Pompy ciepła i moduły fotowoltaiczne są łatwym łupem dla złodziei. Takie przypadki odnotowano m. in w USA i w Niemczech, ale tym razem piszemy o grupie przestępczej, którą rozpracowali funkcjonariusze CBŚP z Lublina, a którzy sprzedając panele fotowoltaiczne wyłudzali podatek VAT.

Jak poinformowało CBŚP z Lublina w piątek 24 lutego 2017 roku, zatrzymano 13 osób w sprawie wyłudzenia VAT na wielką skalę. Zabezpieczono broń i panele fotowoltaiczne.

Jak czytamy na oficjalnej stronie CBŚP w Lublinie, zatrzymania miały miejsce w województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. 9 osób zostało już tymczasowo aresztowanych przez sąd, a wobec pozostałych zastosowano inne środki. Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych.

Zorganizowana grupa przestępcza była rozpracowywana od roku. Przy pomocy wywiadu skarbowego z Lublina, policjanci ustalili, kto stoi za przestępczym procederem i jak dokładnie on wygląda. Policjanci ustalili, że w tę działalność zaangażowane były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością typowo kryminalną (wymuszenia, rozboje).

Funkcjonariusze ustalili, że stworzone zostały podmioty gospodarcze. Uczestniczyły one w obrocie bejcą ognioodporną, panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z innymi podmiotami, które faktycznie funkcjonowały na rynku. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.

Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych, dokumentowany był fikcyjny obrót towarami. Takie nierzetelne dokumenty potwierdzające fikcyjny obrót handlowy były podstawą ubiegania się o zwrot nienależnego podatku.

Akcja zatrzymań została skrupulatnie zaplanowana,  a zaangażowanych w nią było blisko 100 funkcjonariuszy, którzy jednocześnie weszli pod kilkadziesiąt adresów w pięciu województwach. Zatrzymanych zostało dwóch liderów grupy i dziewięciu członków grupy. Liderzy byli zatrzymywani przy pomocy policyjnych antyterrorystów, bowiem istniało podejrzenie, że mogą mieć broń.

Podczas zatrzymań, oprócz broni i paneli fotowoltaicznych, które miały być wielokrotnie wykazywane na fakturach przy fikcyjnej sprzedaży, zabezpieczono również mienie przestępców o wartości około 2 mln złotych.

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i zarzuty karno-skarbowe. Liderom grozi do 15 lat pozbawienia wolności, a członkom grupy do 12.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci CBŚP planują kolejne zatrzymania i szacują, że Straty Skarbu Państwa są wielokrotnie większe.

Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Źródło: CBŚP w Lublinie

Redakcja GLOBEnergia