Wynagrodzenie za pobór mocy – PSE uruchomi nową usługę
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) uruchomiły dziś (30 sierpnia 2024) zgłoszenia chętnych do pełnienia usługi regulacji w zakresie mocy czynnej. Prace nad tym pomysłem rozpoczęły się już w zeszłym roku, kiedy to pojawił się wpis w katalogu usług systemowych, w zakresie rezerwy interwencyjnej. Kto może pełnić funkcję takiego regulacyjnego poboru mocy i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy poniżej.
Podziel się
Na czym to polega?
Zacznijmy od uporządkowania kilku faktów. Po pierwsze (w dużym skrócie) jako moc czynną należy rozumieć moc, którą urządzenia wykorzystuje do pracy. To także moc, o której myślimy zawsze w kontekście zasilania systemów czy energii elektrycznej.
Nowa usługa regulacji polega na poborze tejże mocy, wtedy kiedy zarządzi o tym PSE. Z góry można się spodziewać, że będą to momenty nadprodukcji z OZE, czyli zwykle godziny około południowe. Podmioty świadczące usługę pozwolą na absorpcje nadmiarowej energii w systemie i w ten sposób ustabilizują system i ograniczą nierynkowe redysponowania mocy (m.in. wyłączenia fotowoltaiki).
Koncept ten zyskał nazwę “interwencyjne ofertowe zwiększenie poboru mocy przez odbiorców”, w skrócie usługa IZP. Zarejestrowani w tym systemie odbiorcy energii za zwiększenie poboru mocy we wskazanych przez PSE okresach będą mogli otrzymać wynagrodzenie. IZP może też działać w drugą stronę i obejmować redukcję wprowadzania mocy do sieci. Co ważne, podmioty nie dostaną wynagrodzenia za gotowość do świadczenia tej usługi.
Chętni do świadczenia usługi IZP wnioski o zawarcie umowy mogą składać za pośrednictwem Platformy zakupowej PSE od 30 sierpnia 2024 r. do 25 lutego 2025 r.
Kto może świadczyć usługę IZP?
Wykonawcami usługi mogą być tacy odbiorcy energii, którzy mogą zagwarantować techniczną możliwość okresowej zmiany zapotrzebowania na moc i energię elektryczną. Oczywiście muszą być oni podłączeni do sieci elektroenergetycznej. Zainteresowani świadczeniem usługi IZP bezpośrednio pod Regulatorem muszą posiadać 1 MW lub więcej potencjału zwiększenia mocy. Mniejsi odbiorcy mogą świadczyć IZP poprzez wskazanych pośredników. Chętni odbiorcy muszą również posiadać aktywny certyfikat ORed i zyskać pozytywną weryfikację po stronie PSE.
Źródło: PSE