie wody – szpitale, szkoły, duże hotele itp. Możliwości jakie daje nam rozszerzenie tego projektu na inne miejsca są dość ekscytujące. – twierdzi.

Phill Tuxford z firmy Detectronic, która dostarczyła sprzęt do monitorowania, twierdzi, że projekt ma potencjał wpływania na firmy wodne na całym świecie.

Obiekt już dążył do „dekarbonizacji” zużycia energii – przejścia z instalacji grzewczej opalanej olejem do kotła na biomasę dwa lata temu. Warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne wytwarzają 25% energii elektrycznej, która jest przez ten zamek zużywana.

Opracowanie na podstawie: BBC News

Zdjęcie główne: nationaltrust.org

 

Redakcja GLOBEnergia