Okazuje się, że nie tylko władze wykazują inicjatywę w sprawie zlikwidowania smogu. Sprawy biorą w swoje ręce także mieszkańcy miasta. Jednym z nich jest Pan Bartłomiej, który chce przekonać turystów do wyboru urlopu w stylu eko. Zbudował on dom, przeznaczony na wynajem, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. To pierwszy tego typu obiekt noclegowy w Zakopanem!

NATURALNIE… W ZAKOPANEM!

Na gości czeka dom wykonany w innowacyjnej technologii szkieletu drewnianego ze sprężonym styropianem, wyposażony w urządzenia wykorzystujące OZE i innowacje techniczne chroniące środowisko.

Jak przyznaje inwestor:

„Chciałbym, żeby w domu gośćmi były przede wszystkim osoby zaangażowane w działania proekologiczne”.

Obiekt położony jest w spokojnej dzielnicy na dużej działce, otoczony zielenią i lasem, blisko podnóży Tatr. Na działce utrzymywany będzie naturalny ekosystem łąkowy w połączeniu z małą hodowlą rodzimych gatunków drzew i krzewów owocowych oraz warzyw do dyspozycji gości. Inwestycja zaprojektowana została tak, aby na działce nie było szczelnych nawierzchni. Utrzymana jest duża retencja wód opadowych – z ponad 95% powierzchni biologicznie czynnej.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA RECEPTĄ NA SMOG

Jakie źródła energii wykorzystać, żeby zredukować emisję zanieczyszczeń w Zakopanem? Pan Bartłomiej dla swojego budynku wybrał 12 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,46 kWp do pozyskiwania energii elektrycznej. Ogrzewanie i chłodzenie budynku odbywa się za pomocą pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Dodatkowo jest on wyposażony w ogrzewanie elektryczne wykorzystywane przy temperaturze zewnętrznej poniżej -15°C.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,46 kWp

Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest przy użyciu pompy ciepła typu powietrze-woda. W domu zainstalowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz z antysmogową mikrofiltracją powietrza wprowadzanego do budynku. Wykorzystano filtr klasy F7 oraz filtr z węglem aktywnym. Za pomocą rekuperatora kanalizacyjnego przeprowadzany jest odzysk ciepła ze ścieków. W budynku zastosowano także system BMS, który stanowi zabezpieczenie przed stratami energii na skutek pozostawienia przez gości otwartych okien. Ponadto dom wyposażony jest w oświetlenie LED, czujniki ruchu, wyłączniki zmierzchowe, instalację alarmową i przeciwpożarową, a także monitoring temperatur w pomieszczeniach z wizualizacją wyników pomiaru.

Powietrzna pompa ciepła – jednostka zewnętrzna 

Cała inwestycja w ekologiczny letniskowy dom z przyłączeniem mediów i zagospodarowaniem działki wyniosła 390 000 zł. Koszt instalacji fotowoltaicznej to 22 390 zł, z czego 5 000 zł pochodziło z rabatu w postaci dotacji norweskiej. Za klimatyzację kanałową i rekuperator inwestor zapłacił około 20 000 zł.

Rekuperator oraz rozdzielnia BMS

IDEA BRAKU UŻYCIA PALIW KOPALNYCH

Dom ma powierzchnię użytkową 70 m2, do dyspozycji jest 6–7 miejsc noclegowych, posiada on łazienkę, 2 balkony i taras. Na wyposażeniu są m.in.: pralka i zmywarka do naczyń, telewizja kablowa, dostęp do Internetu.

Miejsce jest przyjazne w szczególności dla rodzin z dziećmi – działka jest ogrodzona, z dala od głównych dróg. Działka jest tylko częściowo koszona, resztę stanowi piękna naturalna łąka.
„Wszystkie narzędzia ogrodnicze używane na działce (kosiarka, wykaszarka, piła łańcuchowa), jak również odśnieżarka, są urządzeniami elektrycznymi – akumulatorowymi, ładowanymi z fotowoltaiki. Na wiosnę będzie dostęp do placu zabaw, altany i grilla – oczywiście elektrycznego, aby utrzymać w 100% ideę braku jakichkolwiek palenisk węglowych i użycia paliw kopalnych.” – zaprasza Pan Bartłomiej.

AMBITNE PLANY NA KOLEJNE INNOWACJE

„W przyszłym roku chciałbym wyposażyć budynek w magazyn energii do gromadzenia nadwyżki wyprodukowanej przez fotowoltaikę. Na początku 2019 roku zamontowana zostanie zewnętrzna ładowarka dla samochodów elektrycznych gości przyjeżdżających na wypoczynek.” – komentuje inwestor

Planowany jest również montaż i uruchomienie instalacji wykorzystującej wodę deszczową do spłukiwania toalet i nawadniania działki. W ciągu najbliższych 2 lat inwestycja ma być rozbudowana o generator energii na bioolej. Po ukończeniu tych inwestycji będzie można odłączyć budynek od krajowej sieci energetycznej, uzyskując pełną niezależność energetyczną.

WIEKOWY DOM RODZINNY IKONĄ NOWOCZESNOŚCI

To nie pierwsza taka inwestycja Pana Zubka. W południowo-wschodniej części Zakopanego, u podnóży góry Nosal, przy jednej z głównych tras dojazdowych do Morskiego Oka, Pan Bartłomiej zmodernizował swój dom rodzinny.

O tej inwestycji już pisaliśmy 3 lata temu na łamach magazynu. Główna konstrukcja budynku pamięta jeszcze XIX wiek. Wcześniej budynek ogrzewany był tradycyjnie – piecami węglowymi. Od 2015 roku pracuje pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna.

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia