Wysokosprawna kogeneracja jest to wytwarzanie w skojarzeniu prądu i ciepła, ze sprawnością wyższą lub równą 75%. W jaki sposób jest to osiągane?
Tak wysoką efektywność procesu uzyskamy, zapewniając pełny odbiór ciepła, bez tracenia go na chłodniach kominowych. Powinniśmy również zapewnić instalacji pracę przez jak najwięcej godzin w ciągu roku. najwięcej godzin w ciągu roku. W Europie kogeneracja jest wspierana i promowana w szczególny sposób. Przede wszystkim dlatego, że dzięki jednoczesnemu produkowaniu energii elektrycznej i ciepła obniżamy emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Od 2008 roku działa w Unii Europejskiej program dotacji źródeł kogeneracyjnych. Dotacje te przybierają postać jednorazowych dopłat do zakupu bloków kogeneracyjnych albo dopłat do cen sprzedawanej energii. W naszym kraju system wsparcia opiera się na Świadectwach Pochodzenia, których obrót jest możliwy na Towarowej Giełdzie Energii.
Budowa kogeneratora:
•Agregat prądotwórczy wyposażony w silnik spalinowy do spalania biogazu
•Wymiennik ciepła (nośnikiem ciepła – ciecz)
•Ciepło odbierane jest z układu chłodzenia i układu wydechowego silnika
•Układ kontroli i regulacji pracy
•Obudowa dźwiękochłonna i tłumiki hałasu
W zestawieniu TOP 50 Kongeneracja w GLOBEnergia5/2014 zestawiono instalacje, oparte na agregatach kogeneracyjnych, które przystosowane są do spalania różnego rodzaju biogazu.
Rodzaje biogazu na których pracują instalacje:
•Biogaz wysypiskowy
•Biogaz oczyszczalniany
•Biogaz rolniczy
•Biogaz utylizacyjno-rolniczy
Całkowita sprawność tego procesu wynosi nawet 87-88%, czyli jest zdecydowanie wyższa niż sprawność procesu wytwarzania energii elektrycznej lub wytwarzania ciepła.
Szanowny Czytelniku! Aby dalej móc udostępniać Ci materiały redakcyjne i usługi Globenergia, potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie publikowanych treści do Twoich zainteresowań. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Przez dalsze korzystanie z serwisu, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach redakcyjnych i edytorskich Globenergia Sp. z o.o. Twoje zainteresowania poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów więcej informacji zobacz naszą politykę prywatności