Wysyłanie wodoru po całym świecie nie będzie miało sensu ekonomicznego

Michael Liebreich - założyciel Bloomberg New Energy Finance jest zdania, że długodystansowy transport zielonego wodoru nie będzie miał sensu ekonomicznego. Wiodący ekspert w dziedzinie czystej energii i transportu podtrzymuje swoją opinię, że wodór będzie transportowany statkami w niewielkim stopniu lub wcale.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zdaniem Michaela Liebreicha, jeśli dojdzie do transportowania wodoru na duże odległości to posłużą do tego rurociągi.

Jeśli nie możemy tego zrobić rurociągiem, nie zrobimy tego.

Michael Liebreich - założyciel Bloomberg New Energy Finance

Niższa wolumetryczna gęstość energii wodoru w porównaniu z ciekłymi paliwami węglowodorowymi oznacza, że ​​do przetransportowania takiej samej ilości energii jak LNG potrzeba trzy razy więcej statków. Dodatkowo przy uwzględnieniu strat energii związanych z chłodzeniem i skraplaniem liczba ta podnosi się do czterech statków.

Koszty transportowania wodoru

Ekspert w dziedzinie czystej energii i transportu, zaznacza, że transport wodoru za pomocą statków jest osiągalny technicznie, ale nie jest uzasadniony ekonomicznie. Wedłuch Michaela Liebreicha nie ma sensu produkować wodoru po cenie od 1 do 2 USD za kg i transportować go dookoła świata za 3 do 5 USD za kg. Ekspert dodaje, że ta bariera w transporcie ciekłego wodoru na całym świecie jest kolejną przeszkodą w wykorzystywaniu go jako paliwa transportowego.

Za mało mocy w OZE

Zdaniem Liebreicha, łączne zapotrzebowanie na wodór sektora przemysłowego i zapotrzebowanie wynikające z wykorzystywania wodoru do konwersji na amoniak w paliwie statków, wymagałoby pięciokrotnie większej mocy w zakresie energii wiatrowej i słonecznej niż obecnie. Ekspert zaznacza, że wczesna produkcja zielonego wodoru nie będzie tania.

Będzie droższy dwa lub trzy razy, a mechanizmy po stronie popytu nie są w stanie pokryć tego kosztu.

Michael Liebreich - założyciel Bloomberg New Energy Finance

Według Liebreicha, oznacza to, że transformacja energetyczna będzie musiała obejmować wykorzystanie niebieskiego wodoru, który pochodzi z gazu ziemnego, a jego produkcja jest połączona z wychwytywaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla.

Musimy nauczyć się kochać niebieski wodór i uregulować, aby był produkowany w sposób, który nie zwiększa emisji.

Michael Liebreich - założyciel Bloomberg New Energy Finance

Michael Liebreich jest dyrektorem naczelnym Bloomberg New Energy Finance. Jest także członkiem grupy doradczej przy ONZ oraz oficjalnym doradcą brytyjskiej Rady Handlowej.

Zobacz również