Wyłudzili 7 mln PLN na fikcyjnym obrocie modułami PV!

Rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował o zatrzymaniu 4 osób w sprawie wyłudzenia podatku VAT na obrocie modułami fotowoltaicznymi. Wśród zatrzymanych jest zarząd, czyli prezes i dyrektorzy podkarpackiej spółki. Miała ona rzekomo produkować ogniwa fotowoltaiczne.
Jak udało się jednak ustalić CBA, delegaturze w Gdańsku, wraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuraturą Okręgową w Zamościu, spółka pełniła jedynie rolę „bufora”, pozorując transakcje handlowe. Zatrzymani swoimi działaniami doprowadzili do wyłudzenia blisko 7 milionów złotych nienależnego podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa.
Agenci CBA i ABW przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia firmy. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z przestępczym procederem zatrzymanych osób.
Zatrzymane osoby trafią do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszą zarzuty.
To nie pierwszy raz…
To nie pierwsze i nie największe wyłudzenie przy obrocie modułami. Pisaliśmy o podobnych sytuacjach już kilkakrotnie.
W lutym 2017 roku CBŚP z Lublina poinformowało o zatrzymaniu 13 osób w sprawie wyłudzenia VAT na wielką skalę. Zabezpieczono broń i panele fotowoltaiczne.
Zatrzymania miały miejsce w województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. Szacowano, że Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych. Funkcjonariusze ustalili, że stworzone zostały podmioty gospodarcze. Uczestniczyły one w obrocie bejcą ognioodporną, panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z innymi podmiotami, które faktycznie funkcjonowały na rynku. Podobnie jak w przypadku o którym piszemy dzisiaj, towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.
Była też jedna grubsza sprawa na 200 mln złotych!
Na początku tego roku pisaliśmy jeszcze o zatrzymaniu podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Zatrzymano wtedy 21 osób. Szacuje się, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT. Śledztwo również podlegało Prokuraturze Okręgowej w Zamościu.
Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce jest coraz większe. Niestety wszędzie tam, gdzie jest rynek zbytu pojawiają się ci, którzy chcą zarobić… niekoniecznie legalnie.
Źródło: Centralne Biuro Antykorupcyjne
https://globenergia.pl/moduly-fotowoltaiczne-przedmiotem-przestepstw-vatowskich/