Jak donoszą media, wójt gminy Godów (powiat wodzisławski) wskazał w ramach decyzji administracyjnej, że zanieczyszczenia wydobywające się z komina z jednego z kopciuchów negatywnie wpływają na środowisko. W efekcie nakazał wymianę kotła przy ulicy Powstańców w Łaziskach Rybnickich.

Zakończyło się w tej sprawie postępowanie administracyjne. O wszczęcie sprawy wnioskowali organizatorzy akcji Karny Kopciuch i zajmująca się sprawami ekologii Fundacja 360! Dlaczego wszczęto sprawę? Mieszkańcy skarżyli się na uporczywe kopcenie z komina przez właściciela jednego z budynków w łaziskach Rybnickich. Jak informuje Karny Kopciuch, na skrzynkę mailową inicjatywy wpłynęły 3 zgłoszenia w tej sprawie.

Powodem wniosku złożonego do wójta gminy było uporczywe kopcenie z komina przez właściciela jednego z budynków z Łaziskach Rybnickich. Pierwotnie wójt gminy nie chciał wszcząć postępowania, gdyż jak argumentował, posesja w Łaziskach znajduje się w najniższym punkcie doliny, więc mieszkaniec nie ma na to wpływu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu 2020 r. uchyliło jednak decyzję wójta i nakazało gruntowne zbadanie sprawy.

Mieszkaniec Łazisk Rybnickich ma czas do końca 2021 r.

Postępowanie w sprawie trwało kilka miesięcy. W decyzji wójt nakazał mieszkańcowi, aby wymienił kocioł na źródło ciepła spełniające wymogi tzw. uchwały antysmogowej. Jak informuje portal TuWodzisław, właściciel budynku nie spala odpadów, używa kotła zasypowego, w którym spalany jest węgiel pochodzący z kopalni „Marcel”. Zlecona niezależnej firmie ekspertyza wykazała, że spaliny wydobywające się z komina tej nieruchomości przekraczają dopuszczalne normy i negatywnie oddziałują na środowisko.

Zdzisław Kuczma z Fundacji 360! komentuje, iż decyzja wójta Godowa to także sygnał dla tych, którzy zwlekają z wymianą kotła-kopciucha.

– Każdy kopciuch będzie naruszał normy emisyjne dotyczące rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zatem można przyjąć, że negatywnie oddziaływuje na środowisko. To bardzo ważna informacja dla tych, którzy mają kotły kopciuchy i zwlekają ich wymianą, czekając na terminy określone w uchwale antysmogowej – komentuje Kuczma.

Jak czytamy, niewykluczone, że wydany przez wójta Godowa nakaz wymiany kotła to jedna z pierwszych tego typu decyzji w polskim systemie prawnym. I może mieć ogromne znaczenie na przyszłość.

Godów walczy ze smogiem i oferuje wsparcie wymiany kopciuchów

Pomimo funkcjonowania wielu programów wspierających wymianę kopciuchów, mieszkańcy gmin nie zawsze korzystają z takiej pomocy – problem dotyczy wielu gmin w Polsce. Przykładowo gmina Godów przystąpiła do programu Czyste Powietrze i oferuje wsparcie w ramach tego przełomowej inicjatywy. Z dniem 1 września 2020 r. swoją działalność w Urzędzie Gminy Godów rozpoczął punkt konsultacyjny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Po drugie, Gmina Godów ogłosiła także nabór do projektu grantowego „Zapora antysmogowa – walka ze smogiem w Gminie Godów”. Projekt zakłada udzielanie grantów na wymianę starego źródła ciepła w 2022 r. Granty będzie można otrzymać na montaż kotła na gaz, kotła na biomasę (pellet) lub powietrznej pompy ciepła.

Niedawno władze gminy poinformowały także o pierwszych sukcesach. W ramach naboru wniosków o udzielenie dofinansowania na wymianę źródła ciepła w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) na terenie Gminy Godów w terminie od 24 marca do 9 kwietnia 2021 r wpłynęło 519 wniosków o udzielenie dofinansowania.

Źródło: TuWodzisław.pl/Gmina Godów

Redakcja GLOBEnergia