Wymiana modułu PV po kilku latach od instalacji – jak to zrobić?

Jednym z bardzo ważnych czynników, który sprawia, że ludzie podejmują decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, jest gwarancja, że będzie ona pracowała i produkowała zielony prąd przez wiele lat. Aktualnie mówi się o efektywnej produkcji energii przez 25-30 lat. Nie można jednak zapominać, że komponenty, o które oparta jest instalacja fotowoltaiczna, to urządzenia elektryczne i zdarza się, że mogą się zepsuć. Co zrobić, gdy jeden moduł zepsuje się na przykład po 15 latach lub ujawnią się w nim wady fabryczne? W jaki sposób będzie wtedy realizowana gwarancja? Pytamy producenta modułów fotowoltaicznych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Rynek fotowoltaiczny rozwija się nieustannie. Producenci cały czas prześcigają się w kolejnych rekordach sprawności. Moduły stają się też coraz większe - mają wyższe moce, a tym samym również coraz większe wymiary. Pojawiają się również nowe technologie. Przeciętny inwestor, który dzisiaj decyduje się na fotowoltaikę, może mieć jedynie blade wyobrażenie o tym, jak ten rynek będzie wyglądał za 5, 10, czy 15 lat, jakie produkty będą dostępne i w jakich technologiach.

Gwarancja

Z drugiej strony, inwestor decydując się na fotowoltaikę otrzymuje gwarancję na produkty wykorzystane w instalacji. W przypadku modułów fotowoltaicznych mowa o gwarancji na moc modułu, która mówi w jaki sposób będzie spadała moc w kolejnych latach. Oprócz tego inwestor może liczyć oczywiście na gwarancję na wady produktu o charakterze fabrycznym/produkcyjnym. Taka gwarancja wynosi zwykle od 10 do 25 lat. 

W jaki sposób realizowana będzie gwarancja na przykład po 15 latach, gdy w sprzedaży będą moduły o innych wymiarach i innym dopasowaniu prądowym? Co jeśli po takim czasie jeden z modułów się zepsuje i trzeba będzie go wymienić? O odpowiedź poprosiliśmy Marcina Jędrachowicza z Jinko Solar.

Prawda jest rzeczywiście taka, że produkty na rynku zmieniają się co rok, czy co dwa lata i nie jest możliwe, aby po 15 latach w ofercie producenta nadal był dostępny ten sam produkt, który kupił klient. W takiej sytuacji trzeba będzie znaleźć najbardziej zbliżony parametrami moduł i wpasować go w istniejącą instalację. - komentuje Marcin Jędrachowicz z Jinko Solar

Co w takim razie oznacza najbardziej zbliżony parametrami moduł i w jaki sposób dopasuje się on do instalacji?

Patrząc na parametry, w takiej sytuacji przeważnie zostanie dobrany lepszy moduł fotowoltaiczny. Przez to, przy połączeniu szeregowym, taki moduł po prostu ujednolica swoje parametry do reszty serii. Będzie on pracował na niższych parametrach, nie będzie wykorzystywał całego swojego potencjału, ale będzie dopasowany do instalacji. - komentuje Marcin Jędrachowicz z Jinko Solar

Polski rynek PV

Teraz problem, o którym piszemy nie jest jeszcze tak powszechny. Rynek fotowoltaiczny w Polsce jest stosunkowo młody i dopiero w ciągu ostatnich 3 lat osiągnął taki boom. Aktualnie w Polsce produkuje i konsumuje zieloną energię już ponad 700 tysięcy prosumentów! Warto więc wiedzieć czego oczekiwać, gdy za kilka lat inwestor spotka się z koniecznością wymiany pojedynczego modułu.

Materiał został opracowany na podstawie webinaru z cyklu Webinarowa Środa: „Jakich modułów fotowoltaicznych oczekuje rynek”, który prowadził Marcin Jędrachowicz - Jinko Solar

Zobacz również