Wyszukiwarka ekodotacji. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać dofinansowanie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W wyszukiwarce ekodotacji znajdują się informacje o bieżących programach finansowych, których celem jest wsparcie ekologicznych inwestycji. Narzędzie z danymi na temat ponad 100 programów wsparcia ma ułatwić znajdywanie środków na ekologiczne inwestycje – poczynając od instalacji paneli fotowoltaicznych, a na programach edukacji ekologicznej kończąc. Zaledwie kilka kliknięć wystarczy, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje wsparcia dla danej inwestycji są obecnie oferowane.

W ostatnich latach pojawiła się duża ilość programów wspierających inwestycje w projekty wspierających środowisko. Wynika to z rosnącej świadomości kryzysu klimatycznego oraz zdecydowanych działań państw Unii Europejskiej. Obecnie niemal każda nowa inwestycja musi mieć pozytywny wpływ na ochronę klimatu i środowiska, tym samym coraz więcej programów dofinansowań staje się ekodotacjami.

 – Ta obfitość jednocześnie stworzyła barierę na drodze inwestorów, którzy nieoczekiwanie znaleźli się w gąszczu programów, ich operatorów, rodzajów wsparcia oraz skomplikowanych nazw. Nasza wyszukiwarka powstała właśnie po to, żeby tę barierę zlikwidować – mówi dr Izabela Filipiak, ekspertka Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) ds. zielonych finansów.

Prosta wyszukiwarka programów

Model działania wyszukiwarki ekodotacji, którą można znaleźć na stronie IOŚ-PIB jest czytelny i prosty. Potencjalny inwestor najpierw musi wybrać grupę do jakiej należy – zależnie od tego czy jest przedsiębiorcą, instytucją samorządową, osobą fizyczną itp. Następnie określa typ inwestycji, np.: inwestycje w budynkach (tu znajdziemy wszystkie dotacje do odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji), wspierające gospodarkę wodną, badania czy edukację. Ostatnim krokiem jest wybór województwa, w którym inwestycja będzie prowadzona (albo w którym składający wniosek ma siedzibę).

– Szukając wsparcia w internetowym gąszczu możemy minąć o włos najlepsze dla nas rozwiązanie na przykład dlatego, że nie szukaliśmy go wcześniej na stronie własnej gminy. Wyszukiwarka Ekodotacji rozwiąże tego typu problemy, dostarczając listę odpowiednich dla nas programów wraz z linkami do ich stron lub – w przypadku braku dopasowanych wyników – linki do stron lokalnych operatorów, u których możemy uzyskać stosowne informacje – mówi ekspertka KOZK.

Wyszukiwarka Ekodotacji jest aktualizowana na bieżąco. Za jej pośrednictwem operatorzy programów sami mogą również przesyłać KOZK swoje oferty. Korzystanie z wyszukiwarki oraz umieszczanie w niej ofert jest bezpłatne.

Najpopularniejszy program Mój Prąd i Czyste Powietrze

Na jesieni 2020 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło wyniki badań świadomości i zachowań ekologicznych w zakresie jakości powietrza. 88 proc. badanych słyszało o programie Czyste Powietrze, 86 proc. o programie Mój Prąd, natomiast 65 proc. badanych jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego.

Jak się okazuje, tylko 25 proc. z grupy osób, którzy usłyszeli do możliwości dofinansowania z programów, zdecydowało się na skorzystanie z pomocy. Najwięcej spośród osób, które kojarzą którykolwiek program deklaruje, że miało okazję skorzystać z programu rządowego Mój Prąd (13 proc.). Następnie respondenci korzystali z Czyste Powietrze (9 proc.) oraz Stop Smog (3 proc.).

Wyszukiwarka ekodotacji jest dodatkowym narzędziem, który umożliwi skorzystanie inwestorom z oferowanych dotacji. Eksperci podkreślają, że ważne jest zwiększenie świadomości na temat potrzeby inwestycji proekologicznych, oraz możliwości skorzystania z dotacji lokalnych lub ogólnopolskich. Przykładowo na przełomie ostatnich miesięcy rząd zrealizował wiele działań mających na celu zwiększenie popularności programu Czyste Powietrze, bowiem przed Polską stoi wyzwanie wymiany kopciuchów w prawie 3 mln gospodarstw domowych.

Źródło: IOŚ-PIB, własne

Zobacz również