Wymiana kotłów i poprawa efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych – będzie dofinansowanie

Blok, miasto, osiedle fot. Pixabay
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
Blok, miasto, osiedle fot. Pixabay

Podziel się

Obecnie programy oferujące dofinansowanie do termomodernizacji są skupione wokół budownictwa jednorodzinnego. Modernizacja domu rodzinnego nie sprawia dziś większego problemu, jednak wyzwaniem są domy wielorodzinne jak kamienice czy bloki wybudowane wiele lat temu. Szczególnie problematyczna jest tkanka budowlana na Śląsku. Ponadto programy dofinansowania dla budynków wielorodzinnych mogą być otwarciem rządu na problemy mieszkańców z ogrzewaniem starych lokali. W centrach miast zlokalizowane jest budownictwo, które nie posiada nawet ocieplenia. Termomodernizacja budownictwa wielorodzinnego może wspomóc nie tylko walkę z emisjami szkodliwych substancji, ale także w obniżeniu rachunków za ogrzewanie, co jest korzystne dla samych mieszkańców.

Poseł Waldemar Sługocki zwrócił się do resortu klimatu i środowiska w sprawie wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. W imieniu ministerstwa wiceminister Zyska poinformował, że trwają już prace nad programem mającym na celu dofinansowanie przedsięwzięć związanych z wymianą źródła ciepła w budynkach wielorodzinnych oraz zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Beneficjentami będą właściciele lokali mieszkalnych, którzy będa mieli możliwość dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, wykonanie instalacji co i cwu, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz wentylację mechaniczną.

- Wdrożenie programu planowane jest na koniec 2021 roku, jednakże termin ten uwarunkowany jest wypracowaniem rozwiązań formalnych i prawnych oraz zabezpieczeniem środków finansowych na jego realizację - informuje minister.

Uruchomione pilotaże

Ponadto przedstawiciel rządu przypomniał, że na przestrzeni ostatnich miesięcy ruszyły pilotaże dla budynków wielorodzinnych, o których pisaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl. W kwietniu 2021 roku NFOŚiGW ruszył z dwoma pilotażami dla budynków wielorodzinnych w Polsce w ramach programu Czyste Powietrze. Pierwszy z nich zainaugurowano w województwie zachodniopomorskim. Budżet programu to 10 mln zł. W planie jest wymiana minimum 500 nieefektywnych źródeł. Wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dofinansowanie w postaci bezzwrotnej dotacji w kwocie od 40 tys. do 290 tys. zł.

Kolejny pilotaż ruszył w gminie Pszczyna, w jednej z gmin z największym poziomem smogu. W możliwości dofinansowania przedsięwzięć wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji skorzysta 180 budynków wielorodzinnych.

Kolejny pilotaż w przygotowaniu

Na trzeci kwartał 2021 roku zaplanowany jest pilotaż dla budynków wielorodzinnych w gminie Nowa Ruda. Wspólnoty mieszkaniowe będą mogły otrzymać dofinansowanie w kwocie do 290 tys. zł na termomodernizację i wymianę źródła ciepła. Budżet programu to 15 mln zł.

W ramach programu Czyste Powietrze będzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów w budynkach liczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych. - Zakłada się, że zmodernizowanych zostanie co najmniej 60 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i 300 lokali mieszkalnych oraz wymianę 720 sztuk nieefektywnych źródeł ciepła - informuje Zyska.

Źródło: Sejm

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom